Chrabří bojovníci (festivalový název)

Da lei tai

打擂台

Da lui toi

Gallants

Akční / Komedie / Drama

Hong Kong, 2010, 98 min

Kung-fu filmy jsem nikdy nehýřil. Nikdy mě to nijak závratně nelákalo a při jakékoliv scéně, kde jeden na druhýho ječí tak, že mi z toho praská guma od spoďárů jsem pochopil, že pro mě ty filmy nikdy nebudou. Jenže tenhle film si z toho chtěl udělat prdel. Naložil tak pár starejm dědkům poslední kung-fu štaci a ti nám ve svých šedesáti letech ukážou, že bojové umění se nezapomíná. K ním se naláduje pár naprostejch nul a máte okamžitě o hlavní hrdiny postaráno. Škoda jenom, že mě to nebavilo víc. Nápad to určitě špatný nebyl, ale nesedl mi tolik, jak si tvůrci představovali.(5.10.2010)

Hongkongská komedie s několika málo bojovými/tréninkovými scénami, přičemž právě na komickou stránku je zde kladen poněkud překvapivě větší důraz, než na samotné kung-fu. Ústřední postava, mladík Cheung, s typicky čínským účesem, je dost upozaděn, takže se o něm nedá tak docela mluvit jako o hlavním hrdinovi. Postav tu vystupuje poměrně velké množství, každá je uvedena jmenným titulkem. Mnoho z nich umí bojová umění, ale málokdo pořádně. Buď jsou postavy slabé na duchu (třicetiletá anamnéza), nebo na těle (nevyléčitelné zlomeniny ruky a nohy). To je výborná příležitost obsadit do filmu slavné herce z bijáků ze 70. let, na které je doslova odkazováno - plakát s Brucem Lee atd. Film hodně staví na konfrontaci starého/nového, přičemž ti staří, jsou ti moudří, mladíci jsou nerozvážní, ale o to odhodlanější.(12.9.2010)

• sochoking

Ten zmrd v okuliarkoch mi tam pekne pil krv , kokot otravný ! Skôr vypadal , akoby valil niekde techno na gramcoch po kluboch a nie ako adept kung - fu ! Hoci humor chcel - by -som - byť - vtipný bol skôr trápny , tréning , na ktorý som sa tak tešil , stál za úplné hovno , ako oddychovku tomu , kdo prechlastal včerajšiu piatkovu noc a teda mu neostáva nič iné , ako len čumieť doblba a nie príliš premýšlať , to môžem doporučiť .A za ten tuberácky smiech na konci by som ich všetkých postavil k múru !! Ako hovorím , trápna strata času !(21.8.2010)

Film Gallants je naprosto super, úžasnej, boží!!! Ale rozhodně se o něm nedá říct, jak jsem z prvu očekával, že : "To bude další hongkongská martial řežba." On totiž Gallants MA-řežba je, ale zejména a to hlavně je to úúžasná komedie, u které jsem se70% času od začátku neskutečně řezal smíchy a s odkazem na stovky, možná tisíce "kung-fu" filmů 70. a 80. let obdivoval ten neuvěřitelně geniální a krásně propojený přesah z prosté komedie, do POCTY všem asijský martial arts filmům, které začaly vznikat dejme tomu koncem 60. let ... Gallants je geniální ve své jednoduchosti a přitom propojenosti zejména pro "znalce", či nadšence a blázny do SBček, "Bruceleeovek", taiwanských "MA-trashů", Sonnyho řezničin atd.atd. ... Je to pocta, která neskončí vůbec tak, jak si myslíte ... a přitom její závěr není ani tak důležitý. Zde je dokonalá forma ... Film se v asi 70% stopáže nějak záhadně změní v dojemné drama a i když jsem si říkal 2 x v závěru: "Ať se stane cokoliv, nesmím se rozbrečet!", stejně jsem ukápl sladké slzy melancholického štěstí ... Navíc film nereaguje jen na filmografii, ale asijské povídačky a legendy, kdy kdo koho kde vyzval, kdo vyhrál, která škola byla nejvyhlášenější a kdo byl svědkem jakého souboje mistrů někde na ulici či nějaké hoře ... Tady bych osobně zaintervenoval na uživatele IDAHA, se kterým se stále trochu pošťuchuju ohledně informací o mistrech a bojových uměních, právě toto krásné ztvárnění ve filmu se mu bude jistě líbit a možná na mě snad i s úsměvem vzpomene, že jsme jako ti staří páprdi, kteří u nudlí a sklenky vyprávějí na 110% ověřené informace o tom, co a jak kdy bylo ... Celkově jako film je to těsně za 5*, ale ten pseudofilosofický přesah, stejně jako například v podobně zaměřeném Černém Dynamitu (2009), který reagoval na staré zapomenuté "ušmudlané" blackploitaitions, je to naprosto za plný počet .... Chce to nechat ten dojem z filmu chvíli dozrát ... geniální dílko!!!!(2.8.2010)

Nepatrím medzi nadšencov kung - fu klasiky 70 - tych rokov, ale na zopár čerešničkách tej doby som sa dobre pobavil. Hlavne ak šlo o humornú nadsádzku. Tento film ako pocta žánru spĺňa všetky predpoklady, aby bol zábavný. V konečnom dôsledku aj je. Má švih, rýchlosť, humor a dobrú choreografiu bojových scén. Ak si však budem chcieť pozrieť podobný žáner, radšej sa vrátim k starej klasike.(5.9.2010)