Režie:
Rudolf TesáčekScénář:
Jiří Svetozar KupkaKamera:
Pavel ŠindelářHudba:
Pavel BlatnýHrají:
Ilja Racek, Zdena Herfortová, Ladislav Lakomý, Jan Vlasák, Jaromír Roštínský, Ondřej Mikulášek, Oldřich Navrátil, Miroslav Donutil, Josef Karlík, Jaroslav Fert, Jan Zvoník, Miloš Hájek, Jiří PechaObsahy(2)
Televizní film o životě dramatika, spisovatele a publicisty Jiřího Mahena (I. Racek). Právě v době 30. let, kdy dopisuje divadelní hru pod názvem Archimédův bod, objeví se na brněnské literární scéně mladý začínající autor Jan Zvonař (O. Navrátil). Slavný spisovatel je šokován nejen jeho talentem, ale především dramatickou prvotinou, pro niž si zvolil stejné téma i příběh jako samotný Mahen. Jak dopadne jeho vnitřní zápas, dokáže se vzdát svého vlastního úspěchu ve prospěch mladého autora, jehož hru považuje za lepší? Pravdivě zobrazit a detailně vykreslit Mahenovu osobnost, jeho složitost, plachost a zároveň bojovnost, dokázal jeho představitel Ilja Racek. Jeho Jiří Mahen je nezapomenutelnou figurou, skutečným člověkem, který staví morální hodnoty nade vše a vyjadřuje tak mravní sílu a svůj nejen literární, ale především lidský odkaz. (Česká televize)
(více)Hrají
Ilja Racek
Československo
Nejlepší filmy:
Cyrano z Bergeracu (1986) (divadelní záznam)
Ubohý pan Kufalt (1981) (TV film)
Král Krysa (1979) (divadelní záznam)
Zdena Herfortová
Československo
Nejlepší filmy:
Brouk v hlavě (1998) (divadelní záznam)
Edith Piaf (2007)
Četnické humoresky (2001) (seriál)
Ladislav Lakomý
Československo
Nejlepší filmy:
Stromy umírají vstoje (1998) (TV film)
Četnické humoresky (2001) (seriál)
Člověk proti zkáze (1989)
Jan Vlasák
Protektorát Čechy a Morava
Nejlepší filmy:
Tichá bolest (1990)
Merlin aneb Pustá zem (1988) (divadelní záznam)
Noc rozhodnutí (1993) (TV film)
Jaromír Roštínský
Protektorát Čechy a Morava
Nejlepší filmy:
Javorová fujarka (1973) (TV film)
Archimédův bod (1982) (TV film)
Slané bonbóny (1985)
Ondřej Mikulášek
Československo
Nejlepší filmy:
Škola žen (2007) (divadelní záznam)
Četnické humoresky (2001) (seriál)
Kapsáři a falešný uhlíř (1988) (TV film)
Oldřich Navrátil
Československo
Nejlepší filmy:
Případy 1. oddělení (2014) (seriál)
Dívčí válka (1991) (divadelní záznam)
Všichni moji blízcí (1999)
Miroslav Donutil
Československo
Nejlepší filmy:
Sluha dvou pánů (2000) (divadelní záznam)
Pelíšky (1999)
Sluha dvou pánů (2010) (divadelní záznam)
Josef Karlík
Československo
Nejlepší filmy:
Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)
Racek (1976) (divadelní záznam)
Lekár umierajúceho času (1983) (seriál)
Jaroslav Fert
Československo
Nejlepší filmy:
Četnické humoresky (2001) (seriál)
Archimédův bod (1982) (TV film)
Afrodita (1993) (TV film)
Jan Zvoník
Československo
Nejlepší filmy:
Četnické humoresky (2001) (seriál)
Archimédův bod (1982) (TV film)
Sen o bílém volu (1991) (TV film)
Miloš Hájek
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Kladivo na čarodějnice (1969)
Mrtvý mezi živými (1946)
Prokop Diviš (1977) (TV film)
Jiří Pecha
Protektorát Čechy a Morava
Nejlepší filmy:
Musíme si pomáhat (2000)
Koncert V... (1990) (divadelní záznam)
Všichni moji blízcí (1999)