Summerhill (TV film)

Summerhill

Velká Británie, 2008, 109 min

Nadivoko poleptana TV epizodka z prostredia svojskej edukacne institucie, ktorej vzdavam uctu a pochopenie pre jej zasadne a dolezite "vzdelavanie" a ideu. Citil som sa prijemne a underground look pridal autenticite, nemal som problem ucit sa. Zaverecny fight sa trocha potiahol ´,ale neznicil. Vrele posunut dalsim a dalsim.(28.12.2016)

Nemôžem si pomôcť, ale tento film o deťoch a pre deti mi maximálne pripomenul pesničku Another Brick In The Wall Pt.2 od Pink Floyd: We don't need no education. We don't need no thought control. No dark sarcasm in the classroom. Teachers leave them kids alone. Hey! Teachers! Leave the kids alone! All in all you're just another brick in the wall.(23.6.2015)

Režie : Svobodný duch dítěte Scénář : Tento citát z knihy A.S. Neilla Summerhill (narazil jsem na něj v knize Anthony de Mella Bdělost ) : " Každé dítě má v sobě Boha. Naše pokusy dítě nějak formovat promění toho Boha v ďábla. Do mé školy přicházejí takové děti, malí ďáblíci - nenávidí svět, jsou destruktivní, neumí se chovat, lžou a kradou a neustále se zlobí. Za šest měsíců jsou to šťastné, zdravé děti, které by neudělaliy nic špatného... "(23.11.2015)

Já se trochu obávám, že při hodnocení tohoto filmu někteří opomněli, že je to očividně pro děti. A protože to bylo roztomilý a smradi nebyli otravní, tak na mě to rozhodně fungovalo. Všechno je samozřejmě zjednodušené a idealizované, zejména v závěru proložené zpodobněním dětských fantazií, ale stejně jsem jim fandil proti těm zlým inspektorům a podlý právničce. Bylo to teda na mě trochu moc barevný, ale nějak jsem si nevšiml jakékoliv výrazné závadnosti. A ano, uvědomuju si, že svým hodnocením filmu trochu nadržuju, ale čert to vem. Bylo to bezva.(22.8.2018)

Úžasný. Celý film je udělaný tak, že působí jako pohled dětskýma očima, je plný fantazie, naivity, ideálů a boje proti nesmyslnému světu dospělých. Je sympatické, jak se někteří dospělí dokázali v průběhu filmu do dětského světa vždy alespoň na chvíli přenést. Vynikající výkon v podání Holly Bodimeade (Maddy). Trochu mi lezla na nervy její matka, ale to byl nejspíš záměr. Občas jsou trochu přehnané dialogy, zvláště rozhovory Maddy a její matky působí jako velká neúcta k dětskému uvažování. Pro děti úžasný koktejl fantazie, pro dospělejšího diváka, kterému trocha toho dětského uvažování zůstalo je to krásná hravá bitva za příjemnější svět a za prožití krásných dětských let. Já chci do Summerhill! *** Ve zkratce: Jedna nadčasová škola nebyla pochopena tupou státní institucí.(12.6.2010)