I'm Still Here

I'm Still Here

Hudební / Komedie / Drama

USA, 2010, 108 min

Natočit něco tak originálního a bláznivého, na to je třeba mít koule na správném místě. Nevím, do jaké míry jsem byl ovlivněn tím, že jsem samozřejmě předem věděl, že se jedná o mystifikaci. Možná kdybych to nevěděl, tak jsem celý snímek vnímal úplně jinak. Každopádně jsem Joaquinovi nevěřil ani popel. Přišlo mi, že tlačí úplně brutálně na pilu a není absolutně přirozený. Nemohu v tomto ohledu sdílet davový obdiv vůči jeho herectví. Mnohem důvěryhodněji na mě působili jeho dva poskoci, u kterých jsem si skutečně nebyl jistý, zda v tom jedou s ním, nebo jsem pouze obětními beránky. Především ten pán, který rád ukazoval bimbáska a nechával se Joaquinem utlačovat, byl fenomenální. Jeho následná scat pomsta neměla potom chybičku. Dále mě neskutečně bavila ta Joaquinova epická střetnutí s tím negerským hudebníkem. Nejvíce asi to, kde mu Joaquin představoval svoji "úžasnou" tvorbu. Bohužel tyhle luxusní pasáže byly zhruba půl na půl s pasážemi, které byly podstatně méně zajímavé. Kdybych v sobě našel dost odvahy, tak bych je označil skoro až za debilní a nezajímavé. Jinak se snímeček nesl přesně v tom rytmu, který jsem před zhlédnutím očekával. Jen se mi příliš nelíbila režisérská práce. Nemyslím si, že film jako celek funguje nějak zvlášť dobře. Baví spíše v jednotlivých oddělených epizodkách. Na druhé straně oceňuji nehynoucí odvahu se tak šíleného projektu zúčastnit. Muselo to být psychicky mnohem náročnější, než se na první pohled mohlo zdát. Trošku mě zarmoutilo, že film nenabídl více informací z tehdejších médií. Tahle kauza v době vzniku zcela utekla mé pozornosti. Netuším, jak přesně byl tehdy Joaquin Phoenix vnímán širší veřejností a bohužel jsem i kapičku líný to zpětně dohledávat. Celkové hodnocení bych viděl někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Bohužel jsem tam tu čtvrtou za celý den přemítání prostě nenašel, i když mám pro podobné legrácky rozhodně slabost. Viděno v rámci 5hvězdičkové výzvy. Film mi vybrala uživatelka harfuska.(5.9.2016)

Respekt k odvaze i troufalosti Joaquina Phoenixe. Tenhle film jakoby evokoval jakýsi "syndrom" Andyho Kaufmana. Ten tvrdil, že se nesnaží lidi pouze rozesmát, ale prostě v nich vyvolat emoci. A Phoenix nepochybně nasral velkou spoustu lidí, o to víc však potěšil mě. Skvěle jsem se bavil a přes některá slabší místa musím tomuto projektu udělit plnou palbu. Přeci jen jsou v tom dva roky hereckého nasazení, neskutečnej risk, ať už mluvíme o ohrožení kariéry nebo o nepřetržité pozornosti médií, které na vás dokáží vytáhnout ty nejtěžší kalibry i když jste skoro svatý a o celkovém oddání se do rukou společnosti, která tuto bizarní podobiznu J. Phoenixe po celou dobu dotvářela.(25.8.2011)

• BoPo

Možno sa jedná o pokus oklamať verejnosť, ktorý nevyšiel. Alebo sa jedná o dvojité oklamanie, kedy na jednej strane klame verejnosť a na druhej ešte aj diváka tohto záznamu. Či už sa prikloníte k verzií neúspešnej mystifikácie alebo viacvrstvovému podfuku, stále je dôležité len jedno. A to či sa na to oplatí pozerať. Podľa mňa nevidieť I'm Still Here, nijako zvlášť nevadí.(22.6.2011)

• aluna

"Hate me or like me, just don't misunderstand me." No a to mi právě nejde. Nechápu, co to celý mělo za smysl, jako kritika Hollywoodu to naprosto selhává a zůstává jen kritikou jednoho pitomce, co si zničil kariéru. Má bejt poselstvím, že když jste v něčem dobrej, ale nesnášíte to a opustíte pro něco v čem nejste nic moc, tak že se v tomhle krutým světě asi neprosadíte? Nebo to, že přestože mluvíte, vypadáte a vůbec jste jako buran, většina lidí s váma pořád bude jednat celkem ohleduplně? Nebo snad nám chce sdělit ponaučení, že když se budete ke svým bližním chovat dlouhodobě jako kretén, nakonec se vám vyserou na hlavu? Je to originální, ale asi jako záznam mojí vlastní kolonoskopie vydávanej za film, nikoho to moc zajímat nebude, navíc je fiktivní dokument podobně zábavnej a vyvolává podobný pocity - jakože: "dá se to přežít, ale příjemný to není a celou dobu je vám trochu trapně". Místo závěrečný exotický koupačky s tklivou hudbou (btw. slušnej střih a ono režie vůbec není marná, ale co z toho, když je to celý k ničemu), která měla asi představovat prostor pro nějakou lítost, se tam mohl ukázat zase starej dobrej Jekyll místo Hydea a vysvětlit nám, ťulpasům, co tím chtěli říct. Sorry hoši, mám vás ráda, ale "trapný" je přídavný jméno, který bych vybrala za všechny, kdybych to musela vystihnout jedním slovem. "Divný" a "zbytečný" by následovalo. Kladný přívlastky jako "originální" a "odvážný" bych musela chvíli lovit. Ale jedno musim uznat: vždycky se lehce usměju, když vidím postavy ve filmech zvracet jen tu trošku, co se jim vejde do pusy a uvěřitelnost nahrazujou hekáním a kašlem, Joaquin to vzal konečně autenticky z gruntu (chápej: až z paty) - takhle se bleje, Hollywoode!(5.1.2011)

Phoenix je borec a tady tímto "vtípkem" to jen potvrdil. Udělat si legraci z celého showbyznysu a Ameriky a já nevím, z koho ještě, je úctihodné. Že to vydržel celé dva roky a nenechal se vykolejit žádnými narážkami, kterých byly určitě spousty. Páni! Ale to jen hodnotím tento jeho výstřelek, jiná věc je ten dokument. Nepřipadal mi až ta kvalitní a trošku mě přišlo, že nesplnil jeho původní účel a to, ukázat lidskou ješitnost, rychlou zapomnětlivost, předsudky atd., ale spíš to kazilo samotný dojem z Joaquina a Caseyho...Ale jinak mají můj obrovský respekt. Dokázali to. Jen škoda toho provedení dokumentu!(10.3.2013)

• - Slovo "fuck" ve filmu zazní 280krát, což je 2,40krát za 1 minutu. (Dixxx)

• - Na konci rozhovoru v Late Show Phoenix vstane, sundá si brýle a potřese si rukou s Lettermanem. Tuto neopatrnost mu Affleck později vytýkal. (Brousitch)

• - Pravdu o filmu odhalil režisér Casey Affleck světu na začátku září 2010 a výkon Phoenixe označil za "jeho životní roli". Samotný film měl poté premiéru na MFF v Benátkách 6. září. (Sony1994)