O princezně, měsíci a hvězdě (TV film)

Pohádka / Krátkometrážní

Česko, 1996, 28 min

Ondřej Pechar

Scénografie:

Stefan Theisz
  • Chrysopras

Za prince Macháčka a pana hvězdáře Helšuse...(15.10.2016)

• Tommassi3

"Měsíci, kamaráde drahý !!" - "Copak je zase tohle ?! Husy jsme spolu nepásli !! Mám chuť tě za ty tvé způsoby prohnat Mléčnou dráhou.." ;) Věčná asistentka bez vlastního nápadu a jakékoli invence či nadšení Lenka Cingrošová dostala možnost natočit vlastní půlpohádku, dramaturgicky zcela pomýlenou, na základě rádoby vtipného a zoufale upoceného scénáře Barbary Šindelářové o princezně se zlatou hvězdou na čele a usoudila, že jiná než rozkošná Linda "zlatá rybka" Rybová ji zahrát nemůže, čímž však výčet skorokladů rychle končí, stejně jako rychle končí tahle jalová báchorka s tragickým stařikrálem Lubora Tokoše a otravným princem únavně stále stejně otravného Jiřího Macháčka.. Hynku !! Viléme a Jarmilo, to byla tragédie !!(27.2.2016)

• Jezinka.Jezinka

Protože lidé nepotřebují hvězdy, aby porozuměli svým srdcím. Jako člověk notně pragmatický podotýkám, že k porozumění dutému svalu je lepší mít v případě problémů kardiologa a hvězdy nechat jako básnický prostředek.(3.11.2012)

Na tu krátkou stopáž docela solidní scénář vycházející - nepřiznaně - z čínských pohádek, velmi dobré a přirozené dialogy, nejednoznačnost Měsíce a jeho nepochopení z hvězdné oblohy pochopit lidi a jejich city (což je zajímavá myšlenková paralela, mohla by třeba umělá inteligence pochopit city?), barvičky jsou sice přepísknuté, ale vcelku fungují, kamera je rovněž solidní, na Lindu se dobře kouká, i když jinak ji nemusím, Tokoš kouzelný, takže jediným, kdo celou tu hru kazí, je absolutní dřevo, mizerný neherec Macháček, který ani neumí mluvit, natož frázovat, nebo dokonce dát najevo nějaký mimický výraz a přehrává neskutečně, což se sem vůbec nehodí. Pro mne celkově ke tato pohádka příjemné překvapení, i když je určena spíše starším dětem a dospělým.(3.12.2017)

• otík

Dějově zcela prázdná a navíc až přetypicky kulisová pohádka, která i při své výrazně krátké stopáži dokáže totálně nudit. Nic nezachrání ani slušné herecké obsazení. Hudební režie: Eva Javůrková(6.4.2011)