Reklama

Reklama

Epizody(3)

Obsahy(1)

Dokumenty "Václav Havel, Praha - Hrad" s podtitulem "Slibuji na svou čest a svědomí", "Václav Havel, Praha - Hrad II" a "Václav Havel, Praha - Hrad III" mapují příchod Václava Havla a jeho přátel na Pražský hrad a jejich působení v Kanceláři prezidenta republiky od 29. prosince 1989 do prvních svobodných voleb v červnu 1990. Snímky připomínají některé důležité politické události spojené s obnovováním a upevňováním demokracie v Československu a jeho prestiže ve světě.
Probírá se tu i téma vyrovnávání se z minulostí a otázka zákazu KSČ, která se tehdy znovu a znovu vracela. Připomínají se zahraniční návštěvy prezidenta Václava Havla, do východního a západního Německa, USA i Sovětského svazu a od pamětníků se dozvíte i neoficiální historky z těchto cest.
 V dokumentech mimo jiné zazní vzpomínky Václava Havla, Karla Schwarzenberga, Michaela Žantovského, Alexandra Vondry, Jiřího Křižana, Edy Kriseové, Ladislava Kantora, Petra Oslzlého, Vladimíra Hanzela, Miroslava Kusého. Po dlouhé době vystoupila z ústraní i Věra Čáslavská, která bude vzpomínat na dobu svého působení v blízkosti Václava Havla.
Jaká byla úloha prezidentových poradců? Jak se sestavoval prezidentův pracovní program? Jak se Olga Havlová, i když se jí nechtěla stát, první dámou pro veřejnost opravdu stala a dala postavení manželky prezidenta nový rozměr?
Nahlédneme do zákulisí prezidentské kanceláře i prezidentské ochranky. Titul pořadu vychází z adresy, na kterou chodila spousta dopisů od občanů. Jak se na dopisy odpovídalo? Uslyšíte i vyprávění prezidentových sekretářek.
 Kromě politických událostí se dokumenty věnují i osobním příběhům prezidenta a lidí v jeho okolí, kteří přinesli do uzavřeného prostředí Pražského hradu noblesu, jistou neformálnost a otevřenost. Nebude chybět ani svědectví některých zahraničních osobností, Madeleine Albrightové, Richarda von Weizsäckera, Šimona Perese či Jeho Svatosti dalajlámy.
Pohled na někdejší převratné společenské změny skrze proměny Kanceláře prezidenta republiky doplňují dobové archiválie a dokumenty. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

Attta 

všechny recenze uživatele

V prvé řadě chci říct, že toto je jeden z nejlepších dokumentů z české produkce co jsem viděl za poslední bodu. Funguje skvělě jako celek a je doplněný vynikající hudbou. Další plus jsou dobové nahrávky rozhovorů jak Havla, tak i jiných světových osobností, kterými je celý dokument prošpikován, což je to nejlepší co dokumentární film může nabídnout. Bomba. Zde divák může vidět přesně to, na co všechno kladl V. Havel důraz a co všechno po revoluci bylo třeba udělat z pohledu prezidenta. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Důstojně zmapované první prezidentské období Václava Havla. Dokument působí "odlehčeně, vtipně", ale zároveň důstojně a udržuje si vysokou výpovědní hodnotu. Zaujme Paul Newman s poklonou Václavu Havlovi: "Jen málo herců si dokáže získat tak rychle tolik diváků." Umně sestříhané množství materiálů, mezi nimiž vyniká motiv obálky s adresou: Václav Havel, Hrad - Praha, který je využit i při grafickém znázornění "problému" se/so spojovníkom - rozdělovníkom. Slovy Lou Reeda - 29.12.1989 = PERFECT DAY. ()

Reklama

klerik 

všechny recenze uživatele

V prvom rade si treba uvedomiť, že toto nie je dokumentárny film. Toto je propaganda. Neskutočne zaujatý film. A nevyvážený. Zmienka o pomlčkovej vojne bola absolútne amatérska (nadhodiť tému a potom ju nerozvinúť, je trestuhodné). Treba rozlišovať, kedy ide o dobrý film a kedy len o film o politikovi, ktorý je (niekomu) sympatický... Navyše si nemyslím, že takýto historický výsek (Havel oznamuje svetu, že padol komunizmus) má nejakú výpovednú hodnotu. Dokumentárny film má zmysel, len ak sa venuje téme komplexne. Aký má zmysel robiť v roku 2009 dokument o roku 1989 bez prepojenia na ďalšie udalosti, ktoré sa vtedy odštartovali? Skrátka propaganda... Škoda, pretože natočené to nie je zle a v podstate je to aj vtipné... ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Za svou osobu mohu napsat jen jedno: Ať žije Havel!!! A k tomuto dokumentu dodat, že už jsem dlouho neviděl český dokument s tak vysokou koncentrací studiových rozhovorů-monologů českých, ale hlavně světových politických i obecně kulturních osobností a televizní produkt s tak vynikajícím hudebním podkresem (The Doors, Red Hot Chili Peppers, Paul Simon atd. atd.). O symbolice uvedení, názvu-adresy i samotné osoby našeho prvního nekomunistického prezidenta od roku 1948 asi netřeba mluvit... ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Dokument mapující první půlrok Václava Havla ve funkci československého prezidenta, dávaný v televizi symbolicky 20 let od jeho zvolení dne 29. prosince 1989. Dokument velmi vyvážený, skvělě sestříhaný a v rámci sebou stanoveného tématu komplexní, maximalistický. Za sebe mohu říct, že jsem spokojen, lepší už to snad být nemohlo. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama