Kluk na kole

• Francie

Le gamin au vélo

• Itálie

Il ragazzo con la bicicletta

The Kid with a Bike

Chlapec na bicykli

Belgie / Francie / Itálie, 2011, 88 min

• easaque

Bratry Dardennovi tu zná asi každý kromě mě. Ale asi těžko poznám ostatní filmy, když mě tento neuchvátil. Neříkám že je to špatný film, to určitě ne. Zahraný je dobře, scénář jakž takž, ale prostě jsem ho nepochopil a probémy kluka, kterému začíná puberta mě opravdu neberou. Pro mě to byl malý hajzlík, stejně jak jeho táta. Takže hodnocení stejné jako u jiných slušných filmů, u kterých jsem se spíš nudil. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](14.8.2012)

Hodně civilně natočený až k dokumentárnímu pojetí tíhnoucí snímek o citovém a hodnotovém tápání kluka, který se musí vyrovnávat s pocity osamění a zrady poté, co ho vlastní otec poslal do dětského domova a dal najevo naprostý nezájem. Není divu, že kluk šlápne vedle a zanedlouho přestoupí zákon. Po obsahové stránce je Kluk na kole věcný, přesný a důvěryhodný. Po stránce formy už tak spokojený nejsem, ale uznávám, že francouzští tvůrci nemůžou za to, že mi v jejich filmu chybí kousek Kachyňovy poetiky nebo Truffautovy citové angažovanosti. Celkový dojem: 65 %.(16.6.2014)

Observační drama se sociální tématikou plné realismu o odhodlaném chlapci, který chce svůj starý život zpět. Film předkládá psychologickou studii o odvaze bojovat za důvěru a nezištnou lásku. Bratři Dardennové zobrazují realitu s nehercem v hlavní roli, který bez dialogů prožívá svou osobní dramatickou proměnu. Dětský pohled na svět vystřídá pod tíhou reality pohled dospívající a vysoká míra dětské naděje pomalu odezní. Realistický obraz s Beethovenovou hudbou stojí za pozornost.(5.7.2011)

Dardennovci točia vlastne stále ten istý film, a mňa to napriek tomu "s nimi" baví stále viac a viac. Krásne! ;-/ Láska schopná pretvárať (tvoriť) človeka z tohto filmu doslova žiari, napĺňa tento skromný film. Nemám viac slov. ....iba že s Dardennovcami si naozaj rozumiem (alebo oni rozumejú mne) ! ... P.S.: hudbu tu Dardennovci rozhodne nepoužili prvý krát, ako niektorý píšu (zaznela už napr. v Lorne - tiež Beethoven). A musím povedať, že v rozumnej miere hudba ich filmom naozaj svedčí... dúfam že do budúcna to neplánujú preháňať ;)(28.4.2013)

Biker je emocionální nadprůměrnost, vyprávějící osudy "odpadlíka" Cyrila, jehož herecké ztvárnění je na jedničku. Stejně tak podmanivá hudba a francouzská zákoutí určují tomuhle kousku směr výjimečnosti. Společně s charismatickou C.De France pak splňují výslednou známku 60%..... Nudné zakončení a chybějící vykreslení vedlejších postav nemůže dát více...(28.4.2012)

• - Film sa natáčal v belgickom meste Liege a v jeho blízkom okolí. (Laslo)

• - Za tento snímek získali na 24. ročníku Evropských filmových cen bratři Dardennové cenu za nejlepší scénář roku 2011. (Terva)