Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladý učitel Konrad Koch (Daniel Brühl) má roku 1874 nastoupit na klasickém anglickém gymnáziu coby učitel angličtiny. Aby vůbec žáky pro výuku cizího jazyka nadchl, uchýlí se k poněkud neortodoxní metodě a rozhodne se žáky seznámit s podivným anglickým sportem – fotbalem. Netrvá dlouho a dostává se kvůli tomu do potíží, kvůli nimž dostane ze zkostnatělé školy výpověď. V tu chvíli se však iniciativy ujmou žáci.
Film vypráví dramatickým a humorným způsobem neuvěřitelný příběh, jak se díky jednomu sebejistému idealistovi dostal do Německa fotbal. Natočeno podle skutečných událostí. (Fary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Téma "učitel-vyvrhel" a jeho neortodoxní metody mě vždycky dovedou nalákat. Je pravdou, že Der Ganz grosse Traum je vysoce příjemný a pohodový film, ale bohužel nenabízí nic než pár zasmání a možná i to pohlazení po dušičce. "Velký sen" je tak trochu "Škola rocku" bez rocku, v Německu a v době, kdy Němci ještě neznali význam slova fotbal. Celé se to zavrhování "barbarského" sportu sledovalo zvláštně, kdo by byl řekl, že v Německu v takové době ještě neznali - v Anglii již velice oblíbený - sport. Mimo pár vtipných situací a sílu přátelství si film dělá srandu z německé nadutosti, což mi imponovalo. Daniel Brühl potvrdil, že je sympaták a atmosféru to mělo opravdu milou. Konec byl ale příliš natahovaný (vyhodí ho? jednou zase, že jo, pak zase, že ne..) a mrzelo mě, že co se vztahů mezi žáky a učitelem týče, nešel příběh tolik do hloubky a v závěru nudil. Škoda. Každopádně to nemění nic na tom, že to byla pohodová podívaná. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Fotbal mám hrozně rád a docela rád bych chtěl vidět příběh o tom, jak se tenhle sport dostal do naší země. Momentálně si musím vystačit s příběhem z Německa. Když jsem to totiž viděl v tomhle filmu, jak to dopadlo v Německu, tak jsem si uvědomil, že je to vlastně docela dobrý příběh. Německá kinematografie dřív byla neprávem dost kritizována a já musím uznat, že poslední dobou, co film, to překvapení. S tím příběhem jsem se okamžitě sžil a absolutně jsem pochopil ty kluky, co si fotbal zamilovali. Sám bych s míčem dělal blbosti od rána do večera, když bych mohl. No a když jsem mohl, tak jsem si toho času tak nevážil. Každopádně super film. Pokud člověk má rád fotbal, je to naprosto jasná záležitost, která se musí vidět. Já když jsem na tenhle film narazil, tak jsem neváhal a hned jsem na něj šel. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Já nevidím důvod proč nedat plnou hvězdičkovou palbu, protože film byl udělán tak krásně že jen ze záběrů bez absolutní pomoci dialogů bylo zřejmé o čem fotbal je, resp. měl by být. Realita je taková že hráči podvádí, simulují a vyhrávají na základě těchto prostředků a fanoušci jsou radostí bez sebe, když jejich tým porazí ten druhý nikoli sportovní cestou, ale podvodem a to vše vede banda zkorumpovanejch estebáků. Nic, radši se vrátím k tomuto filmu, protože ten ukázal fotbal v té nejkrásnější podobě a stejně tak i vlastnosti člověka. Daniel Brühl je mně film od filmu sympatičtější a jeho herecký výkony prakticky není možné kritizovat, jen chválit. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Kick the Ball on the Goal." Fotbal je hra, kterou hraje dvaadvacet lidí a kterou vždycky vyhrají Němci. Tohle heslo by patrně platilo i bez Konrada Kocha, ale on to byl, kdo zatáhl football do Německa a vyrobil z něj der Fußball. Učinil tak způsobem veskrze příjemným a našlo se přitom i několik hodně povedených okamžiků. Například jsem doslova vybuchl smíchem, když historik Dr. Bosch ve fotbalovém rozestavení neomylně poznal schéma bitvy u Trafalgaru. Menším problémem je to, že boj zkostnatělého s novátorským je řešen bez většího překvapení dle zaběhlých filmových standardů, ale fotbal mám rád, tak mu čtyři hvězdy bez problémů dám. ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Nemecká mainstreamová filmová scéna, to je ťažký oriešok. Základ tvoria pre mnohých štyri mená: Bruno Ganz, Sebastian Koch, Til Schweiger a Daniel Brühl, od ktorých sa zväčša jasne odvíja aj žáner (u prvých dvoch menovaných filmy historické/ thrillery, u druhého akčné atď.). Veľký sen je relaxačná pohodovka, ktorej účinok na vás sa odráža od momentálnej nálady a vnútorného rozpoloženia. Príbeh o učiteľovi angličtiny, ktorý do nemeckého gymnázia prináša so sebou čerstvý vietor zmeny je "trochu" naivný, presladený, idealizovaný a pritiahnutý za vlasy bez toho, aby ponúkol nejaké valné umelecké hodnoty či niečo podobné. Ono to však ani nevadí - stačí na chvíľu vypnúť a baviť sa na tom láskyplnom humore a premýšľať nad tým, ako Nemcov napadlo niečo také natočiť. Daniel Brühl štandardne neurážajúci a po hereckej stránke príjemný. Ako by povedal Konrad Koch, Very good, gentlemans! 75% ()

Galerie (21)

Zajímavosti (3)

  • Konrad Koch (vo filme D. Brühl) v skutočnosti nikdy neštudoval na univerzite v britskom Oxforde. Teológiu a filozofiu vyštudoval v nemeckom Göttingene, Berlíne a Lipsku. (MikaelSVK)
  • Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v Nemecku, predovšetkým v mestách Berlín, Hamburg, Brémy a niekoľko scén bolo natočených aj v spolkovej republike Dolné Sasko. Celkovo trvalo od 13. júla do 7. septembra 2010. (MikaelSVK)
  • Tento film je již třetím, kde se setkává Daniel Brühl a Burghart Klaußner. Zatímco ve filmu Good Bye Lenin! (2003) hraje Burghart Danielovi otce, o němž jeho matka tvrdí, že utekl z NDR do Západního Německa, ve filmu Die Fetten Jahren sind vorbei Daniel spolu s dalšími dvěma aktivisty unese postavu Burgharta jakožto podnikatele a představitele konzumního života. (jirka.jindra11)

Související novinky

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Reklama

Reklama