• Finsko

Romantický / Komedie / Drama

Finsko / Francie / Německo, 2011, 93 min

V poslední době se roztrhl pytel francouzských filmů, které se různými způsoby snaží vyobrazit problém ilegálního přistěhovatelství do země galského kohouta či jiných vyspělých evropských zemí. Právě do této kategorie patří francouzsko-finské drama Le Havre. Na první pohled by se mohl nechat divák zmást, že se jedná o komedii, nicméně není tomu tak, humoru je zde opravdu minimum. Jedná se o čistokrevné drama, které bohužel negraduje a ani naivní příběh nikterak neosloví. Hlavní postavy jsou až na podivného komisaře naprosto nevýrazné a o oslňujících výkonech si můžete nechat maximálně zdát. Na druhou stranu atmosféra předměstí francouzského přístavního města je okouzlující a působí velmi příjemným dojmem. Musím konstatovat, že se tvůrcům opět podařilo navodit onen pocit pohody, který umí vyvolat pouze francouzské filmy, přestože tento zrežíroval finský režisér. Moje hodnocení 65%.(26.2.2014)

Dojemná pohádka o tom, co nám občas chybí - o lidskosti. 1) Gudaulin vytýká režisérovi, že z reality uniká do naivního vykonstruovaného světa a že si proto přestali duchovně rozumět. Ale právě proto, že film nezobrazuje realitu, hořkou a smutnou, zraňující a bolestnou pro nás, bezmocné, právě proto se mi Le Havre líbí. Hladí po duši mateřskou rukou, v níž je útočiště a bezpečí bez ohledu na to, jak to vypadá venku. 2) 64letý André Wilms (čistič bot Marcel, hlavní postava) mě vzal za srdce. 3) Většímu počtu hvězdiček brání příliš pomalé tempo a nedostatečná výraznost celého příběhu i postav.(27.10.2015)

Som sa aj bál aby znovu nezablikalo niečo zbytočne zastreté ako "Svetlá v súmraku", ale po bližšom zoznámení sa s prístavným mestečkom Le Havre a jeho old-schoolovou gloriolou som zistil, že moje obavy boli úplne nemiestne. Akiho sympaticky potrafená poetika opäť uraduje a tentokrát nachádza uplatnenie v osobitej dramaticko-komediálnej historke o (e)migráciíí, ktorá svoj úspech stavia na kontinuálnom prísune (minimalisticky komunikovanej) tragikomiky a nádejnosti. I keď to už neni onen finsky diktát ako kedysi, tak stále platí - vidieť sa oplatí.(5.4.2012)

Kam se hrabe nová vlna Rumunska, kam se hrabou v poslední době "dobré" české dokumenty, kam se hrabou filmy alá Fish Tank. Kaurismaki má v Le Havre víc člověka, než všechni zmínění dohromady. Obdivuji, jak dokáže udržet pozornost celého narvaného kina po celých sto minut. Ani jedno hluché místo, vždy dostatečný odstup, skvělý humor a především jasný autorův názor. Le Havre(9.10.2011)

Tak tohle bych přirovnal k setkání s osudovou ženou. To si takhle sednete, necháte dámu, kterou absloutně neznáte vyprávět a na konci setkání zjístíte, že jste se do ní zamilovali. Přesně takhle na mě zapůsobil i tento film. Jedním slovem přenádhera. Hrozně se mě líbilo, že film mě nevnucoval žádný názor a vše nechával na mě jak si přeberu chování jednotlivých postav a vývoj příběhu. Film, který má v sobě tolik dobra, vnitřní lidský krásy a zvláštně promíchanou atmosféru starých časů se současností a to jak časů filmových tak reálných, že nejde jinak než odcházet ze sálu s příjemný pocitem. Je sice teprve leden, ale Le Havre je pro mě vážným aspirantem na film roku. Mimořádně intenzivní zážitek, který se s každou příbývající minutou ještě více násobil a pokud někoho občas z týhle doby bolí na duši, tak tenhle film je na takovou bolavou duši ten nejlepší recept.(18.1.2012)

• - Ve skutečnosti patří fenka Laïka režisérovi snímku Aki Kaurismäkimu. (vesper001)

• - Na filmovém festivalu v Cannes 2011 získala zvláštní cenu poroty mimo jiné i fenka Laïka, představitelka stejnojmenné zvířecí postavy. (vesper001)