Na cestě

• Bosna a Hercegovina Na putu (více)

Zamilovaný pár Luna a Amar se ze všech sil snaží překonat překážky, které ohrožují jejich vztah. Poté, co Amara dramaticky změní fundamentalistická komunita, řeší Luna ohromné dilema – snaží se zjistit, jestli pouhá láska dokáže udržet vztah na stezce k životnímu štěstí. Od režisérky filmu Grbavica, oceněného cenou Zlatého medvěda na Berlinale a Velkou cenou poroty AFI. (oficiální text distributora)

dzira

Stejně jako Grbavica je to docela "ženský" film. Nositelem všech problémů je muž. Nutno ale říct, že to není až tak podstatné, myslím si totiž, že by to fungovalo podobně i v opačném gardu. Do vztahu dvou lidí zde vstupuje víra (záměrně ji zde nekonkretizuju neboť by to fungovalo podobně u různých vyznání). A protože je to víra poměrně dogmatická (až fanatická) vztah postupně narušuje. Láska k partnerovi sice zůstává důležitá, přesto se stává až druhořadou..... Film má mnohem více rovin - i tu poválečnou traumatickou, ale výše popsané mi připadá nejpopdstatnější. Jasmila Žbanič je dokumentaristka. To se projevuje i v tomto hraném snímku. Nevnucuje svůj názor - kamera pouze zachycuje sled událostí a je na divákovi, jak si to přebere. Vydařený snímek..... ()

DannyBoy80

MINIKINOKAVARNA Ostrava, 13.1.2011: Opravdu podařený snímek. Herecky zvládnuto výborně, hlavně bych upozornil na krásnou Zrinku Cvitesic, výborná. Film který je o toleranci a žádná tam není. Krásně skloubený vztahový film, kdy jeden z páru propadne víře. Víře, která neuznává emancipované ženy a vlastně ženy obecně. Velmi doporučuju, někdy je to velmi poučné. ()

Mikino00

Několik silných motivů provázející život spojených do průměrného filmu s pár momenty zoufalství, štěstí i deprese, ovšem natočených odtažitým stylem, který mě k sobě nepustil a místy byl problém udržet pozornost. ()

Pevek2

Manzel se da na islam a manzelce je to protivne. A k zadnym dalsim posunum uz potom nedojde, ten film je proste jen o tomhle. To mi prijde dost malo. Zklamani ()

msn

Téma náboženství není lehká věc. Může se stát kamenem úrazu velmi snadno. Zde je však zvládnuto velmi dobře. Přestože příběh může budit dojem rozvleklosti nebo pomalého tempa, nudit se rozhodně nebudete. Stejně tak můžete mít pocit, že všechno tak trochu klouže po povrhu. Možná, že místy ano .. ale v konečném důsledku je opak pravdou ! ()

Narciska

Rozhodně zajímavý film o idylickém manželství, nezávislé ženě a o střetu moderní doby a náboženské víry. Nestihla jsem konec, takže se mi hůře někdy hodnotí. Minimálně hlavní představitelka však toho má hodně do sebe. ()

Ippolito

Celý film všechno příšerně zjednodušuje - bosenskou otázku, otázku rozličných kultur i otázku náboženskou. Všechno jen tak trochu naťukává, ale nejde do hloubky. Pro průměrné zápaďácké publikum jako stvořené - stačí pár hlav s čepičkami, nepřiměřeně dlouhé vousy a černé burky, do toho padne pár negativně označkovaných slov jako "terorismus" a "Alláh", a diváci si udělají krásně černobílý obrázek. Na jedné straně emancipace, svoboda a otevřenost myšlení (což je demonstrováno nejčastěji diskotékovým prostředím, cigaretou a alkoholem a možná že i krátým střihem účesu hlavní hrdinky), na straně druhé tmářství, fanatismus a útlak. Jednou z nejpřiblblějších scén ve filmu pro mě byla ta, ve které si muslimská žena řádně dozahalí tvář a šlápne na plyn, aby na úzké cestě v zatáčce předjela pomalý náklaďák - to mělo jako znamenat co? Skutečný výraz fanatismu? A takových momentů tam bylo víc, pro mě tedy jednoznačné zklamání... ()

Hank

Zklamání...poměrně atraktivní téma na pozadí Sarajeva se změnila v tezovitě vyprázdněnou sobotně-televizní agitku, která nepojednává ani čistě o komplikovaném vztahu dvou lidi (kteří řeší dítě a vztah), ani o víře (ta je zde podána v situacích, které nutně vzbuzují úsměv na rtech, ale nikoliv proto, že by to byla komedie) nebo o vztahu k minulosti, vztahu nemuslimů k muslimům apod. Prostě snímek chtěl nutně všeobecnou několik témat (zbytečně) místo, aby se detailněji věnoval (lépe a niterněji) jenom určitým částem...Prostě vše šlo po povrchu, do hloubky se režisérce moc nechtělo... ()

spelunka

silnej pribeh. narozdil od predpokladam vetsiny divaku sem nestranila hlavni predstavitelce, jenom sem se smutkem sledovala, kterak se ustredni dvojici hrouti do urcity chvile stabilni vztah. ten film neni jenom o ultraortodoxnich muslimech, ale i o ultraortodoxnich zidech, krestanech a vsech lidech, ktery nabozenstvi nebo ideologii povysi nad cloveka. po tomhle filmu se sama sebe musim ptat: sou normalnejsi "oni", kdyz hledaji v zivote jasny hranice nebo "my", zijici ve spolecnosti liberalnich hodnot, kde se da zrelativizovat vsechno? ()

lobo87

Zaujímavý príbeh o láske a jej útrapách. Obaja hlavní predstavitelia podali dobré, prirodzené výkony. Chýbala mi však väčšia hĺbka príbehu a silnejší konflikt, pred ktorý by boli Luna a Amar postavení... 55% ()

Jack Boban

Film se dotýká několika závažných témat, ať už je to těžké smiřování bosenských muslimů s tragickou minulostí nebo nebezpečí, které v sobě může skrývat náboženství při bezhlavé cestě "stát se lepším". Jen by to chtělo trochu výraznější hudební kulisu, bez které působí všechno příliš zdlouhavě a místy až nudně. Každopádně Zrinka Cvitesic se role Luny zhostila na výbornou, což je další důkaz toho, že na Balkáně se rodí velmi kvalitní herci. ()

punka27

Takéto filmy sa mi páčia... hlavne tá téma vojny... celý čas som musela premýšľať nad ich nezmyselnosťou.. Ďalšia téma - náboženstvo, to som tiež dosť premýšľala nad tým, že ako môže takéto náboženstvo fungovať... hlavne to postavenie žien v takejto komunite je otrasné. Inak veľmi pekná herečka, slečna Luna... sympatická postava.. páčilo sa mi, že nebola stvárnená ako histerka... svoje si už odžila a na to čo sa dialo pozerala s nadhľadom. ()

Kkahunaa

Další film od režisérky filmu Grbavica – Jasmily Zbanic. Jde o “studii” partnerského vztahu, Amara “věřící” (Leon Lucev) vs. “nevěřící” Luna (Zrinka Cvitesic). Amar se našel v muslimské nauce, Luna by si ráda zachovala svůj pohled na svět. Velice zajímavé téma, ještě k tomu z Bosny a Hercegoviny, které reflektuje dvojí pohled na vyrovnání se s minulostí. Bude mít tedy navrch víra v toho druhého (láska) nebo víra jednotlivce (náboženství)? Lze to vůbec sloučit dohromady? I zde hrála Mirjana Karanovic. ()