Kluk na kole

• Francie

Le gamin au vélo

• Itálie

Il ragazzo con la bicicletta

• angličtina

The Kid with a Bike

Chlapec na bicykli

Belgie / Francie / Itálie, 2011, 88 min

Pouliční drama o 12-letém klukovi z dětského domova, který zoufale hledá rodiče a jejich podporu. Místo ní nachází sympatickou pěstounku Samanthu, kadeřnici, jenž si ho začne brát k sobě na víkendy. Kluk je ale nevychovaná potvůrka, a začne bořit i její do té doby normální život. Na žádné rady nereaguje, a i když najde s její pomocí svého tátu, ten o něj nejeví nejmenší zájem. Není divu, že se pak Cyril při svých toulkách na kole chytne kdejakého pouličního póvlu...Pánové Dardennovic, jenž točili tenhle film, neměli evidentně za poradce žádného čecha. Ten by jim totiž do scénáře napsal, že kolo opřené na ulici se má zamykat, jinak ho někdo ukradne...ale to by vlastně neměli o čem točit:-)(12.3.2014)

46. MFF KV .. Scénář: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne .. Pecka. Přesně tohle nakopnutí jsem po trudném festivalovém víkendu potřeboval.. Moji první Dardenni, barevní, filmoví, svěží, skvělí. 85%.(4.7.2011)

Hodně civilně natočený až k dokumentárnímu pojetí tíhnoucí snímek o citovém a hodnotovém tápání kluka, který se musí vyrovnávat s pocity osamění a zrady poté, co ho vlastní otec poslal do dětského domova a dal najevo naprostý nezájem. Není divu, že kluk šlápne vedle a zanedlouho přestoupí zákon. Po obsahové stránce je Kluk na kole věcný, přesný a důvěryhodný. Po stránce formy už tak spokojený nejsem, ale uznávám, že francouzští tvůrci nemůžou za to, že mi v jejich filmu chybí kousek Kachyňovy poetiky nebo Truffautovy citové angažovanosti. Celkový dojem: 65 %.(16.6.2014)

No, očakával som o poriadny kus viac. Prvá polovica snímku výborná, druhá nudná, zbytočná a naťahovaná. Ak by sa tvorcovia viac zamerali na vzťah otec-syn a menej sa púšťali do toho "chuligánčenia" s kaďejakým pouličným plevelom, možno by išla aj hvieza naviac. [MFF Cinematik 2012, PN] (8.9.2012)

Celý film mi připadal jako jeden velký nenucený shot, který má varovat děti před zlem v sobě samých a v ulicích obzvlášť, když se setmí :-D. Ale nebyl to špatný film to vůbec ne. Nejdříve jsem si říkala, že je chlapec jménem Cyril krapánek nezdvořilý a neurvalý a hlavně mě strašně štvalo jak se choval k Samantě, která ho vzala z vlastní vůle pod svá křídla a ukázala mu, že jsou i horší věci než ztratit tátu, protože ani ten jeho otec nestál za nic.Opět se tu objevuje síla sugesce malého neznalého tvora - Cyrila - kdy si od místního sígra nechá poradit jak žít a tím se dostane do potíží. A jelikož na konci filmu nesl i po těžkém pádu "z nebe"dolů svoji vinu tak přece jen si zaslouží obdiv a 4* k tomu :-).(27.2.2012)

• - Film sa natáčal v belgickom meste Liege a v jeho blízkom okolí. (Laslo)

• - Za tento snímek získali na 24. ročníku Evropských filmových cen bratři Dardennové cenu za nejlepší scénář roku 2011. (Terva)