70%. Laskavý pracovník pohřebního ústavu versus stará jedovatá ženská a americká justice. Bernie je spíš úsměvný film než komedie (a jeho humor nemá s "pohřebáckým" seriálem Odpočívej v pokoji nic společného). Linklater je stoprocentně na straně Bernieho, i když realistický divák si domyslí, že důvod skutečného Bernie dát se do kupy s Marjorie zas tak altruistický nebyl. Ostatně jenom Matthew McConaughey diváka několikrát vrátí na zem (byť jeho rozhodnutí jít proti vůli komunity mi nepřišlo jako hodné politika). Jack Black je každopádně v hlavní roli parádní.(18.5.2014)

Nevím, do jaké míry je americké, respektive tedy texaské (neb tohle geografické ukotvení je pro film velmi důležité) Okuribito blízké realitě, ale už jenom fakt, že Američané o posledních věcech člověka točí komedii, napovídá mnohé. O to více, že z Okuribita se najednou překvapivě stane woodyallenovský Zelig. Kvazidokumentární forma, jemná ironie, ne nepodobná náladě filmů Wese Andersona, přesný opak prvoplánových mainstreamových komedií, film mající velmi chytrý koncept, který odzačátku dává nepokrytě najevo, že jde hlavně a především o manipulaci s divákem. Bernie mistrně odkrývá neobjektivní a manipulativní podstatu médií, cíleně zvláště média filmového, především faktem, že jde o film z ranku ,,natočeno podle skutečné události". Způsob, jakým režisér i scénárista v jedné osobě Richard Linklater uchopil životopis Bernieho Tiedea, je dosti netradičním a hodně potřebným políčkem všem ovečkám televizního diváckého stáda - a dotýká se (nejen v Texasu a v Americe) věci z nejzásadnějších, tedy víry (myšleno té slepé) - slepě věřit televizi a filmu je cestou do pekel! PS: Slepě věřit procentuálnímu hodnocení čsfd rovněž, neboť třeba právě tenhle chytrý film byste díky němu minuli. (Doporučuji hodnocení komparovat s imdb, tam je totiž hodnocení Bernieho podstatně vyšší...)(16.10.2012)

• Padme_Anakin

Hodně divný film o hodně divném chlapíkovi v hodně divném příběhu. Směrodatné však pro mě zůstává, že mě to ani za mák nebavilo. Měl-li to být pokus o dokument, bylo to nezáživné, komedií bych to nenazvala, neb to nebylo vtipné a do kriminálky to má tak daleko jako já pěšky k tučňákům, takže asi tak, se mnou.(7.3.2017)

Dokumentární formou odvyprávěný příběh o reálném homofobním gerontofilovi, který měl kromě Ježíše rád i lidi kolem sebe .. a jakmile mu někdo všechno tohle vzal, tak udělal co udělal. Jo, Carthage v Texasu musí bejt báječně zaprděný městečko, když tu všichni litujou vraha a nesnáší tu majetnickou čůzu .. ale asi by se mi tam chvilku líbilo, protože jsem to cítil stejně jako většina obyvatel v tomhle městečku ..(21.11.2013)

• katuska138

Co to s těma filmama je? Nejdřív Fargo, kde lidi strkaj do drtičky na dřevo, potom 7 psychopatů, kde se zabíjej navzájem a ještě o tom píšou knížku a teď tohle? Možná mě to tolik naštvalo právě proto, že zrovna navázal na tyhle dva, ale tohle prostě není komedie. Je to hodně divná výpověď o hodně divným chlápkovi. McConaughey mě tam vyslověně vytáčel a že se Jack Black pustí do role tohohle typu po všech těch frajerech, co ztvárnil, to je taky dost velký zklamání.(14.1.2013)

• - Přestože se film odehrává v polovině 90. let, je možné v několika scénách zahlédnout Bernieho (Jack Black) s iPhonem nebo v jedné chvíli i s Macbookem Pro. (Spike23)

• - Jack Black se v rámci přípravy na svou roli osobně setkal se skutečným Berniem Tiedem, kterého vyzpovídal, aby mohl postavu ztvárnit co nejlépe. (Vala)

• - Většina lidí komentujících Bernieho (Jack Black) jsou skuteční obyvatelé městečka, kteří jeho a Marjorie Nugentovou (Shirley MacLaine) znali, a jedná se tedy o autentické výpovědi. (Nin)