Nevědomí

• USA Oblivion (více)

Planeta Země už dávno není obyvatelná. Lidstvo bylo napadeno vetřelci a rozhodlo se bránit. Použilo jaderné zbraně a v důsledku toho je svět neobyvatelný. Lidstvo bylo nuceno přesunout se na Saturnův měsíc Titan, kde byla vybudována dočasná vesmírná stanice. Jack a Victoria už pět let slouží na Zemi jako údržbáři. Starají se o bezpečí obřích hydrověží, které odčerpávají energii z mořské vody. Za pár dní, až skončí služba, se oba vydají na Titan. Victoria už se nemůže dočkat, ale Jack má pořád jakési zvláštní pocity sounáležitosti k Zemi, nemluvě o divných snech, které ho pronásledují. Při plnění svojí mise je svědkem nouzového přistání kosmické lodi, jejíž jediná členka posádky tvrdí, že ji s Jackem pojí společná minulost. Její příchod spustí řadu událostí, které Jacka donutí pochybovat o všem, co doposud věděl. Osud lidstva je nyní v jeho rukách. (TV Nova)

Saraph

Nehorázně pomalu rozvíjející se film, málem jsem u toho chcípnul. Když se ani po dvou třetinách filmu nic nedělo, raději jsem to vypnul. ()

chelseaman22

Jen si představte to dilema: Máte lift nad úrovni mraků, bazén bez přítomnosti sebemenší bakterie a přítelkyni, na níž je radost pohledět. Jenže pak jedete na trip kamsi do Atakami, kde zbystříte svou bývalou, jež v samém nadšení z toho že vás vidí zapomene, že prospala šedesát let a vy jste se s ní bez jejího vědomí rozešel. Bohudíky umíte počítat, ergo víte, že dvě jsou lepší než jedna, bohužel ta první nechce o té druhé slyšet, tak sarkasticky prohlásí, že vážně nejste efektivní, načež na sebe pošle nasraného robota, jež jí z jater a ledvin udělá fašírku, jež poslouží jako základ pro typicky britskou vánoční pochoutku. A když vám Freeman/Lennon daruje voucher, tak neváháte a letíte navštívit TETU, protože jsou Vánoce a příbuzní mají držet pospolu! 87% Celosvětový výdělek k 26. 12. 2013: $286,168,572, což je 2,38 násobek budgetu..........338. nejvýdělečnější snímek historie ()

filmmovier

Moc povedené scífko. Tom Cruise má další skvělou roli, Joseph Kosinski je moc zajímavé jméno a já jsem udělal moc dobře, že jsem si Nevědomí pustil den před Gravitací, protože jinak by se mi asi líbilo víc, ale to odbočuju. Hudba je fajnová a Morgana Freemana je opravdu všude moc - ale to nevadí, tady byl totiž hustej. Ten barák je naprosto parádní, obrazová krása, ostatně jako celá Země po katastrofě. Příběh není zrovna z nejoriginálnějších, ale u podobných filmů je to zvyk a nakonec to ani nevadí, protože natočeno je to skutečně slušně a finále bylo i celkem napínavé. Fakt paráda, druhé nejlepší sci-fi loňského roku, fakt to působí neobyčejným kouzlem a jak se píše na obalu DVD: vizuální podívaná, skutečně, je to také podívaná herecká. Žánrový klenot, ale film má tu smůlu, že existuje Gravitace. 85%. ()

Hafran

Komorní velkofilmové sci-fi. Decentně nádherný vizuál a pár herců podpořené obrovským budgetem na efekty, vytvářejí holywoodskou podívanou, která v moři blockbusterů určitě příjemně překvapí. ()

Gumi.30 odpad!

Co dodat klasická Cruisovina poslední doby. K filmu by svou absurditou mozna nejvíce sedělo přirovnání k Potěmkinovou vesnicí, jenže v tomhle případě chybí i ten element vtipnosti zejo Bobe)). Klišé střídá klišé, nesmysl ještě větší nesmysl, na odhad další scény by stačil i pokročile duševní chorý jedinec a Cruise je samozřejmě další stupeň Kapitona Kloze. Upřímně? Horší závěr a gradaci u scifi-akčního filmu jsem snad neviděl. A to všechno zachraňuje ještě nestárnoucí Morgan Freeman, který snad jako jediný předvádí něco jako herectví. Hodnotite planetě si nuttelu na hlavu, protože tohle v červených císlech je zločinem proti zdravému rozumu. ()

kjakob

Sci-fi, které mě v roce své premiéry bohužel úplně minulo, a narazil jsem na něj náhodou kvůli Nikolaji Coster-Waldau. Ten tu má vcelku nevýraznou roli, ale to je jen jedna z velmi mála věcí, které bych filmu chtěl vytknout. Kromě ní pak ještě přehrávání bond girl Olgy Kurylenko a šroubované emoce, kde se podle mě nemuselo tolik tlačit na pilu a dojit slzy. Audio-vizuálně je to na jedničku, škoda že jsem vlastní vinou přišel o kino projekci, protože takovéhle filmy se přesně pro to velké plátno točí. ()

UhLee

(8/10). Precizně zvládnutý film. Nadčasové Sci-Fi. Nádherný audio-vizuál. Všechny tyhle nálepky by slušely tomuto snímku Josepha Kosinského. Opět nám ukázal, že je to vizionář a přesně víc co dělá. Já jsem byl totiž odvařený od samotného začátku. Ať už se jedná o scénu v bazénu, nebo futuristické vozidla. Tohle je přesně ten typ filmu, kterých se tvoří hodně, ale jen málo jich je takto kvalitních. Zápletka není sice tak úplně originální a ani scénář neoplývá originalitou. Mnoho věcí bylo už předem jasných, ale určité zvraty jsem nečekal - Klonové. Tom Cruise předvádí akční kotrmelce a kráska Olga Kurylenko mu dělá garde. Zážitek silně utvrzuje hudba od M83, která se tady neskutečně hodí. Byl to opravdu zážitek. ()

Motinski

Rozpočet extremné vidieť a musím povedať, zúžitkovaný bol skvelo. Oblivion je komorné sci-fi s menej postavami. Príbeh je na prvý pohľad až moc jednoduchý a milionkrát predtým videný, no obrazovo film ukazuje krásne scény. (hlavne exterierové) Pomalé rozpravanie a ľahkosť akou postupne odkrývame tajomstvá mi sadla a ajkeď Cruise zase hraje sám seba tak musím uznať že nešlo o nič tuctové ako som si myslel na začiatku. ()

Wall-E

Jak už bylo řečeno mnohokrát, vizuál je úchvatný, ale příběh slabý. Nicméně dávám s čistým svědomím čtyři hvězdy a moc se těším na další Kosinskiho film. "Oblivion" je nejlepší sci-fi za poslední léta, a i když se nedá mluvit o originalitě, tak funguje. V Kosinskim vidím obrovský potenciál, který sice nikdy nebude točit tak chytré filmy jako např. Nolan, ale do kina na něj zajdu vždy. Takže za scénář strhávám pouze jednu hvězdu, protože zbytek je bezchybný. ()

Liznic

Cruise je fajn a je celkem jedno jestli je mu 25 nebo 45, pořád běhá jako Forrest a má odhodlání McClanea. V tomhle filmu to znovu potvrzuje a nemám problém mu uvěřit ani ty akční věci, ani ty pasáže "jsem jenom normální chlap, co se chce vrátit na Zemi, protože je tady přece tak krásně". U Kosinskiho jsem měl podobný problém jako u Trona, ono Oblivion mi Trona občas připomínalo, jsou tu pasáže, které jsou sakra povedené a naopak chvíle plné nudy a to nemluvím jen o scénáři. Režie i kamera jsou výborný, ale místy jsem měl pocit, že si chlapi odskočili na pivo a zaskočil za ně náhodný kolemjdoucí... A co teprve hudba, vykradačka na co si vzpomenete - a to byl ten lepší případ! Vizuální stránka, jak se v trailerech tvářila nic moc utopená do šedé, celkově filmu přináší plusové body a svou jemnou, designovou, a jednoduše nepřehnanou stylizací se mi velmi líbila. Takže nám film (možná jako klasicky) stojí a padá se scénářem. Příběh je nastřelen výborně (krom snad 1 ukázky jsem z filmu neznal nic) a rozjíždí se příjemně pomalu a pozvolna. A právě tahle část mě bavila nejvíce (do příchodu Olgy). Čert vem, že je děj předvídatelný a působí jako slepenec několika starších sci-fi filmů, ale některé kiksy, zbytečnosti, nelogičnosti a dialogy mi vadily hodně. Z filmu mám doslova rozpolcený dojem a připadá mi, jako by ho dělali dva různé týmy lidí (režie, scénář, kamera, hudba). Jak mne film někdy velmi bavil, vzápětí mě srazil na kolena... ()

skrblik007

Kosinski, coby bývalý architekt a designer, dokáže naservírovat krásné záběry, které pohladí každého sci-fi fanouška po duši. Vzhled všech staveb, technologií a různých vychytávek, stejně jako polorozpadlých zbytků staré civilizace, je uvěřitelný a dodává filmu realističnost. Nálety kamer a vůbec všechny záběry fungují skvěle, při sledování Cruisova vznášedla je divák prostě v sedmém nebi. Hned na začátku epicky naservírovaný námět zní dobře, jenže jak děj plyne, dostaví se mírné zklamání. Zvraty jsou předvídatelné, navíc leccos už divák viděl v traileru, takže se děj skládá tak, jak se dá předvídat. Souhlasím kritiky - chronologicky děj působí velice dobře, ale způsob, jakým je odvyprávěn, ho tak trochu pohřbívá. Bohužel některé záhady divák rozkryje dříve, než by si tvůrci scénáře přáli. (Nenápadné) vykrádání jiných filmů mi nevadí, ale pousmál jsem se, když jsem zřetelně uslyšel hudební motiv z Dark Knight Rises. Jinak je ale techno-elektro-symfonický soundtrack působivý a pomáhá budovat atmosféru. Ačkoliv Oblivion neoplývá příliš nápaditým dějem a konec působí vyloženě hollywoodsky (Fuka říkal, že existuje přes deset verzí - režisér se musel podřizovat producentům a film přestříhávat podle názorů testovacího publika), stále se jedná o vizuálně i zvukově impozantní, efektní sci-fi. ()

karlik4801

Začnu tím, že Oblivion je jedno z nejlepších čistokrevných sci-fi posledních deseti let. Nějak furt musím myslet na film Ostrov a na tu podobnost. Sice ta podobnost nezasahuje nijak extrabdo děje, ale furt mi přijde, že se scénaristé při psaní dívali právě na film Ostrov. A co týče ostatního, možná je to až moc dlouhé, bez nějakých scén Oblivion obešlo. Ale ty dvě hodiny nenudí. Role byla pro padesátileého Cruise jak stvořená. Morgan Freeman a jeho "son of the bitch". Dále vynikající a prostě špičková hudba, ta harmonie a využití ve scénách. Také se mi po dlouhé době líbí "zvrácené" zakončení, že to skončilo tak, aby se to líbilo buzerantům mi nijak nevadí. Těch pár věcí prostě omlouvám, protože celkově jsem nadšený. A zvrat ke konci se taky poctivě povedl. Vizuálně, krása. Celé Oblivion je krása. Viděno v kině. ()

kristianzen odpad!

Při sledování jsme si říkal: "Panebože doufám, že po tomto filmu půjdou diváci ještě někdy do kina." Po skončení promítání jsem zastavil 3 páry, tedy šest lidí a dovolil jsme se jich zeptat, jestli se jim film líbil. Všechny 3 páry, tedy oněch 6 lidí, odpověděli totožně jedním slovem: "Líbil." Najednu stranu jsem si oddechl, do kina tedy ještě půjdou.. Na druhou stranu, jsem se zamyslel jestli nebyli roboti s naprogramovanou odpovědí a pokud ne, opravdu byli tak otupení a nechali se ošálit hezkými obrázky a nevšimli si toho naprosto příšerného scénáře s tuny do nebe volajících chyb?! Té prostoduché zábavy, té naprosto nefungující iluze? Těch šílených klišé? Samoúčelných obrazů - které do filmu prostě nepatří! Ne, když filmy stojí tolik peněz a kdyby se "Oblivion" nenatočilo, nejen že by nikdo o obohacení nepřišel, jelikož filmu žádné neposkytuje, ale kolik věcí ve světě by se dalo zlepšit, napravit, kolik zvířat lid a míst by se mohlo zachránit před konzumem moderní společnosti. Jsem naivní? !!! 240 milónů korun !!! za film, který funguje jako celek pouze když si vypnu mozek a budu tupě čumět na barevné a hezky se hýbající obrázky plné často dospěle dětských hraček (ano tvůrce převedl své aktuální sny na plátno), je opravdu velmi nezodpovědná investice. Je vidět ža autor umí dělat vizuálně přitažlivé reklamy. Sehnal prachy a dělá si co chce. Kdyby se obtěžoval podívat se na klasické, osvědčené, výborné film a na to jak vůbec se scénář píše, (a to mě nejvíce udivuje když jsem si všiml, že za filmem stálo kvarteto scénáristů!!!) slyšel by někdy o scenáristickém paradigmatu a přečetl by si alespoň jednu odbornou knihu, mohl by z dobrého nápadu, který oblivion má, dostat dobrý film. Takhle má pouze velice mcdonald sci-fi kfc postapokaliptický film. To co mě fakt hodně naštvalo: (obsahuje spoilery): Na konci, kdy Jack umře a pak vidíme jak jeho žena má už dítě a po letech jí najde skupinka s "dalším Jackem", co udělali s těmi ostatními tisíci Jackovi klony? Pozabíjeli všechny ostatní "Jacky", její skvělé manžely? No ona se asi zeptá.. Ale spíš ne protože je tak blbá, stejně jako scenárista filmu, aby jí to vůbec došlo. Božský trojúhelník na konci se super inteligencí který vytváří super stroje a má "robotické hlídače", které během vteřiny poznají kdo je kdo a dokáží okamžitě kohokoliv ukončit, je najednou tak totálně debilní, že nepozná že v nádobě je jiný člověk? Že je přišel zničit? Po tom co sám trojuhelník věděl, že Vicky nahlásila že Jack už není "efektivní"? a že tedy jeden z jejich klunů nefunguje a neplní co má? Naprosto nepropracované postavy, psychologie nulová, všichni všechno tak jasně hrajou, všechno se musí říct, obrazem se vypráví paradoxně vlastně tak málo - protože je samoúčelný.. Jasně že Morgan Freeman hraje naplno a jde mu to, ale to je uboze málo.. Zvlᚍ když se objeví po půlce filmu! Mohl bych ještě dlouho pokračovat.. Tendle film už mě tak stál dost času. Alespoň že to podpořilo Island a jeho výrazné a aktivní budování státního HDP skrz kulturu. Btw: Miluji postapokalyptické sci-fi, ale pokud ze mě dělá tvůrce tupce, který mu má bez keců zbaštit jeho odfláknuté chyby a velice nedotažený příběh za tolik peněz. Ne. Odpad si dovoluji dát díky velmi vysokému hodnocení ostatních, s kterým nesoucítím. () (méně) (více)

Honzíno

Nadějná, až extrémně překvapivě povedená, první polovice velmi výrazně kontrastuje s polovicí druhou. V té druhé mě paradoxně potěšil pokus o rozehrání monstrózní konspirační fiction zápletky s pokusem o velký přesah (ke kterému buduje očekávání zmiňovaná první část), ale na druhou stranu hodně zklamal výtah a posléze zmixování množství sci-fi kultů, na jaké si jen budete schopni vzpomenout. Den nezávislosti, Matrix, Moon, Wall-E, Star Wars atd.. Nejenže Oblivion kopíruje feeling a postupy z nich, v množství případů mi přišlo, že se jedná skoro až o plagiátorství záběrů, kusů scén, či dokonce celých sekvencí. Nemluvě o propadu ke změti klišé a předvídatelnosti. Nad šedivý průměr při součtu všech atributů vytahuje snímek hudba, vizuál (FAMÓZNÍ), zručné komponování atmosféry, scén a obrazů panem režisérem a k mému potěšení též Tom Cruise. Ten se snaží, maká ve své roli jako lodní šroub a je to znát. ()

Haretix

Musím říct, že toto se mi líbilo daleko více než TRON Legacy. Může za to zejména perfektní Tom Cruise, dále Olga Kurylenko, která si mě získala samozřejmě svojí postavou a nakonec starý dobrý Morgan Freeman. Bohužel děj se trochu zadrhává, ale dá se to přežít. Naopak co tu je přímo božské je ta vizuální stránka filmu, tohle Kosinski umí výborně a i ty akční scény jsou na velmi dobré úrovni! ()

ivan_drago

Utrápené "skifi" s naprosto nepřesvědčicou atmosférou a nudně se linoucím polopříběhem, jehož jediným pozitivem je účast Morgana Freemana... Cruise standardně nehraje, tu jeho zrzavou kurvu bych rozkop po dvou hodinách soužití, Kurylenko je na ozdobu, a to eště s otazníkem a nikdo nemá co hrát, o emocích či snaze přenést na diváka nějaké pocity nemůže být řeč... Vystavěný komplot o konci lidstva, klonování, nějakém " Skynetu či Shodanu", kousku nostalgie při schraňování dávných relikvií, je naprosto nepřesvědčivý a nudný... I těm technologiím je zatěžko uvěřit a navíc jsou mi krajně nesympatické... To je ale věc názoru... ()

Mrkvič

Je to scifi a to se cení. Škoda že je to tak čitelné a místy zdlouhavé. Před třiceti lety by to byla pecka, ale teď je to příběh jako každý druhý. Nakonec z filmu trčí jen ty emoce, které ale kvůli okolnostem nemohou tak zapůsobit. Hlavně ale co ta hudba? V první hodině každou minutu dunivé vykrádačky Zimmerova Počátku (Inception), ale dlvod to nemělo žádný. Jen to bylo nadmíru otravné. ()

Qitek

Řemeslně asi ok. Ale tak nějak sterilně. A slovo sterilní vystihuje všechny aspekty v tomto filmu. Kosinski má formu v ruce, to ano. Vše ostatní je zapomenutelné ještě při sledování filmu. ()

LiborGondek

Už když šel tenhle film do kin, tak jsem věděl, že ho chci vidět. Kino sice tehdy nevyšlo, ale po dnešním shlédnutí jsem si naprosto jist, že bych peněz za vstup ani tehdy, ani dnes, nelitoval. Oblivion na vás působí jako starý známí. Tak trochu Den nezávislosti, tak trochu Sunshine, Matrix nebo Terminátor a našla by se určitá shoda i s Ostrovem. Nakonec ale zjistíte jak moc se od všech těchto filmů liší. Opravdu velmi dobrý film, nevytknul bych nic zásadního, co by mi vadilo. Pokoukával jsem i po plném počtu hvězd, ale je to tak na půli cesty. I tak je to hezká podívaná, na hvězdách nesejde. 80% ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (více)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (více)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (více)

PF 2017

PF 2017