Reklama

Reklama

The Lady

  • Velká Británie The Lady (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Aun Schan Su Ťij (Michelle Yeoh) je nejvýznamnější barmská disidentka. Tato skutečnost ovlivňuje nejen její život, ale i život jejího manžela Michaela Arise (David Thewlis) a jejich dvou synů. I přes velkou vzdálenost, nepřátelský režim a jeho útlaky si je disidentka jistá, že její práce má smysl a budoucnost. Dělá vše pro to, aby byl v Barmě nastolen demokratický režim a manžel a synové se s ní opět mohli setkat. (toy79)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (42)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Úžasná Michelle Yeoh, výborný David Thewlis a nádherná výprava. Ale jinak mi připadalo, že se Besson pustil do tématu, který mu není příliš vlastní a občasnou bezradnost se snažil vyplňovat citovým vydíráním, které bylo na můj vkus dávkováno až příliš hustě. Chápu, že Su Ťij trpěla odloučeností od rodiny, ale to neustálé zdůrazňování bylo únavné. A čekal jsem trochu víc i od vykreslení atmosféry strachu, která v Barmě panovala a vlastně ještě panuje. Ale ani to se mi nijak nezavrtalo pod kůži. Bylo to zkrátka až příliš barevné. Stejně tak mi chyběla intenzita boje za svobodu. Možná si to celé zbytečně heroizuji, ale nějaká ta vypjatější scéna, byť smyšlená, by filmu prospěla a nepůsobil by tak suchopárně. I když vesměs kritizuji, tak Lady nepovažuji za špatný film, ale jiný režisér by to podle mě dokázal zvládnout lépe. Besson by se měl vrátit k zabijákům, elementům a parkuru. 55% ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Gýčová báchorka o zene, ktora bojovala za spravnu vec. Ako vidim, uz samotna tema niektorym staci k tomu, aby film ohodnotili minimalne troma hviezdickami. Ved film o tak vaznej veci si menej nezasluzi. Ale zasluzi. Pokial film za vela nestoji a to tentokrat fakt nestoji. Svojou povrchnostou a sterilitou mi to pripomina nedavne Cinske oslavne filmove agitky, typu Founding of a Republic alebo 1911. U nich mi trapny vysledok nevadi, lebo sluzia rezimu s ktorym nesympatizujem. U tohto filmu neznesitelne nudna sterilita zamrzi, pretoze tak zavazna tema by si zasluzila film, ktory dokaze divaka poriadne zasiahnut. V mojom pripade sa to nestalo a odvazim sa tvrdit, ze aj väcsina z tych, ktori dali tomuto filmu 3* z povinosti, tak dalsi den po zhliadnuti na neho zabudnu. To uz intenzivnejsie pocit, ze v Barme je fakt kurevsky rezim vo vas vyvola posledny diel tupeho Ramba. Lucu, takto sa medzi elitu znova nevratis a ja uz prestavam verit, ze na to este mas. ()

Reklama

klerik 

všechny recenze uživatele

Ako takmer každý geniálny režisér, aj Besson si do svojho portfólia prihodil životopisný film. A je podstatne lepší ako napr. Spielbergov LINCOLN... Lady je zrežírovaná precízne, ale je len dobre, že sa Luc drží v úzadí a citlivý príbeh necháva voľne plynúť (teda naopak, ako to býva pri väčšine jeho akčnejšich filmov). Michelle už dávno ukázala, že okrem kopačiek z otočky jej ide aj charakterové herectvo, a postavu Suu poňala úžasne realisticky (nieže by som skutočnú Suu poznal, ale herečkyn prejav dokázal vytvoriť plnohodnotnú postavu). A o to viac prekvapí David Thewlis v úlohe jej manžela, ktorý najprv pôsobí ako komická figúrka (v nekomickej situácii), aby sa z neho následne vykľul herecký výkon roka (zrovnateľný s napr. Markom Rylanceom v MOSTE ŠPIÓNOV). Lady je nehrdinský film o hrdinstve, ktorý nevynáša súdy (resp. ich vynáša na obe strany: "Mali sme krásnu bohatú zem a potom prišli cudzinci a vzali nám ju.") a nesnaží sa za každú cenu démonizovať režim v Barme (hodnotí ho prostrednictvom postáv). Napriek tomu, že nie som zástanca nepolitikov typu Václav Havel, ale tento film ma presvedčil, že v určitých chvíľach je dôležitejšie posolstvo a symbolika ako reálna schopnosť riadiť krajinu... ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Besson ukázal, že mu po Arthurovské sérii mozek ještě naprosto nezměknul a, že stále dokáže budovat situace plné barvitých postaviček a takového toho bessonovskyroztomile naivního pohledu(vykreslení dokonalé rodiny, minimum prvoplánově násilných scén..atd..). Jde o velmi precizní životopisné drama, které se nezaměřuje jen na samotnou "ocelovou orchidei" ale velmi pečlivě studuje pocity, motivace a činy mnoha dalších osob(především rodiny..). Po herecké stránce jde o naprosto nekompromisní koncert všech(!!)zůčastněných-V čele samozřejmě se zcela přesnou Yeoh, které jsem uvěřil snad všechno co tu na mě zkusila... Chápu výhrady některých diváků ale mě ta metodičnost a až pedantská pečlivost-s jakou jsou divákovi předkládány jednotlivé události-velmi sedla a ve výsledku mám z celého filmu opravdu pocit, že se v prvé řadě upřímně snaží o jakési vyšší"poslání"(rozhodně teda vyšší než rozmnožení doláčů na dojemném příběhu) ()

Bubble74 

všechny recenze uživatele

The Lady, výstižnější název této biografie už být nemohl, což nemyslím zrovna jako kompliment. Kromě vskutku noblesního vzhledu a mírumilovného vystupování za každé, sebenapjatější situace, jsou výraznější aktivity této dámy ukázány jen letmo. Filmová Aung San Suu Kyi je elegantní a jemná žena, každého okouzlí svými úsměvy a kvítky ve vlasech, ale budí dojem, že k politice se připletla nechtěně jak slepý k houslím. Ve stylu, taťka byl oblíbený generál, zavraždili ho, tak když jinak nedáte, budu pokračovat v tom, co on už nestihl. Hluboko pod kůži ji nahlédnout nemůžeme. Její disidentská angažovanost se zkrátka jeví jako zájmový kroužek vzdělané hospodyňky a co divákům bezpochyby zůstane v paměti jsou jen nesmyslně často zobrazovaná vítání a loučení s milujícím manželem a poslušnými syny. Besson nešetří přemírou sentimentality, jenže ve špatném námětu, protože soucit ani obdiv pro tuto historicky zajímavou osobu to u mě nepodnítilo. Téměř se až hlásí dojem, že onu Nobelovu cenu obdržela jen za léta strávená jako způsobný domácí vězeň. Dobře míněné, důležité poselství se bezmála vytrácí. I když určité aspekty informativně obohatí, to je bez debaty. Díky tomu je to i přes nedostatky film z kategorie „měl by být viděn“. Když už pro nic jiného, tak pro herecké výkony a úchvatné scenérie. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (7)

  • Prevažná časť natáčania filmu prebiehala v Thajsku, ale taktiež aj v Barme, Londýne, Oxforde či Paríži. (MikaelSVK)
  • Barmskí rebeli v roku 1947 používajú samopaly AK-47, no ich výroba sa začala až o 2 roky neskôr. (MikaelSVK)

Související novinky

Besson chystá Taken 2 a „fantastický epos“

Besson chystá Taken 2 a „fantastický epos“

26.08.2011

Luc Besson v Los Angeles propagoval vlastnoručně režírovanou disidentskou The Lady s Michelle Yeoh a akční Colombianu ze své produkční dílny. Novinářům při té příležitosti prozradil své nejbližší… (více)

Reklama

Reklama