Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace

• USA Catenaccio a la Drnovice or Journey to the Beginning of the Time of Economic Transformation
všechny plakáty
Trailer

VOD (1)

Uprostřed dvoutisícové vesničky Drnovice nedaleko jihomoravského Vyškova stojí fotbalový stadion pro osm tisíc diváků. Je to pyramida zaniklé fotbalové civilizace, jíž kdysi vládla slavná jména Karla Brücknera či Radka Druláka. Vzestup a pád drnovického fotbalového klubu je typický pro český fotbal, politiku a podnikání 90. let – jsou za ním nejen krásné góly, ale taky tajemní sponzoři, korupce či doping. Pojďme se společně vydat do dob, kdy topné oleje od benzínu ještě nerozeznali ani nejvyšší ministerští úředníci a kdy čeští fotbalisté hráli o evropský titul. (oficiální text distributora)

Trailer

Morloth

Drnovické catenaccio bylo pro mne nejslabší právě v tom, co jsem očekával jako sílu, a to je humor, který byl roubován násilně a často hluše. Film však selhává i v mnoha dalších ohledech. K tématu, které na jednu stranu bere poměrně dopodrobna a na druhou kolem něj krouží z takového nadhledu, že jej není pomalu ani vidět, se nedozvíme mnoho. To co se dozvíme, je buď obecné a nebo by to naopak potřebovalo obecný základ. Nahrané scény jsou trapné, vystupující komentátoři toporní, působí jak kdyby jim bylo řečeno, pane Petříčku, vy budete dělat sportovního komentátora, já vim, to vy nejste, ale zkusíme to, třeba z toho něco vyleze, a nápad z dinoparkem jsem taky nějak nevstřebal. Přesto jsem film viděl rád. Tak a co teď... ()

ghatos

Dokument o českém fenoménu, který by si zasloužil komplexnější zhodnocení. Zde je duch doby představen na Drnovicích. Ekonomická, sociologická a politická specifika 90. let jsou dobře vysvětlena. Některé postřehy jsou výtečné. Celkový dojem srážejí "vtipní" dinosauři, i když chápu, proč tam jsou. 65%. ()

agathon

Není to úplně dokonalé jako plnohodnotně vnímaný film - v podstatě je to hodinová reportáž jako vystřižená z Reportérů ČT, jenom záměrně natočená na 16mm a plná kameramanských výletů do sklepení, půd nebo nevětraných chodeb drnovického "svatostánku", takže to celé trochu připomíná např. cimrmanovského Posla z Liptákova. A to je právě kouzelné. Komentáře Miroslava Petříčka, Václava Bělohradského nebo Petra Fischera (dříve komentátor a šéf kulturní rubriky Hospodáře, dnes šéf kultury na ČT a vystudovaný filozof), detailní výklad tunelářských mechanismů... Neúprosný film o našich novodobých dějinách, který si vybírá jednu zdánlivou drobnost, aby na ní ukázal, jak se u nás vydělávají peníze. K dokonalosti mu chybí snad jen fakt, že některé věci dělá bezpečně "z povzdálí" několika let a se stejnou vervou se nepouští do věcí ukrutně aktuálních. Nicméně, jak ve filmu i zazní, když jde o miliardy, tak se začíná střílet - možná tak zaplaťpánbůh, protože se můžeme těšit na další Procházkovy filmy! (konečně už jeden z jeho starších snímků Papírový atentát ukázal režisérovu reportérskou duši a ochotu točit jinak netočené) ()

D3VIL

Dokument Radima Procházky diváka poutavě provází cestou vzestupu a pádu fotbalového klubu z malé vesničky. Na příkladu Drnovic jednotliví ekonomové a filozofové objasňují mechanismus podvodného podnikání v 90. letech a seznamují neznalé s postavou Jana Gottwalda a dalších, kteří se v businessu tehdejší doby zkrátka uměli pohybovat. ()

castor

Výsledek rozhodně nenadchne. Lítání s baterkou v útrobí stadionu a využívání vyškovského dinoparku mi nepřijde jako nějaký super nápad v satiricky laděném dokumentu, který se zabývá našimi novodobými dějinami a úspěchem, který zřejmě nebyl čistý. Je to jen poměrně banální vata, která se opakuje, nic divácky zajímavého či přitažlivého nepřináší a vlastně ani moc nefunguje. Samotné téma je nosné, silné, ale výsledek má jednoduše spornou výpovědní hodnotu. Catenaccio prostě působí jako standardní díl Reportérů ČT, což minimálně zamrzí, protože jsem některé tvůrce poznal osobně. ()

• Catenaccio je označení fotbalového herního stylu, založeného na zajištěné obraně a rychlých protiútocích. (sator)