Drama / Komedie / Krimi / Životopisný

USA, 2011, 104 min

Ve své reálnosti námětu neuvěřitelný film, jemuž dodává příchuť angažování a rozhovory s místními a pak ještě wtfoidní titulkové "rozlučky". V celku mimózní snémek, který se povedlo dobře napsat a zrežírovat a dokonce i zahrát - jak otravnou Shirley MacLaine tak nečekaně i ujetého Jacka Blacka (snad první film, kde mi nevadil). Takové komediální dokudrama, posypané trochou vloček a čtyřmi kousky krimi.(18.10.2014)

Nejprve musím varovat! Za prvé nečekejte komedii, když je v tom Jack Black. Za druhé je to podle skutečné události. Takže tu je film o jednom černým havranovi, který měl rád všechny a rozdal by se pro ně. Než však potká jednu starou zlou babu a rupne mu cévka (a komu ne). Jack Black musím se přiznat mě mírně překvapil. Poslední dobou jsou jeho postavy klišovité a sobě podobné. Tady je to však postava, která i místy přehrává, ráda zpívá a prostě toho člověka budete mít rádi. Film je točen ve dvou rovinách. Nejprve je tu ta dokumentární - ptají se obyvatel a ty mluví o Berniem. Ta druhá je filmová - sleduje postavu Bernieho. Určitě potěší McConaughey, který mluví texaským přízvukem jak stehno a nemá Berniho rád, protože nemá rád skryté homosexuály. Shirley MacClaine pak menší úloze zlé baby zahrála standard. Proto ten film určitě stojí ve filmografii Jacka Blacka výš než napřiklad Gulliverovi cesty.(2.9.2012)

Ťažko hodnotiť. Snímok nebol zlý, ale ani ma nijak výrazne nenadchol, pričom skôr ako komédiu by som ho bral ako drámu. Svoju zvláštnu atmosféru to však má. Príbeh o tom, že byť milý k ľudom sa vyplatí, no zároveň sa žiaľ nájdu aj ľudia, čo toho dokážu ľahko využiť. Pokiaľ si na to človek nedá pozor, tak to môže byť problém, pretože keď sa stretne arci zlo s arci dobrom, tak to vždy dopadne veľmi zle. Inak Jack Black tu bol fantastický, jedna z jeho najlepších postáv. 65/100(20.11.2016)

Pre mňa je vždy super vidieť Jacka Blacka v dobrej role. Nie všetky jeho filmy sú síce dobré, no na druhú stranu má dosť veľkú dávku charizmy a súčasne vie byť aj vtipný a veľmi sympatický. Je to niečo podobné ako vidieť Tima Allena. A ako Bernie sa svojej role zhostil podľa mňa veľmi dobre. Neviem prečo je to kategorizované aj ako komédia, lebo skôr mi to príde ako dráma, ale možno sú tu cítiť trošku aj komediálne prvky s trošku skôr čiernym humorom. Viac je to ale určite dráma. A dosť dobrá. Film má dobrý štýl a rovnako aj vie príbeh podať dosť dobre na to, aby človek dokázal pochopiť konanie postáv. Myslím si, že to možno pre Bernieho mohlo dopadnúť trošku inak, ale čo človek narobí. Život je proste občas sviňa, ktorá vie pritlačiť ku stene a dostať nás do nepríjemných situácií. S tým sa viem stotožniť. Pre mňa je "Bernie" dobrým filmom, ktorý sa oplatí vidieť aspoň raz. Hodnotenie: B+(17.2.2016)

• Aljak

Vzhľadom na to, že je to príbeh podľa skutočnej udalosti, už sa asi nedalo moc meniť. Ale aj tak to spracovanie a celý film mi prišiel dosť monotónny, z čoho som bol dosť prekvapený, keďže filmy s takými hercami ako Jack Black a Matthew McConaughey bývajú skôr plné dynamiky a dramatizácie deju. No keď už nič iné, tak ten film mal aspoň skvelú a najmä pravdivú pointu: aj ten najdobrosrdečnejší a najempatickejší človek má svoj pohár trpezlivosti, ktorý môže skôr či neskôr pretiecť. A potom môže byť následok až tragický. Ďalšia vec, ktorá sa tu dala sledovať bolo to ako zrazu niektorým ľuďom prišlo starej pani ľúto napriek tomu, že až do osudného dňa bola pre nich nesympatickou ženskou, ktorú by najradšej zamietli pod zem! Len škoda, že ten príbeh nebol spracovaný nejako zaujímavejšie - dosť mu to takto ubralo na atraktivite. Možno by nezaškodilo ani viac čierneho humoru, ktorý takmer absentoval.(27.8.2013)

• - Film je natočený dle skutečné události. Bernie Tiede si v době uvedení filmu odpykával trest v Bostonské věznici. (grizly007)

• - Většina lidí komentujících Bernieho (Jack Black) jsou skuteční obyvatelé městečka, kteří jeho a Marjorie Nugentovou (Shirley MacLaine) znali, a jedná se tedy o autentické výpovědi. (Nin)

• - Přestože se film odehrává v polovině 90. let, je možné v několika scénách zahlédnout Bernieho (Jack Black) s iPhonem nebo v jedné chvíli i s Macbookem Pro. (Spike23)