Kluk na kole

• Francie

Le gamin au vélo

• Itálie

Il ragazzo con la bicicletta

The Kid with a Bike

Chlapec na bicykli

Belgie / Francie / Itálie, 2011, 88 min

Celý film mi připadal jako jeden velký nenucený shot, který má varovat děti před zlem v sobě samých a v ulicích obzvlášť, když se setmí :-D. Ale nebyl to špatný film to vůbec ne. Nejdříve jsem si říkala, že je chlapec jménem Cyril krapánek nezdvořilý a neurvalý a hlavně mě strašně štvalo jak se choval k Samantě, která ho vzala z vlastní vůle pod svá křídla a ukázala mu, že jsou i horší věci než ztratit tátu, protože ani ten jeho otec nestál za nic.Opět se tu objevuje síla sugesce malého neznalého tvora - Cyrila - kdy si od místního sígra nechá poradit jak žít a tím se dostane do potíží. A jelikož na konci filmu nesl i po těžkém pádu "z nebe"dolů svoji vinu tak přece jen si zaslouží obdiv a 4* k tomu :-).(27.2.2012)

Několik velmi silných momentů a okouzlující Cécile De France na jedné straně, na druhé straně naprosto nevychovaný fracek, který nebyl schopen ani trochu vděku za to, co pro něj Samantha udělala. Film i díky krátké stopáži velice rychle uteče a celkový dojem není vůbec špatný, ale na čtyři hvězdy to bylo málo. Lepší tři jsou akorát, ale je to škoda, potenciál tam byl možná větší.(20.4.2012)

• Aljak

Napriek vysokým hodnoteniam ma to akosi neoslovilo, aj keď možno to je spôsobené tým, že práve v tejto chvíli som na takýto film nemal náladu. Ale aj tak mi na tom neprišlo nič také výnimočné. Proste chlapec túžiaci po Láske vlastného otca, ktorý ho odvrhol a len márne sa snažil si získať jeho pozornosť. Áno, pohŕdanie bolí - to určite Cyril zistil, tak prečo potom pohŕdal aj on tou, ktorá mu dala šancu na nový život? OK, možno ho ospravedlňuje vek, ale aspoň si to potom uvedomil. Sám sa čudujem tej Samanthe, že sa o neho tak starala - zo začiatku asi z ľútosti, potom už úprimne. Ale akosi mi to aj tak prišlo príliš obyčajné.(22.9.2013)

Bratři Dardennovi prolomili některá svá tvůrčí tabu a začali používat umělecké prvky v jejich tvorbě dříve nemyslitelné, jako například filmovou hudbu, přesto ale zůstal zachován jejich typický rukopis - silné psychologické drama, naprosto famózní práce s herci, specificky s těmi dětskými, hlavní hrdina (samozřejmě na pomezí dětství a dospělosti) s velmi pohnutým osudem, ručně snímaná kamera, minimum stylizace, důraz na realistické ztvárnění i vyznění, velmi pozvolná dynamika, ryze komorní ladění, mezi obsazenými přirozeně nemůže chybět dvorní herec Dardennových Olivier Gourmet. Originální je na tomhle snímku ten neustálý pohyb hlavního hrdiny (zprvu běh, poté kolo), kontrastující s pozvolným plynutím filmu, jako by tím vnějším pohybem tvůrci popisovali ten vnitřní, mentální, navíc celá ta lokomoce může být zcela symbolicky vnímána coby (Sysifovská) cesta odvrženého syna za svým otcem, a samozřejmě to psychologicky fascinující rozklíčování důvodů Cyrilova chování (ještě o mnoho víc by mne zajímal jiný film rozklíčovávající motivaci chování Cyrilova biologického otce).(11.9.2012)

Žádná symbolická konstrukce snažící se obsáhnout celé universum, ale prostý příběh jednoho "deprivanta". Jistě, film musí mít počátek a konec, takže určitou spojnicí je katarze "vstoupit do kruhu násilí je jednoduché, vystoupit nikoliv", ovšem síla tohoto filmu spočívá v emocích, které dokáže vyvolat. Na pět hvězdiček to není, film je spíše sled výborně natočených a zahraných epizod, ale nezapomenete na něj dlouho po odchodu z kina.(15.5.2012)

• - Film sa natáčal v belgickom meste Liege a v jeho blízkom okolí. (Laslo)

• - Za tento snímek získali na 24. ročníku Evropských filmových cen bratři Dardennové cenu za nejlepší scénář roku 2011. (Terva)