Naléhavé rytmy (festivalový název)

• Francie

Cadences obstinées

• Portugalsko

Cadências Obstinadas

Obsessive Rhythms

Romantický

Francie / Portugalsko, 2013, 96 min

Violoncellistka bez angažmá zanedbávaná svým zaneprázdněným manželem, který řídí přestavbu starého zámku na hotel pro zdejšího mafiána. Film o posledním stadiu lásky stojí na skvělé Asii Argento v hlavní roli, ale veškerá jiná pozitiva se hledají jen velmi obtížně.(15.7.2014)

Women...how do they work? S temperamentní Francouzskou není radno si zahrávat, natož s vášnivou umělkyní. Na Cadences obstinées je poznat, že se jedná o "festivalový snímek", který by nejradši svou myšlenku sdělil divákovi hned a na rovinu, ale protože by to pak působilo až příliš stroze, tak k tomu dohodí nějaký příběh, který je ovšem sám o sobě dost podprůměrný. Renovace hotelu opravdu nebyla nijak zajímavá a kdyby díky ní Furio nezanedbával svou milou, tak by neměla ani žádný dějový smysl. Alespoň že herecké výkony jsou jakž tak solidní. Kromě tří neznámých pánů a jedné pohledné Italky, kterou vůbec neznám, se ve filmu objevily i povědomější tváře - Franco Nero a Gérard Depardieu, který už se tak zakulatil, že by v novém Asterixovi ani nepotřeboval vycpávky. Celkově je to podle mě spíše průměrný film. Ničím nenadchne, ničím nepřekvapí, ale zároveň ani nijak moc nenudí. Za mě slabé 3*. Viděno na 49. KVIFF(10.7.2014)

• Renton

49 MFF KV(6.7.2014)

• Marla Singer

Legendární představitelka rozervaných žen s melodramatickým rozsahem od poníženě prosící subiny po hysterickou fúrii ničící vše, co je jejímu vyvolanému drahé, se rozhodla posunout svou tvůrčí tvorbu dál - aniž by mohla nabídnout víc, než svůj herecký talent. Hned zkraje bych asi měla říct, že mi přepjatost a teatrálnost žánru nikdy neseděla, ale rozhodně to nebyl důvod, proč jsem měla nutkání z filmu odejít po 20 minutách. Ze scénaristického a režisérského hlediska nemůže snímek nabídnout nic než nazdobenou fasádu - efektně nasnímané hysterické výstupy, které ale postrádají jakýkoliv podklad nebo vývojovou logiku a vše by měla osvětlit unylá metafora o restaurování luxusního hotelu s prohnilými základy nebo víceznačné monology. Benátská maska bez obličeje, jež by jí nosila a vtiskla roli, také zaujme sotva na pár minut. ___ Violoncellistka Margo představuje prototyp rolí, kterými se Fanny Ardant proslavila, ale nakonec ji musela svěřit své mladší kolegyni. Ironií je, že pod Ardantiným hereckým vedením je největší hysterkou v Naléhavých rytmech architekt Furio, který se složí i z obyčejné večeře nebo hraní na cello. Po závěrečné montáži s rekapitulací vztahu ústřední dvojice, rozmlženým potleskem a pohlednicovými záběry už nezbývalo, než se zvednout.(7.7.2014)

"Jaká je vlastně láska? Přeji si, aby až budete odcházet z tohoto filmu, si řekli že láska je složitá, není jednoduché ji porozumět" - Fanny Ardant při uvedení filmu na KVIFF 2014. Ano, v tomto filmu je ta láska opravdu dost dobře nepochopitelná a složitá ale přesto jí tam člověk trošičku porozumí.(7.7.2014)