Pán a hvezdár

Pohádka

Československo, 1959, 72 min

• Rodriguez

Tak nesympatickou pohádku jsem už dlouho neviděl. 15%(31.12.2012)

Na tuto rozpravku sa este pamatam z detstva ako maly chlapec, priznam sa ze sa mi vtedy pacila. Ako dospely ked som to videl musel som uznat ze kvalitu tych ceskych rozpravok z toho obdobia ktore sa dozili neustalych repriz az do dnesnych dni to nedosahuje. Jeden primat vsak tento snimok predsa len ma, bola to prva sfilmovana slovenska rozpravka.(9.1.2009)

Je to prvá sk rozprávka, tak treba byť trochu zhovievavejší. Tých začiatočníckych nedostatkov je totiž neúrekom. Najmä príbeh nevystačí na 70 minút, je to skôr taká príhoda, ktorá by sa hodila do nejakého poviedkového filmu so spoločnou témou. Nechápem, prečo nie je rozvinutá naznačená ľúbostná línia hvezdára a záhradníkovej dcéry, tá by príbeh rozhodne oživila a dodala mu spád. Ale keďže mám slabosť pre filmových oslíkov, som nakoniec s výsledkom relatívne spokojný.(12.5.2016)

Docela roztomilé podobenství o hlouposti, lenosti, ochotě nechat se obelhávat, rámováno do loutkové vyprávěnky. Kupodivu podvodníček malíř Mazando byl sympatický a úplně proti srsti nešel ani nablblý hradní pán. Bača, zahradník a jeho dcera byli natolik milí, že se až zdáli přijít z jiného příběhu, nejsympatičtější postavou potom byl ten černý oslík. Žádný převrat se nekonal, ale úplně špatně bratři Slováci pohádkovat nezačali.(27.8.2015)

Tak nekoukatelné to určitě nebylo. Především hezká kolorovaná atmosféra podtržená barvou prvních barevných filmů. Jenom ten děj poněkud habroval a pohádkovému schématu příliš neodpovídal. Stále tam čouhala ideologická klišé padesátých let - "bez práce nejsou koláče" a mimo pracující třídu je všechno jen zahnívající feudalismus. Vlastní příběh byl odstaven na druhou kolej.(20.5.2014)

• - Natáčanie prebiehalo na Bojnickom zámku a trvalo od 13.9. do 29.10.1959. (Raccoon.city)

• - Prvá slovenská filmová rozprávka. (Raccoon.city)

• - Pracovný názov rozprávky bol Kubo hvezdárom. (Raccoon.city)