Z pohádky do pohádky (TV film)

Hudební / Pohádka

Československo, 1972, 63 min

• Master19

Pouze pro fandy žánru. :-) Klidně přiznávám, že tohle jde absolutně mimo mě. Koloběžky, chodící panenky... Pohádka.(22.12.2009)

Baletu rozumím jak buldozer štrikování, ale i tak mi tanec z pohádky do pohádky připadal neobyčejně působivý. Zatímco v divadle u Labutího jezera jsem si úvodní tanec prince pragmaticky vykládala tak, že mu asi ze čtené knihy vypadla záložka a on se ji snaží najít, tady jsem s výkladem a poznáním, co se vlastně děje, problém neměla. Pochopitelně, ty pohádky známe všichni od nejútlejšího dětství, žádný velký kvíz to není. Člověk si tak může užít toho, že pan Lukavský je důstojný král, aniž by pronesl jediné slovo, že naše princezny jsou ty nejprinceznovatější, z žab se stávají princové a vůbec nejlepší jsou naši čerti, zejména pak vládce pekla Luciper. Celému tomu reji šéfuje pohádková víla, která má pod palcem nejen humanoidy pohádkové říše, ale i její faunu, protože muzikanti z Brém přiskotačí taky na její pokyn.(27.4.2013)

V tomhle případě je můj zážitek z baletního filmového výletu lepší, protože je tu i pro laika snadno pochopitelná dějová linka a příběh známý všem, kdo četli nebo poslouchali pohádky. Srozumitelnost je dána už tím, že balet byl určený opravdu i dětským divákům. Zvlášť působivá je pasáž, kde statečný krejčík čelí atakům zástupců říše pekel. Tanec kostlivců je efektní i na televizní obrazovce a v přímém kontaktu na jevišti bude asi ještě působivější. Jen ta třináctiletá děvčátka s panenkami mi už připadla trochu přerostlá na kočárky. Celkový dojem: 65 %.(6.4.2010)