Lajka

Loutkový / Animovaný / Sci-Fi / Muzikál

Česko, 2017, 85 min

• DareDeer

Nesmyslný paskvil. Je mi záhadou, pro koho má být film určen - pro dospělé diváky je příběh příliš infantilní a plochý, pro dětského diváka zase nevhodný pro vulgární, záchodový humor. Narážky na socialismus děcko ani nepochopí. Film uráží jednak Rusy, jenž jsou vykresleni jako zhýralé, ožralé a uprděné trosky bez mozku, jednak černochy, jenž jsou připodobňováni k opicím a otrokům. Metaforou čeho měl být onen slizký, úchylný mimozemšťan jsem nepochopila. Dabing otřesný a hudba snad ještě horší. Mám ráda ruské tradicionály a z písní je cítit podobná rytmika, ale všechna hudba působí jako šitá horkou jehlou. Animace postav dle mého dost trhaná. Námět o Lajce - psovi, jenž byl odeslán na smrt do vesmíru - nabízel zkrátka mnohem více. Představovala jsem si, jak dojemný, snový a vysoce imaginativní příběh by mohl vzniknout, kdybychom dětem nabídnuli příběh o Lajce, která nezahynula, ale našla lepší místo k žití - planetku obývanou jen zvířátky. Výsledek jako je tento jsem ale nečekala. Kdyby se autor vystříhal pubertálních vtipů o prdění a s*aní ve vesmíru, udělal by lépe. 30%(21.11.2017)

• xxmartinxx

Šíleně ošklivý a nesnesitelně pomalý film bez jakéhokoliv cílového publika. Aurel Klimt musí být strašně zapálený člověk, když vkládá tolik energie do projektu bez naděje na finanční návratnost ani pozitivní kritický ohlas - a bez ironie k němu cítím respekt. Škoda, že je výsledek jeho snahy tak... redundantní. Nebudu lhát a přiznávám, že jsem u monitoru (viděl jsem to z novinářského screeneru) vzdal snahu a značnou část filmu cosi dělal na mobilu - ten film je svojí šílenou nudností opravdu neusledovatelný.(27.12.2017)

• Chilly00

Pro koho film je? Opravdu nevím (vzhledem k promítání v odpoledních hodinách, bych tipla, že pro děti). Pro dospělé je to nudné a infantilní, pro děti taky nudné a navíc i nevhodné. Dějová linka vícemeně absentuje, fikční svět je obydlený nesympatickými a ošklivými postavami... vtipy jsou nevtipné, často nevhodné - ať už rasistické nebo prostě fakt úchylné.Film působí celkově hodně úchylným dojmem a to, že někoho rozesměje je pro mě nepochopitelné. Rusové jsou vykreslení jako neustále opilý a neschopný národ - nechápu, jak se jim podařilo dostat Lajku do vesmíru? Politické narážky krajně omšelé a pro děti samozřejmě naprosto nepochopitelné. Ani hudba nepomůže, protože jen koresponduje s neschopností filmu něco vyprávět, kromě divného soupeření zvířat a lidí. Je to fakt děsný.(7.11.2017)

Kosmonautickou terminologií je tohle doslova úlet. Kdyby mi ještě předevčírem někdo tvrdil, že uvidím v kině český loutkový muzikál a bude se mi líbit, na svoje náklady bych ho osobně doprovodil do ústavu na příjem. Jestli je to pro děti nevím a zjišťovat to nebudu, já jsem se bavil jako pán a teď ať mi někdo vysvětlí, čím to tak asi jenom může být, že na rozdíl od velkolepé reklamy na nového Hurvínka, který se snad nemůže líbit ani tomu kdo ho vymyslel, po vydařené Lajce neštěkne ani pes?(5.11.2017)

Filmu pravděpodobně uškodí, že jej kina vytrvale řadí do promítacího času vyhrazeného pro dětské návštěvníky. Domnívám se, že bude dobrým tipem pro technicky zaměřené milovníky animovaných filmů, kteří se nebrání absurdnímu humoru – rozhodně bych ho nedoporučovala coby odpolední rodinnou oddychovku pro rodiče s dětmi, avšak pro ty, jimž sedí nekonvenční satirické pojetí historických skutečností v kombinaci s českým precizním animátorským řemeslem, může být příjemným překvapením: já dávám za pět.(12.11.2017)

• - Loutkový film Lajka se natáčel deset let ve třech různých českých studiích a vyšel tvůrce na 58 milionů korun (2 miliony euro). (Lyret)

• - Celý jeden rok trvalo tvůrcům převést film i do 3D. (Lyret)