Nokas

(festivalový název)
  • Norsko Nokas
všechny plakáty

5. dubna roku 2004 těsně před osmou hodinou ranní vpadlo jedenáct ozbrojených mužů do Stavangeru. Cílem bylo vyloupení sčítací centrály Norsk Kontantservice – NOKAS (rozvoz peněz bankám). Podle plánu mělo přepadení trvat 8 minut a lupiči měli zmizet dříve, než policie stihne zasáhnout. Film se odehrává několik hodin před přepadením, během přepadení a až do doby, kdy lupiči opustí místo činu. Událost vidíme očima těch, kteří se jí nejvíce zúčastnili – lupičů, policie a zaměstnanců NOKASu. Film na motivy skutečných událostí byl natočen podle výpovědí očitých svědků. Natáčelo se na místech, kde přepadení proběhlo. (oficiální text distributora)

campix

'' Brána je zablokovaná. Venku je hořící auto! A hoří pořádně! '' Nokas byl jedním z filmů na které jsem se ve Varech těšil a nakonec mi to s nimi nevyšlo a jak teď koukám bylo to dobře. Nokas je sice podle skutečných událostí a je natočen podle výpovědí očitých světků. Jestli tomu tak skutečně bylo, tak vyplívá, že Norsko je zemí, kde si můžete vykrást téměř cokoli a policie vám u toho bude jen tak stínovat. Jelikož i lupiči byli celkem neorganizovaní a trvalo jim to snad milion let a měli jen štěstí, že policisté byli tak strašlivě marní. Všude stáli ozbrojenci se samopaly a lidé se po náměstí procházeli jako by nic, jako by to bylo cvičení, i když započala střelba. Nokas bych spíše viděl jako komedii o bezpečnostních složkách a téměř spackané loupeži, ale jako krimi drama ho rozhodně nemůžu přijmout. Nejlepší na celém filmu byl začítek, kdy se lupiči připravovali na loupež a pak také úplný závěr, kde byly vypsány další osudy zůčastněných podle skutečných událostí. Veliká škoda a to jsem se na Nokas tak těšil. Alternativy: Město , Spojenec , The Bank Job. ()

tatanapope

Film postavený na základě pravdy o loupeži ve velké finanční instituci NOKAS. Snímek byl na jednu stranu zajímavý i dobrý, přesto měl pár tak slabých a monotónních míst, že mi utíkali myšlenky jinam a to se mi opravdu moc často u filmu nestává, jinak ale není moc co vytknout. Viděno v rámci Zahraniční výzva / Norsko ()

DonHUS

Průměrná rekonstrukce bankovního přepadení, která zaujme spíše chybami v provedení loupeže než sofistikovaností plánu (který je vlastně celkem prostý). Ve filmu je zobrazen celý průběh akce, ale o postavách se nedozvíte téměř nic, a o tom, jak to s nimi dopadlo, se dočtete až v závěrečných titulcích. ()

ghatos

Seversky chladně natočená rekonstrukce velkého loupežného přepadení. Civilní ořezaná atmosféra sází na samotný průběh událostí a nepotřebuje k tomu americkou drahou výpravu. Zachyceny jsou všechny podstatné okolnosti. Nejzajímavější jsou chyby lupičů (např. okno nebo trezor). Plán to byl nevšední. Hlavně zůstává jeden velký otazník. 73%. ()

Linkyc

Civilně pojaté přepadení banky natočená podle reálné předlohy, nikde nejsou patrné kiksy v příběhu, výrazné barevné filtry či přepálené hollywodské efekty. Skromná záležitost, která zaujme na první, avšak spíše to bude i poslední zkouknutí. V dnešní době stěží může konkurovat ostatním filmům v daném žánru. Jako filmový dokument velice povedené. ()

bloodvomit

Seversky chladné, odtažité a až profesorsky natočené. Tato nepřibarvená rekonstrukce "největší skandinávské loupeže všech dob" je natočena na úrovni, srozumitelně a uvěřitelně. Za mě 75%. ()

Koři

Takřka dokumentární rekonsrukce jedné bankovní loupeže! I když je to natočený bez všelijakých machrovin, o to víc mě to dostalo! ()

Lukoboss

Filmová rekonstrukce jedné loupeže, která je téměř dokumentaristicky natočená a přestože se tam občas vyskytnou dlouhý záběry bez zvuku nebo dokonce ve slow motion, film je celou dobu napínavej jak kšandy. Musím říct, že mě to hodně překvapilo a zase jsem si po nějaké době řekl, že ty severský kriminálky prostě mají něco do sebe. Je to natočený velice neotřelým způsobem, kterej má na svědomí právě onu zajímavost. A že tady někteří kritizujou amatérismus lupičů - no jo, tak si zkuste udělat plán a vykrást banku, taková sranda to nebude - Dannyho parťáci jsou přece jenom pohádka. Tady to byl do jisté míry reál, protože i když si něco sebelíp naplánujete, stejně se můžou vyskytnout překážky. ()

Ilhan odpad!

Tak tenhe film byl velký omyl, konečně jsem pochopil co všichni myslí totální lobotomií u filmu, která se na csfd často a tak ráda skloňuje. Tohle byl prostě konec světa, od poloviny je to už fakt k nevydržení, postavy se chovají jako tupci, celé je to směšné, ke konci už jsem se fakt smál tomu, jak hrozný to je, i když to bylo spíš k pláči. Scénárista by zasloužil rozčtvrtit a režisér rozpustit v kyselině. Takhle to dopadá, když píšete scénář tupě podle výpovědí účastníků, kteří očividně jeli na nějakém super halucinogením tripu. Odpad! dávám filmu, ale jelikož se nese označením "Podle skutečné události", a jestli skutečnost byla opravdu taková, tak dávám odpad! celému Norsku a norské policii obzvlášť, protože tohle by byla amatéřina nejvyšší rázu. Na všech frontách. ()

decay

Fakt ostré. Takáto prestrelka v uliciach a ľudia si tam pobehujú akoby sa nechumelilo. Dosť zle zvládnutá lúpež a ešte horšia pripravenosť policajtov, ale film je to výborný. Miestami to pripomínalo nejakú počítačovú hru. ()

Saur.us

Zdařilá rekonstrukce zločinu, zvláštní svým polodokumentárním uchopením a skákáním mezi jednotlivými postavami. Bohužel skončila právě ve chvíly, kdy to začalo být nejzajímavější... ()

PanPes

Naprosto laxní a neprofesionální přístup policie dokonale prezentuje uroven vnímání jakéhokoliv nebezpečí pro nás evropany. Ruku v ruce s politikou "gun free zones" a zbraní na klíč u ozbrojených složek dokresluje dnešní situaci, kdy se společnost nechá ukolébat partou liberálů, kteří nás postupně obírají o zbraně a vymýšlejí stupidní zákony. Vítejte v zemi, kde skryté nošení zbraní mezi slušnými občany neexistuje a zbraně pro ozbrojené složky jsou dostupné jen po komplikované administrativě. Aneb ozbrojit se nelegálně a páchat zločiny s takto drženými zbraněmi nikdy nebylo jednodušší, když jsme ted všichni svorně odzbrojení pro "bezpečnější" Evropu... ()

RakeW

Banda poblázněných lupičů proti bandě nepřipravených policajtů a všichni si dohromady zadělají na jeden společný "epic fail". Zní to banálně, zní to jako z nějaké laciné krimikomedie... Prdlajz. Nokas je tak neskutečně hutný film, že jsem se po projekci musel pořádně nadechnout, abych nezačal modrat. A co si budeme povídat, v současnosti (léto 2011) je tahle ukázka selhání norského "IZS" opravdu nechutně mrazivá. ()

gootchy

Občas to vypadá jako přepadení naprostými amatéry(což asi byli), ale má to jistou syrovou hloubku a diváka to přišpendlí a je rukojmím až do konce. ()

Rockerman

Zapomeňte na hollywoodské trháky, kdy lupičům vše vychází podle plánu, všechno je načasované a úspěch se dostaví. Zapomeňte i na druhou možnost, že u policie pracují borci, kteří vyřeší " levou zadní" každý případ. Nokas je téměř v přímém přenosu loupež, která je sice také připravena do detailů, ale lupiči podcení pevnost skla v okně. No a policie kupí chybu na chybu a zdá se, že se v zásadě neliší od naší " kompetentní " policie. Když už po několikáté velitel prosí, aby byla otevřena brána k hasičům, aby se konečně dostali autem ven a mohli zasáhnout na místě činu, vypadá to skoro jako parodie. Nicméně tato loupež a tento policejní " zásah - nezásah " a střelba na náměstí je daleko věrohodnější, než všechny megafilmy. Vždy budu fandit těmto " jiným " filmů. Za 5!!! ()

Slavomír

Plán bol jednoduchý: prísť na troch autách, v oblekoch zásahovej jednotky, rýchlo dnu, rýchlo von a zhrabnúť najväčší lup v dejinách Škandinávie. Lenže stačí jedno tvrdené sklo a všetko sa skomplikuje. Jednoducho podaná výpoveď vo filmovej podobe. Divák nedostáva komentár, v podstate sa stáva jedným z tých, čo sa skrýva pred lietajúcimi guľkami za stĺpom a ticho sleduje. Kamera je zvedavá, jednostaj niekomu nakúka cez plece, chodí za človekom a chce vidieť viac. Zručne natočené, dobre postrihané. Na zmrdie komentáre typu "scenárista by si zaslúžil rozštvrtiť" nedajte. Ako pri každom filme: pozrite si ho a utvorte si názor sami. Odporúčam hlavne divákom, ktorí majú radi studenú kávu a surové mäso... ()

bakeero

Tak chladně popisné, až vás to naprosto pohltí. Naprosto uvěřitelné (aby ne, když jde vlastně o rekonstrukci) a neskutečně chytlavé. ()

mira.l

Jedna hvězdička za snahu to nějak zpracovat. Chvílema jsem nevěděl, jestli koukám na hraný film nebo dokument, ale to je asi to nejmenší. O dosti roztřesené kameře nemluvě. Tohle bylo tak bizarní divadlo, že to snad není možný. Nic podobného jsem asi nikdy neviděl a doufám, že už neuvidím. Takhle se to fakt stalo?? V tom případě to není ale ani trochu dobrá vizitka jednak sčítací centrály Norsk Kontantservice – NOKAS z hlediska jejího zabezpečení, které bylo prakticky na bodu nula (jak je kurva možný, že do instituce plný peněz se dostane zcela nezpozorována banda po zuby ozbrojených zakuklenců a počíná si tam jak doma), už jenom ta poloha místnosti vedle trezoru, kde byly přepočítávané peníze, byla dost podivná, jednak norské policie, která si počínala jak parta nějakých ochotníků, naši dobrovolní hasiči někde v Horní Dolní jsou proti nim profi jednotka, a v neposlední řadě i ta banda zlodějů se občas chovala jak profíci a občas jako totální paka (aneb jak se dostat přes bezpečnostní sklo, které tam zřejmě nikdo z nich nečekal). No a prakticky celá druhá polovina mi už připomínala špatnou grotesku, to když tam na náměstíčku stojí střídavě po zuby ozbrojený zakuklený lupič, ojedinělý policajt "dokonale" vybavený jedním revolverem, zase lupič, pak dva lupiči, držící jako rukojmí jakéhosi cyklistu, druhý ojedinělý policajt s revolverem, zase lupič, držící jako rukojmí policajta v civilu, který se na místo dostavil na (píchlém) kole a který mu najednou zdrhne a on ho zcela ignoruje, do toho tam neustále sem a tam chodí civilisti jako by se nechumelilo, jezdí auta, autobusy, do toho někdo do policejních vysílaček monitoruje pohyb lupičů (kteří to patrně odposlouchávají a je jim to úplně buřt) - to mě taky zaujalo, kdo to sakra byl, kdo na ně koukal, když všichni policajti trčí na stanici, která má výjezd zablokovaný hořícím náklaďákem a jediná jednotka v terénu je nejdřív někde úplně jinde a pak se pokouší o ... o co vlastně s těma dvěma revolverama, zastavit nebo postřílet těch jedenáct těžkooděnců?; a .... a ani náhodou jsem nevypsal všechny absurdity téhle podívané. Opravdu divný film o divné "akci". Nicméně ... chcete-li vybrat nějakou banku a rychle přijít k penězům, zkuste to v Norsku!! ()

Severský filmový podzim 2011

Severský filmový podzim 2011

05.11.2011

Po Severské filmové zimě přináší Severský filmový klub divákům letos již druhou filmovou přehlídku: Severský filmový podzim. V pořadí již počtvrté budou mít diváci možnost shlédnout vybrané snímky… (více)