Nebe, Peklo

David Čálek

David Čálek

Pepe Rafaj

Jan Daňhel

Elektrody na bradavkách, latexovej obleček, koňská hlava a sada chirurgickýho náčiní. Dost možná jiný sexuální propriety, než na který jste zvyklý. Zajímavý pohled do světa fetiše a BDSM, který se zaměřuje především na hlavní aktéry a jejich role v běžném životě. Strhl mě dokonalý hudební podkres od kapely The Tiger Lillies a dobře zpracované dokumentární pojetí.(14.9.2013)

ja nevim, bud bych to min opiral a tu zakladni trojici a dal tam tech lidi vic, ve jmenu exoticnosti, anebo bych tu trojku vic ozobaval v otazkach osobniho zivota mimo jejich sexualne/psychologicky zamereni, ve jmenu "konfliktu" obou svetu. Takhle to ale zustalo tak nejak na puli cesty. A dokonce z toho nevychazi ani to, co byl asi hlavni ucel - demonstrace, ze i pres svoji vyjimecnost jsou to furt obycejny normalni lidi.(13.8.2010)

Velmi, VELMI povrchní. Je hodně milé že se tématu někdo věnoval, natočil to vcelku zábavnou formou a ještě to celé protlačil do kin... ale k čemu to je, když se o BDSM stejně nedozvíme prakticky nic. Snad to jediné co z dokumentu každému dojde že lidé jsou holt různí, v posteli je baví různé věci, a není vhodné je celkově soudit na první pohled a podle dogmaticky tupých názorů na to co je "normální" - a tedy že i člověk co se převléká jako kůň může být nesmírně sympatický (a je btw sympatický i naživo, nejen ve filmu), a naopak že i poslankyně za Zelené může být nehorázná kráva (tentokrát bez převleku za krávu živou - bohužel jen v té psychologické rovině). Pár záběrů z Hell-party není osvětleno vůbec, BDSM komunita nikoho nezajímá, konkrétní praktiky také nikdo nezmíní... natož pak existenci nějakých pravidel a reálné praxe, takže si lidé i nadále budou myslet že BDSM je o drcení koulí kladivem. Docela jsem se bavil, ale je to promarněná šance. 7/10(4.1.2011)

Ze začátku je to celkem zábava, ke konci už nuda - zhruba takto jednoduše by se to dalo shrnout. Problém vidím zejména v povrchnosti. Dokument je zaměřen na několik protagonistů - lidí se zálibou v BDSM - a sleduje jejich běžný život i akce a setkání, kterých se účastní. Téma je to fajn, ovšem ponecháno o samotě se strašně rychle vyčerpá. Myslím, že účel (ukázat, že tihle lidé jsou ve skutečnosti úplně normální) byl splněn dlouho před první polovinou a zbytek dokumentu je tam tím pádem tak trochu zbytečně. Přitom se nabízí spousta možností jak by se dal dokument obohatit - co takhle rozhovor s nějakým sexuologem, popřípadě názor lidí mimo tuto subkulturu? Nebo něco o tom jak to vypadá v zahraničí? Trocha historie? A mohla bych toho vyjmenovat mnohem víc. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že v poslední době je móda točit dokumenty, které jsou sice tématicky zajímavé, ale děsně odfláklé. Z Nebe, Peklo mám podobný dojem jako z jiného českého dokumentu: Generace Singles. Jedná se o tentýž problém, bohužel...(1.10.2011)

Já se snažil to brát vážně, ale když se Altaire převleče do "svého", tak se prostě smíchu neubráním. K BDSM se nemá cenu vyjadřovat (jak někdo na panelové diskusi poznamenal: "nemusí se mi to líbit, ale je dobré o tom vědět"), ale já opravdu nevím co si mám myslet o dokumentu jako celku. Komedie? Vážně míněná sonda? Vlastně stejný problém jako u předešlého HBO dokumentu Vítejte v KLDR. Ale chvílemi to velmi zábavné bylo. 55 %(15.3.2011)

• - Hlavní protagonistka Terezie Kubíčková Krejbychová přišla nedlouho po uvedení filmu o zaměstnání na Státním fondu životního prostředí České republiky. (JoranProvenzano)

• - Film se na přelomu září a října roku 2012 objevil na YouTube v neautorisovaném sestřihu s přimíchanými záběry, na nichž ve společnosti hlavní protagonistky Terezie Kubíčkové Krejbychové vystupuje politik a kandidát do Senátu České republiky a zastupitelstva Ústecké kraje Přemysl Rabas. Zřejmě se jednalo o součást předvolebního boje. (JoranProvenzano)