Na tripu

Horor

Švýcarsko / Rakousko, 2011, 86 min

Markus Welter

Filip Zumbrunn

Kvalitný horor, ale dosť neoriginálny. Pri tých lesných a podobných vyvražďovačkách to síce nie je nič neobvyklé, no v tomto prípade by sa dal film považovať za pomerne detailnú variáciu na írsky Shrooms, pretože dosť veľa pasáží bolo až podozrivo podobných (dokonca som sa počas projekcie odbehol ubezpečiť, či niekde nefiguruje meno Uwe Boll). Nakoniec práve ten fakt, že "presne toto tu už bolo" mi bráni dať plný počet. Našťastie sa dej nekoncentruje len na halucinogénne hríbiky, ale rýchlo prehupne do exploiťáku, v ktorom je partička teenagerov masakrovaná jednou psychopatkou a jej tatkom. Druhá polovica hororu je vlastne typický boj o život s mnohými napínavými momentami a slušným gore. Postavy fajn, kamera pekná, ku koncu je tam už viac akcie ako by bolo treba, ale to mi nevadilo. Výborný výber hlavnej záporáčky! Keby v tom filme nemala polovicu tváre v prdeli, bola by naozaj pekná, navyše bola chladnokrvná ako má byť. Záver ma však vôbec nepotešil, pretože som ho čakal (a v kútiku duše dúfal, že to neskonči presne takto).(2.2.2012)

Průměr, i když hezky natočenej. Kolegy zmíněné Houbičky mají tentokrát svoje opodstatnění, tyhle dva filmy jsou si podobné víc, než jen jejich požíráním a následnými haluškami. A právě v tom je jeho největší slabina. I když umí pracovat s napětím (hlavně scény v lesích, kterých je bohužel poskrovnu), snímek stejně směřuje přesně tam, kam je to zcela jasné už od začátku - do tuctového slasheru. Některé mordy potěší, ale "nečekaný" závěr to pošle stejně do hnoje.(11.2.2012)

One Way Trip 3D na prvý pohľad vyzerá ako hixploitation na švajčiarsko-rakúsky spôsob (v rakúskej i švajčiarskej časti Álp som zhodou okolností kedysi strávil pár dní a o podivínskosti tamojšieho obyvateľstva som sa presvedčil na vlastnej koži, takže táto oblasť mi na buranský horor celkom sedí) a čo sa násilných aspektov týka sa môže kľudne rovnať s lepšími výtvormi americkej žánrovej produkcie. Počas prvej polovice filmu sa až na jednu rozbitú držku síce dokopy neudeje nič prevratné, potom však už prichádza takmer nepretržitá krvavá rezanica, zaklincovaná haľuzným záverom.(13.3.2012)

• *CARNIFEX*

Partia mladých ľudí sa vyberie do hôr na zber halucinogénnych hubyčiek. Cestou do odľahlej pustiny ich postretne niekoľko nepríjemností. Prepichnuté koleso na dodávke či nepríjemný poľovník však nebude ich najväčším problémom. Počas noci kedy všetci prepadnú vidinám z konzumácie húb sa vracia jeden z partie s vážnym zranením hlavy. Nikto nevie čo sa stalo, no je jasné, že mladík potrebuje lekársku pomoc. Nakoľko ich zastihne poriadna búrka, rozhodnú sa prečkať v opustenej chate uprostred lesa. Tento krok bude všetkých mrzieť. Slasher s miestami nie najvydarenejšími efektmi a primitívnym správaním nesympatických hercov. Veta: "rozdeľme sa.." , alebo útek pred zabijakom po schodoch domu NA hor, kvalite snímku nepridalo rovnako, ako mizerný pokus o 3D. Nie, že by v tomto horore bolo všetko úplne špatné (ako napríklad rozuzlenie ), ale akosi toho menej vydareného bolo viac, ako by malo - 50%.(14.11.2013)

Síce trochu otrepaná, ale parádne pozerateľná švajčiarsko-rakúska prírodná vyvražďovačka. Partia mladých výletníkov sa po skonzumovaní halucinogénnych húb zamotá v lesoch a pred zlým počasím sa ukryjú na neďalekej usadlosti, kde ich už očakáva vražedná noc. Nejdem skrývať nadšenie; bolo to napínavé, atmosférické, nápadité, krvavé, zručne natočené a disponujúce pútavým vizuálom, ktorý viac krát ponúkol lahodné, široké zábery, kde si človek mohol sám vybrať na čo sa chce pozerať. Občasne sa objavili aj menej dôležité úkazy, vyložene na 3D efekt a oko potešilo aj nenápadné striedanie kamerových filtrov, podľa toho kde sa film odohrával. Za vydareným vizuálom našťastie nezaostala ani hudobná stránka, ktorá slušivo podtrhla napínavú atmosféru. Záverečné rozuzlenie je síce trochu rozporuplné a môže (ne)milo prekvapiť, pokiaľ divák pri pozeraní až príliš nerozmýšľa a iba si užíva hororovú jazdu. Mne to nevadilo, ale obyčajnejší koniec by som uvítal viac. Každopádne ide o podarený hororík, ku ktorému sa časom určite vrátim.(3.2.2012)