Trabantem Hedvábnou stezkou

Dokumentární / Road movie

Česko, 2009, 57 min

Těch 57 min. filmu je na tak dlouhou cestu žalostně málo....neživotný, špatně sestříhaný dokument, nebo kluci prostě na natáčení kašlali a jen bezduše polykali kilometry .... Škoda, myslela jsem, že by trabant mohl strčit do kapsy i to známé putování Ewana Mc Gregora a jeho kamaráda na motorkách, ale tohle je skutečně, z tak zajímavé cesty, bída. Rozhodně je neuvěřitelné, že se tam vůbec vešli....(16.5.2011)

Chtělo by to alespoň dva díly, aby bylo podáno dostatek informací z tak dlouhé a psychicky i fyzicky náročné cesty. Je zřejmé, že se jedná o poměrně amatérské dílo - kamera, střih, ozvučení nestojí za nic. Cestovatelé si mohli dát víc snahy po cestě s filmováním. Jednoznačně oceňuji odvahu vydat se do takovýchto končin s tak mizerným autem. Jsem ovlivněna jejich druhou cestou, která mě naprosto dostala, a proto hodnotím stejně, i když v hloubi duše vím, že je to značně neobjektivní.(8.5.2012)

Z dokumentu je hrozně cítit, že natočení nějakých záběrů bylo pro expedici dále než na druhé koleji. Celá výprava byla pro zúčastněné určitě hrozně krásným a nezapomenutelným zážitkem. Diváci jsou však brutálně ochuzeni. Na tento dokument jsem se koukl spíše jako na předskokana na tolik opěvovanou Afriku a posléze i celý svět. Žádný zázrak jsem nečekal a žádný zázrak se ani nedostavil. Když se chce, tak to jde. Tahle výprava hrozně chtěla. Vydat se nejhorším autem přes úseky pokryté pískem a prachem, tam by se objevily problémy i mnohem lepším autům. I to málo, co se chtělo cestovatelům natočit je extrémně zajímavé. Stopáž je naprosto přiměřená. Už i do tak krátké stopáže se dostaly záběry, které by zde být nutně nemusely. K dokumentu má projekt hodně daleko, ale je nezbytné ocenit silné odhodlání a obrovskou odvahu vše podstoupit. Dokonce mi přišlo, že cesta byla jen hodně provizorně naplánovaná a i to málo, co naplánované bylo se stejně nějak zkomplikovalo, takže se vše neslo v rytmu obrovské improvizace. Dávám 3 * a těším se do Afriky.(30.4.2014)

Nezajímají mne krásy Persie, tamější zvyky ani historie - o tom se dá sehnat mnoho zajímavějších dokumentů. V tomto případě mne zajímá, jak si Trabant poradí s cestou necestou, úředním šimlem a nedostatkem benzínu. Z tohoto úhlu pohledu mne naprosto uspokojily papíry vydávané v Íránu, neustálé vyhrabávání auta z písku či cestování po kazachstánských silnicích, které čtyři z pěti map neznají, ale ty cestopisné poznatky v první půlce filmu mne celkem rušily. Nějak se však začít musí a následné expedice dokázaly, že tahle cesta měla smysl.(9.8.2014)

Výborně zfilmovaná expedice po stále existující obchodní Hedvábné stezce, jejímž úkolem a náplní není žádná směna zboží či služeb, ale čistá touha po zdolání nepřejícné trasy. Hlavní roli hraje v dnešní době netypický dopravní prostředek, což je záruka netypických zážitků a dokument funguje jako reklama na cestování, dobrodružství, radosti a nadšení do života ať už v cestě stojí cokoliv.(13.1.2014)

• - Tato tříčlenná expedice započala v červenci 2007. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Cestovatelský vůz nese typové označení Trabant 601 Universal Combi. Přezdívka vozu byla Egu, což bylo první slovo dcery hlavní postavy snímku Dana Pribáně. (DruidKarel)

• - Expedice urazila více než 15 000 kilometrů. (Zdroj: ČSFD.cz)