Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na této naivní a neobratně vyprávěné pohádce je pozoruhodné jen to, že založila tradici pohádkových příběhů i na Slovensku. Určitým ozvláštněním je zarámování celého příběhu loutkovým představením, které přechází do hraných scén. Film zpracovává lidovou pověst o hloupém hradním pánu, jenž obývá zpustlý zámek, podvodném malíři a líném ovčákovi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (11)

baroko 

všechny recenze uživatele

Tak nekoukatelné to určitě nebylo. Především hezká kolorovaná atmosféra podtržená barvou prvních barevných filmů. Jenom ten děj poněkud habroval a pohádkovému schématu příliš neodpovídal. Stále tam čouhala ideologická klišé padesátých let - "bez práce nejsou koláče" a mimo pracující třídu je všechno jen zahnívající feudalismus. Vlastní příběh byl odstaven na druhou kolej. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Docela roztomilé podobenství o hlouposti, lenosti, ochotě nechat se obelhávat, rámováno do loutkové vyprávěnky. Kupodivu podvodníček malíř Mazando byl sympatický a úplně proti srsti nešel ani nablblý hradní pán. Bača, zahradník a jeho dcera byli natolik milí, že se až zdáli přijít z jiného příběhu, nejsympatičtější postavou potom byl ten černý oslík. Žádný převrat se nekonal, ale úplně špatně bratři Slováci pohádkovat nezačali. ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Krásně nasnímané kulisy Bojnického zámku, velmi příjemná hudba Ludvíka Podešťa, to celé zajímavě rámované loutkovým divadlem, nad nímž se na konci pohádky zaklapne kufr. To je výčet pozitiv téhle první slovenské filmové pohádky.  Humoru je ale spíš pomálu (nejlepší je střelba na dřevěného jelena), a děj pojednávající o lidské hlouposti a ochotě nechat se obelhávat a též o lenosti, je poněkud prostoduchý. Když k tomu přidán vážně ošklivou princeznu a krále s bizarně načernalým nosem ala Cyrano z Bergeracu, tak ty tři hvězdičky jsou víc jak velkorysé hodnocení. Slovenský vstup do světa filmových pohádek bych si uměl představit trošku zajímavější. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Pán a hvezdár je první ryze slovenskou pohádkou. Když ji porovnám s tehdejšími českými pohádkami, tak ty jsou úplně někde jinde než tady tahle. Je sice barevná, točila se na Bojnickém zámku, ale celkově kvalit těm českým vůbec nedosahuje. A že by se jednalo o nějakou zábavnou podívanou, se také říct nedá. I proto podle mě se na ni zapomnělo. [195. hodnocení, 9. komentář, 61%] ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Je to prvá sk rozprávka, tak treba byť trochu zhovievavejší. Tých začiatočníckych nedostatkov je totiž neúrekom. Najmä príbeh nevystačí na 70 minút, je to skôr taká príhoda, ktorá by sa hodila do nejakého poviedkového filmu so spoločnou témou. Nechápem, prečo nie je rozvinutá naznačená ľúbostná línia hvezdára a záhradníkovej dcéry, tá by príbeh rozhodne oživila a dodala mu spád. Ale keďže mám slabosť pre filmových oslíkov, som nakoniec s výsledkom relatívne spokojný. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (4)

  • Natáčanie prebiehalo na Bojnickom zámku a trvalo od 13.9. do 29.10.1959. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama