Nokas

(festivalový název)
  • Norsko Nokas
všechny plakáty

5. dubna roku 2004 těsně před osmou hodinou ranní vpadlo jedenáct ozbrojených mužů do Stavangeru. Cílem bylo vyloupení sčítací centrály Norsk Kontantservice – NOKAS (rozvoz peněz bankám). Podle plánu mělo přepadení trvat 8 minut a lupiči měli zmizet dříve, než policie stihne zasáhnout. Film se odehrává několik hodin před přepadením, během přepadení a až do doby, kdy lupiči opustí místo činu. Událost vidíme očima těch, kteří se jí nejvíce zúčastnili – lupičů, policie a zaměstnanců NOKASu. Film na motivy skutečných událostí byl natočen podle výpovědí očitých svědků. Natáčelo se na místech, kde přepadení proběhlo. (oficiální text distributora)

pepino

Vzhledem k tragédii v Norsku až příliš aktuální zpodobnění nepřipravenosti policejních složek. Kvalitní film. Nabízí se srovnání s filmem 44 minut, ale když nad tím hlouběji přemýšlím, tak tyto dva filmy mají jen málo společného.. ()

jafuska

Film, který na mě působil hodně unyle, až bych řekla nudně, rekonstrukce případu loupeže v Noksu na mě nijak nepůsobilo, zbytečně dlouhé záběry, a tím film hodně uvadá v realistický pojem, velká škoda, kdyby bylo ve filmu více napětí, bylo by to nakonec povedený film ale tady se toho až moc nepovedlo, , ()

regentor

Banditi made in Norge... Hvězdička jen za snahu přiblížit autentický případ. Jinak je to amatérismus, a to včetně tvůrců snímku.Lupiči polointeligenti, policie dezorganizovaná , náhodní kolemjdoucí chodí jako by se nic nedělo vedle zakuklených, ozbrojených banditů atakdále,atakdále... ()

pivomamrad

Tolik tupců pohromade se opravdu jen tak nevidi - prepadava se banka, lide klidne chodi po namesti jakoby se nechumelilo, i kdyz vidi, ze tam je frajer s kulometem, policajti se diky horicimu nakladaku dostavaji pres hodinu z garazi aby vubec mohli zasahnout (pozor jednoho napadlo tam ject na kole), utocniky ani zamestnance NOKASu nema smysl komentovat. Cele je to fraska. Pokud takhle skutecne funguje Norsky system, asi si zbalim kufry a neco tam vyloupim. Vydrzel jsem na to koukat tak do pulky, pak u toho snul a uz nedokoukal. Skoda, na tenhle film jsem se fakt tesil. * za kameru ()

Babulik

U mňa za päť. Evidentne nikto nechcel z tohto filmu urobiť srdcervúci trhák. Žiadny policajní superhrdinovia, žiadne pubertálne efekty a litre kečupu. Takto to bolo a tak sme to natočili. ()

Clapped

Skvělý film, který ukazuje, jak z minima vytěžit maximum-nevtíravé flashbacky, zpomalení času, celková realističnost. Celkově skvělá záležitost. Představte si Tropu de Elite ve sterilních ulicích norského města. Taky se tady střílí z G3jek v jednom kuse, ale tady lidé ani neutíkají, jen se ptají, co je to za cvičení. Policista který si dovolil vystřelit z 38. se musí zpovídat před soudem atp atp... ()

Tomasson93

Filmy ze severské produkce se stávají zárukou velmi slušné kvality! Hvězda dolů pouze za neskutečný amaterismus norské policie a částečně i lupičů. ()

Kalda69

Nadsen zpracovanim (strih, kamera) a zklaman amaterismem lupicu, diky cemuz vlastne byli chyceni a mohl vzniknout tento film. Plno veci bych osobne udelal jinak, jako treba paleni "osobnich" veci pred policejni stanici vedle hasicu, spolehnuti se na nepritomnost neprustrelneho skla u naplanovaneho vstupu do budovy, hazeni tasek pres ventilatory z klimatizace, zakopavani kovovych jezku za auto atp. Strih je ale uzasny, dej se postupne doplnuje jak se zobrazujou sceny z pohledu lupicu, zamestnancu Nokasu ci policistu. Nejsou zde blahove predstavy ve stylu Dannyho partaku ale takto bych si predstavoval jak bude vypadat realne prepadeni. ()

Saxos

Organizovaná, připravená a vyzbrojená skupina lupičů do všech podrobností naplánuje loupež norského století, která má trvat 8 minut. V průběhu zjistí, že jim nejde hodinu rozbít panceřové okno a pak mříž. Jaká smůla. Asi dobrý materiál. Ze samopalů se střílí jak u Verdunu, ale lidi po náměstí chodí jak v neděli do kostela. Hrozný. Norština však špičková. Krásně se to poslouchalo. Tak 2 ☆. ()

naytsirk

Hodně zajímavé pojetí bankovní loupeže. Spíše to vypadá jako záznam události, než jako akční film... Líbilo se mi to... ()

placido1

Kvalitně udělaná rekonstrukce s perfektní atmosférou spíše v dokumentárním stylu. Celou dobu se pořád něco děje takže to nenudí. Mě nejvíce dostalo to jak lidi během přepadení pořád procházej po náměstí a vlastně jim ani nedochází že se něco děje. A pak klasický čumilové, který koukaj a zacláněj. Není takový jako americký filmy jak vykrádaj banky tipu Nelítostný souboj, ale je to naprosto reálný. ()

codyak

Film s obrovskou vypovídací hodnotou.. Ale být norský bankovní lupič nebo policista, tak udělám všechno pro to, aby nevznikl.. ()

vinducha

Dokudrama ze Stavangeru a na to jak se tam pořád střílelo , výsledek nebyl zas až tak odstrašující. Sice se jim tam podělala základní věc , kterou podcenili a pak už to dohnat nemohli . A jinak díky té kameře mi to přišlo jako nepřiznaný ztracený díl Dogmy . Nic , co bych musel vidět znovu. ()

dragi

Asi nejrealističtější představitel žánru, jedna věc je akci naplánovat a druhá chladnokrevně a bez chyb provést, navíc když vše mohou ovlivnit okolnosti, které se ani naplánovat nedají. Amatérismus přítomných byl lidský, navíc mnohonásobně umocněn tím, že se vše odehrálo v zemi, kde zločin a násilí není denním chlebem, právě naopak. Tedy není to tak dávno, kdy tomu tak bylo. Ale to je na jiné povídání. Tedy dá se předpokládat, že členové skupiny nebyli protřelí kriminálníci, natož vrazi. Rád se kdykoliv podívám na přední představitele žánru, resp. mé oblíbené, ale je fajn podívat se na film, který je nohama na zemi. Rád bych se podíval na podobnou "akci" ze země, která má se zločinem a nasílím každodenní zkušenost, kterých je většina. Ale podobně civilní zpracování by bylo z mnoha důvodů nesrovnatelně obtížnější, ne-li nemožné. Mimochem, ještě mě zaujala informace, na kterou film upozornil a nad kterou jsem doposud nikdy nepřemýšlel a sice: $1M v $100 bankovách = cca 10 kg; $1M v $20 bankovách = cca 50 kg; $1M v $10 bankovách = cca 100 kg; $1M v $5 bankovách = cca 200 kg; $1M v $1 bankovách = cca 1 000 kg. (Toto platí i pro EURO) ()

bedsore

Poslední dobou nějak nemůžu vystát okázalost a klišovitost většiny filmů americké produkce, obzvláště co se akce týče. Tento snímek je přesným opakem, po čemž moje filmová duše přesně toužila. Syrovost, naturálnost, žádný velký kudrlinky okolo. Vítaná změna. Odměnou mi byla i pěkná práce s kamerou a pár doslova labužnických záběrů. ()

elgato

Z 57milionů NOK bylo nalezeno jen 6. Všichni z chycených lupičů se mají na co těšit až jim vyprší trest :) Oceňuji zdrženlivý přístup filmařů, že se nenechali strhnout k napumpované loupeži plné akčních scén a dramatických momentů a zůstali u chladné rekonstrukce víceméně povedené loupeže. ()

Baerdeller

Jako film to moc nefunguje, protože spousta věcí a informací prostě úplně chybí... Zajímala by mě třeba příprava činu, krádež automobilů k úniku z místa činu, samotný útěk s penězi, motivace jednotlivých zlodějů, postupné zatýkání členů bandy či nějaké bližší představení jakékoliv postavy... Takhle na film zbyde, že se pár anonymních týpků převleče do černýho, vleze do nějakýho baráku s prázdnýma taškama a ven vyjdou s taškama plných peněz, zatímco po nich střílí dva anonymní týpci v policejních uniformách z revolverů, zatímco kolem chodí anonymní civilové, jako by se nic nedělo. Prostě se ve filmu objeví spousta postav, které v drtivé většině ani nejsou představený a člověk, tak netuší, kdo to sakra vlastně je a co a proč dělá... Tenhle film neřekne o tom, jak proběhla loupež v NOKASU absolutně nic. Vypadá to jak level z nějaké počítačové hry, kdy postava dostane úkol - dojdi tam, vezmi tohle a jdi zase zpátky... Proč, kdo nebo jak se tady neřeší. Akorát se dočkáte pár zpomalovaček... Nakonec jsem si musel hledat další informace na internetu, jak jednotlivé postavy dopadly a jak to vůbec bylo, abych byl aspoň trochu v obraze. A to je špatně. Hodně špatně. Slabé 2** ()

Severský filmový podzim 2011

Severský filmový podzim 2011

05.11.2011

Po Severské filmové zimě přináší Severský filmový klub divákům letos již druhou filmovou přehlídku: Severský filmový podzim. V pořadí již počtvrté budou mít diváci možnost shlédnout vybrané snímky… (více)