Velký sen

Veľký sen

Lessons of a Dream

Drama / Sportovní

Německo, 2011, 109 min

Hezký a sem tam i dojemný film zobrazující počátky nejmasovější hry světa v Německu. Pokud to tak opravdu bylo, jak je to ve filmu zobrazeno, tak ti nesympatičtí staří učitelé zbrojící proti fotbalu v té době, by se asi dnes velmi divili, kdyby viděli všechny ty obrovské stadiony a davy sledující tuto skvělou hru v jejich zemi. To by byli naopak za hlupáky oni. "Some people think that football is a matter of life and death. I assure you, it´s much serious than that." - Bill Shankly.(16.10.2013)

Fotbalové, německé, císařské, školní, chlapecké, příjemné, pozitivní. Optimisticky laděný film o vzniku fotbalu v německém císařství. Příběh který začíná tak, že se ukáže největší hajzlík ve chlapecké třídě a vy víte, že to nakonec bude o změně jeho charakteru. Film končí pozitivně, góly jsou vstřeleny, tým stmelen, přátelství navázáno. Celý film táhne Daniel Brühl a pár dětských představitelů. ..to měli zakázáno se tolik radovat při závěrečném fotbalovém utkání, nebo jsou Němci tak divný? Moment, já mám vlastně taky trochu německé krve..(27.10.2017)

Já nevidím důvod proč nedat plnou hvězdičkovou palbu, protože film byl udělán tak krásně že jen ze záběrů bez absolutní pomoci dialogů bylo zřejmé o čem fotbal je, resp. měl by být. Realita je taková že hráči podvádí, simulují a vyhrávají na základě těchto prostředků a fanoušci jsou radostí bez sebe, když jejich tým porazí ten druhý nikoli sportovní cestou, ale podvodem a to vše vede banda zkorumpovanejch estebáků. Nic, radši se vrátím k tomuto filmu, protože ten ukázal fotbal v té nejkrásnější podobě a stejně tak i vlastnosti člověka. Daniel Brühl je mně film od filmu sympatičtější a jeho herecký výkony prakticky není možné kritizovat, jen chválit.(3.9.2017)

Téma "učitel-vyvrhel" a jeho neortodoxní metody mě vždycky dovedou nalákat. Je pravdou, že Der Ganz grosse Traum je vysoce příjemný a pohodový film, ale bohužel nenabízí nic než pár zasmání a možná i to pohlazení po dušičce. "Velký sen" je tak trochu "Škola rocku" bez rocku, v Německu a v době, kdy Němci ještě neznali význam slova fotbal. Celé se to zavrhování "barbarského" sportu sledovalo zvláštně, kdo by byl řekl, že v Německu v takové době ještě neznali - v Anglii již velice oblíbený - sport. Mimo pár vtipných situací a sílu přátelství si film dělá srandu z německé nadutosti, což mi imponovalo. Daniel Brühl potvrdil, že je sympaták a atmosféru to mělo opravdu milou. Konec byl ale příliš natahovaný (vyhodí ho? jednou zase, že jo, pak zase, že ne..) a mrzelo mě, že co se vztahů mezi žáky a učitelem týče, nešel příběh tolik do hloubky a v závěru nudil. Škoda. Každopádně to nemění nic na tom, že to byla pohodová podívaná.(26.1.2014)

S ľahkosťou a vtipom natočený príbeh o mladom učiteľovi, ktorý si šiel svojou cestou a nevzdával sa. Toto by mali púšťať učiteľom angličtiny na Slovensku a predpokladám, že aj v Čechách, aby sa konečne naučili, ako oživiť hodiny cudzieho jazyka. Človeku určite skôr zakotví v pamäti niečo, čo má späté so zábavou, ako drvenie 100 slovíčok za deň.(18.8.2012)

• - Tento film je již třetím, kde se setkává Daniel Brühl a Burghart Klaußner. Zatímco ve filmu Good Bye Lenin! (2003) hraje Burghart Danielovi otce, o němž jeho matka tvrdí, že utekl z NDR do Západního Německa, ve filmu Die Fetten Jahren sind vorbei Daniel spolu s dalšími dvěma aktivisty unese postavu Burgharta jakožto podnikatele a představitele konzumního života. (jirka.jindra11)