Bernie Tiede byl asistentem ředitele pohřebního ústavu v malém vesnickém městečku Carthage v Texasu a jedním z nejoblíbenějších obyvatel. Vyučoval ve víkendové škole, zpíval v kostelním sboru a vždy byl ochoten nabídnout pomocnou ruku. Bernieho všichni milovali a byli mu vděčni. Takže nebylo pro nikoho překvapením, když se sblížil s Marjorie Nugentovou, bohatou vdovou, která byla známá svou protivnou povahou a patřičným bohatstvím. Bernie s Marjorie často cestoval a vedl také její bankovní účty. Marjorie se časem stala na Berniem a jeho šlechetnosti naprosto závislá a Bernie se snažil plnit její stále narůstající požadavky. Bernie stále řídil její záležitosti a obyvatelé přitom Marjorie po několik měsíců vůbec neviděli. Obyvatelé Carthage byli šokováni, když se dozvěděli, že je Marjorie Nugentová již několik měsíců mrtvá a Bernie Tiede byl obviněn z její vraždy. (oficiální text distributora)

Radek99

Nevím, do jaké míry je americké, respektive tedy texaské (neb tohle geografické ukotvení je pro film velmi důležité) Okuribito blízké realitě, ale už jenom fakt, že Američané o posledních věcech člověka točí komedii, napovídá mnohé. O to více, že z Okuribita se najednou překvapivě stane woodyallenovský Zelig. Kvazidokumentární forma, jemná ironie, ne nepodobná náladě filmů Wese Andersona, přesný opak prvoplánových mainstreamových komedií, film mající velmi chytrý koncept, který odzačátku dává nepokrytě najevo, že jde hlavně a především o manipulaci s divákem. Bernie mistrně odkrývá neobjektivní a manipulativní podstatu médií, cíleně zvláště média filmového, především faktem, že jde o film z ranku ,,natočeno podle skutečné události". Způsob, jakým režisér i scénárista v jedné osobě Richard Linklater uchopil životopis Bernieho Tiedea, je dosti netradičním a hodně potřebným políčkem všem ovečkám televizního diváckého stáda - a dotýká se (nejen v Texasu a v Americe) věci z nejzásadnějších, tedy víry (myšleno té slepé) - slepě věřit televizi a filmu je cestou do pekel! PS: Slepě věřit procentuálnímu hodnocení čsfd rovněž, neboť třeba právě tenhle chytrý film byste díky němu minuli. (Doporučuji hodnocení komparovat s imdb, tam je totiž hodnocení Bernieho podstatně vyšší...) ()

Malarkey

Ti tvůrci podle mě už neví, kam až mají zajít, aby natočili, pokud možno, co nejdivnější film podle skutečné události. Na začátku jsem upozorněn, na konci mi pak představí skutečné postavy. Když jsem je viděl, já jim místy fakt věřil, že to všecko se stalo. Jack Black si tu svojí roli zahrál naprosto parádně. Celé to vlastně vtipné ani moc není, jenom se tam děje tuna divných věcí. A nejdivnější je právě samotný Bernie. Kopa narážek na Texasany mě ale pobavila. Dementní Angličtina a vítězství buranství nad lidskostí už o něco méně. ()

B!shop

Ne ze by to bylo spatny, jen to proste neni typickej Blackovo film. Vse je podle skutecnejch udalosti, jeste podporeny tim, ze vetsina filmu je prodchnuta rozhovorama, kde herci rikaj, co si o Berniem nebo udalostech myslej, takze se nekona zadna strestena komedie, ale spis takovy drama se sem tam nejakou humornou situaci. Celej film je vcelku pohodove natocenej, herci se snazi a Jack se silne kroti a snazi se o seriozni herectvi. Uprimne receno, moc nevim, jak hodnotit, na jednu stranu jsem se vubec nenasmal, coz bych od komedie cekal, na druhou stranu to je prijemnej film, na kterej se dobre kouka a Jack je sympatak. Z toho duvodu bych to videl na 3*. ()

emma53

Možná se budou mnozí uživatelé divit mému hodnocení, ale já ho nezměním. Začala jsem se na něj dívat bez předešlého pitvání komentářů a obsahu tohoto filmu, takže jsem se příjemně bavila. Koneckonců mezi žánry je zmíněná i komedie a hlavní důvod, proč jsem chtěla film vidět, byl Matt. Asi po půlce jsem se šla teprve mrknout do obsahu a zjistila jsem, že to není jen zajímavý scénář od Richarda a Scipa, ale sám život napsal tenhle příběh a oni mu dali jen filmovou podobu. Pro skutečnou objektivitu bych si potřebovala na nějaký čas odskočit do Carthage a pak do vězeňských prostor trochu poklábosit se samotným Berniem. Takhle to budu hodnotit jen jako prima koukatelnou dramedii, kde jsem se ve finále dočkala i Matta ve své možná už trochu tradiční roli obhájce práva s klasicky zaseklou rukou v boku. Nevím jaká byla Marjorie ve skutečnosti, ale tu "milou paní" zahrála Shirley MacLaine skvostně. 75% ()

Fr

,,KDO JE BERNIE TIEDE?“…. /// Takže seznamku už máme za sebou …. (kurva Blacku, tys zase přibral!?). Filmově vážnej pohled na člověka, kterej dokázal zazpívat cokoliv vás napadlo, v jehož rukách byl každej krásnej, a kterej rozhodně nevěděl nic o střílení. Samozřejmě hlavně na tu tragédii, jejíž se stal součástí. Richard Linklater má talent, točit drama tak nějak po ,,svojom“ (po bolševicku? Ale hovno… ). Nečekejte komedii. Jack Black zpívá, tančí, tváří se… přehrává – prostě exhibuje. Ve filmový části. Ta dokumentární (jako dvě roviny? Hmm, velkej umělec…) je věnovaná tomu skutečnýmu Berniemu. A ve finále z toho vznikne zvláštní tragikomickej příběh člověka, kterej konal dobro a jenž se fakt (jako dovopravdy) stal. To ostatní si přeberte sami. Takže: ,,KDO JE BERNIE TIEDE?“ /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žeru příběhy podle skutečnejch událostí. 2.) Starej si dotáhl do garáže mražák. 3.) Thx za titule ,,exitus“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

• Jack Black se v rámci přípravy na svou roli osobně setkal se skutečným Berniem Tiedem, kterého vyzpovídal, aby mohl postavu ztvárnit co nejlépe. (Vala)
  • Většina lidí komentujících Bernieho (Jack Black) jsou skuteční obyvatelé městečka, kteří jeho a Marjorie Nugentovou (Shirley MacLaine) znali, a jedná se tedy o autentické výpovědi. (Nin)
  • Přestože se film odehrává v polovině 90. let, je možné v několika scénách zahlédnout Bernieho (Jack Black) s iPhonem nebo v jedné chvíli i s Macbookem Pro. (Spike23)