Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Internátní škola Summerhill byla založena již roku 1921 a mohou ji navštěvovat žáci od 5 do 16 let. Založil ji skotský pedagog A. S. Neill (1884-1973) a její předností je netradiční přístup k výuce. Tento zakladatel tvrdil, že vnější tlak má negativní vliv na utváření člověka a funkcí učitele je chránit žáka před zhoubnými vnějšími vlivy. Dále doporučoval zrušit tresty a omezit mocenskou autoritu učitele. Kladl důraz na žákovskou samosprávu (bez zásahů učitele), na svobodné jednání dětí a výuku založenou na neformálních rozhovorech. A právě sem přijíždí malá Maddy, kterou sem přihlásili rodiče na doporučení psychologů. Ovšem školu, její vedení, ale i žáky čeká nelehký boj s úředníky o její zachování... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (30)

knoxwile100 

všechny recenze uživatele

Summerhill by se měl dostat více do pověmí. Já jsem na film narazil náhodou na youtube. Nikdy jindy jsem o Summerhillu neslyšel. Myšlenka naprosto geniální. Nemyslím si, že by bylo potřeba nějaké radikální změny co se týče kvality zpracování a taky myslím, že není potřeba žádných "holyvůdských" herců. Vžyť je ve filmu více emocí než třeba v Titaniku... Po sléhnutí jsem ani nemohl usnout a jen jsem uvažoval "co by kdyby". Summerhill určitě není natočen pro děti, jak tu uvádějí kolegové v komentářích, ale především PRO DOSPĚLÉ. Doporučuji všem bezohledu na to, zda upřednostňujete scifi či westerny... ( OK vracím se zpět do reality a dávám 90%, přece jenom kvalita zpracování na oskary není). ()

Drom 

všechny recenze uživatele

Já se trochu obávám, že při hodnocení tohoto filmu někteří opomněli, že je to očividně pro děti. A protože to bylo roztomilý a smradi nebyli otravní, tak na mě to rozhodně fungovalo. Všechno je samozřejmě zjednodušené a idealizované, zejména v závěru proložené zpodobněním dětských fantazií, ale stejně jsem jim fandil proti těm zlým inspektorům a podlý právničce. Bylo to teda na mě trochu moc barevný, ale nějak jsem si nevšiml jakékoliv výrazné závadnosti. A ano, uvědomuju si, že svým hodnocením filmu trochu nadržuju, ale čert to vem. Bylo to bezva. ()

Reklama

York 

všechny recenze uživatele

Pokud mam hodnotit film a ne filozofii Summerhillu, tak nic moc :-( Prvni pulka je propagandisticka, kde se vysvetluje, jak Summerhill funguje a ve druhe je soudni proces, kde se ukazi "kvality" zaku Summerhillu. Ale zase na druhou stranu, je diky soudu videt zakladni vlastnost Summerhillu. Zazni tam, ze na skolu prislo 8 inspektoru, coz je jeden inspektor na 7 zaku, tzn. v cele skole je pouze cca 56 zaku. Protoze je tam aspon 5 ucitelu, dela to cca max. 10 zaku na jednoho ucitele. Tim se samozrejme mohou ucitele svym zakum mnohem vice venovat a vyuka je tak kvalitnejsi. ()

Mazlik4 

všechny recenze uživatele

Zase, ... špatně natočená správná věc. Po přečtení knížky jsem narazil na tohle. Chtěl jsem se přesvědčit jak moc je film vytržený z kontextu --- je opravdu hodně mimo. Ačkoli scénáristé pochopili logiku "seberegulace", přenesení na plátno a přetlumočení ostatním (konvenčně vychovaným) lidem není snadné. ()

JitkaCardova 

všechny recenze uživatele

Jasně že se tomu dá vytknout mnohé, chce-li se, je to zjednodušené, nedůsledné, přitažené za vlasy, je tam spousta prohřešků, zveličování i zkratek, ale má to šmrnc i zápletku a jako instruktážní video o střetu autoritářského systému se svobodou, vnitřní odpovědností a získávanou důvěrou, o systému stresu versus uvolnění, ať už  se odehrává mezi soudržnou komunitou a mocenskou organizací, mezi různými jednotlivci z různých světů nebo i v nitru různě utvářených lidí s různě složitým životem, to prostě funguje. A je určitě moc fajn si to promítat s dětmi, další den to doprovodit třeba snímkem Tohle je náš svět, a pak si s nimi o tom všem povídat a nechat je nad tím přemýšlet. Jen bych si z duše přála, aby summerhillské školy byly pro všechny děti běžně dostupnou možností, o které se nemusejí dozvídat jen z příjemných filmů jako o něčem pohádkově nedosažitelném, zatímco nesnášejí instituce, do kterých chodit musejí. *~ ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama