Pearl Jam Twenty

Dokument o skupině Pearl Jam zachycuje roky, které vedly ke vzniku kapely, roky šílenství, které nastalo brzy po dosažení hvězdné slávy a následnému stažení ze světel showbyznisu. Film byl sestříhán z více než 1200 hodin málo známých záznamů kapely. Je to definitivní portrét Pearl Jam: částečně koncert, částečně intimní pohled do zákulisí a také svědectví o síle hudby a nepoddajných umělcích. (Vzorin)

annihilation

Zatímco většina dokumentárních filmů o hudebních kapelách zachycuje spíše záběry z nahrávání, Twenty se věnuje Pearl jam už od jejich úplných počátků a ukazuje cestu, jakou se dali dohromady a jak bylo občas složité vydržet pospolu. Možná se vám bude zdát můj pohled poněkud zkreslený, protože jsou Pearl jam moje číslo jedna, ale na dokumenty se většinou dívají fanoušci, tak co. Já byla se snímkem nadmíru spokojená, přišlo mi, že vystihl jejich tvorbu a „dospívání“, jak měl a ukázal i věci, o kterých se člověk jen tak nedočte. Hlavně mě potěšily použité záběry z koncertů, které nejsou nikde jinde k vidění a slyšení (nemůžete pro mě někdo sehnat demo písně Footsteps?). ()

dr.fish

Musím říct, že mi před očima proběhl celý můj život. Jsem grunge-generation, vyrostl jsem na Pearl Jam, Alice in Chains atd. Dnes, kdy skleróza už zatemnila mozek, potřebuju ke vzpomínkám impuls. Tím je tento dokument, který mne v čase vrátil zpátky a vzpomněl si, cože jsem to vlastně původně v životě chtěl, po čem toužil, čím žil a kam se nakonec dopracoval. Jojo, při tomhle dokumentu si člověk pěkně zabilancuje. Můžu říct jen jedno: "I´m still alive!" 90% ()

bartias

Cameron Crowe dorazil do Seattlu na přelomu 80. a 90. let jako mladý hudební novinář, takže měl všechno dění okolo fenoménu zvaný grunge pěkně z první ruky. Na dokumentu natočeném ke dvacetiletému výročí kapely Pearl Jam to je znát. Skvělé archivní záběry střídají zajímavé rozhovory a svoje si užijí nejen nekritičtí fandové kapely. 9/10 ()

KanjiVital

Není povolanější režisér než Cameron Crowe, který mohl mít tu čest natočit dokument o již legendárních Pearl Jam. A podle toho to taky vypadá - naprosto úžasně. Bezpochyby jediná kapela, která si stále hraje to svoje a nezaprodala se, čímž si uchovala svou vizionářskou tvář a za což si je neskutečně moc vážím. ()

Luk80

Tady není co řešit. PJ jsou jednou z mých nejoblíbenějších kapel a každý materiál je vždy úchvatný. Tento skvělý dokument ke krásnému výročí zachycuje kapelu od samého počátku v dobách Mother Love Bone, přes Mookie Blaylock, neštastnou tragedii, bojkot Tickemaster až k jejich Backspacer. Tohle je velmi vzácný a vystižný dokument kapely, neboť ho má nastarosti Cameron Crowe. PJ je kapela, která vždy zůstala při zemi a nikam se nedrala. Po tolika letech v hudebním průmyslu zachovala svou tvář. RESPEKT !! ()

Beatle

Výborně natočený dokument o kapele, která odvedla na poli grunge výbornou práci. Dozvěděla jsem se spoustu informací, které mě akorát utvrdili v tom, že Eddie Vedder je Bůh a Gossard, Ament a McCready jeho alta trinita. ()

mcleod

Dokonalý hudební dokument! Tak ono moje hodnocení není možná z mnoha důvodů to nejobjektivnější, ale přesto se pokusím představit kvality tohoto dokumentu. Pearl Jam jsou sice mojí nejoblíbenější kapelou, takže by se mi dost možná líbil každý jejich dokument, ale tento má vedle hudebních a informačních předností i myšlenkové a především filmařské kvality. Originálně natočený dokument zachycuje cestu a ne vždy jednoduchý (mnohdy i tragický) přerod Pearl Jam od klubových začátků v Seattlu, přes naštvané rozervané mladíky až po společensko-kritickou kapelu pohodových stále energických čtyřicátníků. Vzpomínky a myšlenky členů kapely jsou proloženy velkým množstvím výborných záznamů z koncertů kapely (vztahujících se k probíraným tématům) či starými rozhovory se členy kapely. Dokument navíc nepředstavuje pouze samotnou kapelu, ale také všechny osobnosti, které měly mnohdy zásadní vliv na jejich tvorbu... Nevím, jak může tento film působit na nezaujaté diváky, ale mně, jako velkému fandovi Pearl Jam, otevřel nové roviny mé obliby této kapely. Navíc mě to utvrdilo v mé fancinaci energičností této výjimečné kapely, která se tolik projevovala v jejich začátcích, ale která je v jejich vystoupeních cítit dodnes... a doufám, že ještě dlouho bude. ()

vyfuk

Dokumentu se musí vytknout to, že je v některých ohledech trochu chaotický, ale to se dá přežít. Celkově... necítím jsem se tak dobře jako při FF Back and Forth, ale i tak jsem se díky tomuto snímku dozvěděl něco víc o jedné ze svých oblíbených kapel. ()

Pedross800

Tahle skvělá věc není jen dokonalou poctou Pearl Jam, ale také skvělou ukázkou a výpovědí o tom, jak to vše v Seattlu začalo. Odkud se vzala ta síla a opravdovost mnoha skupin vzniklých na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století v tom magickém městě. Síla která svou upřímností a živelností ovládla svět! Tohle je ten pravý a nefalšovaný ROCK N ROLL baby!!! Srdcová záležitost pro každého, kdo na Grunge vyrostl!! ()

Nassau

Jako mnohaletý fanoušek této seattlovské bandy nemůžu být objektivní, ale i tak si myslím, že Cameron Crowe natočil něco výjimečného. Zřejmě i díky tomu, že se kolem kapely pohyboval v podstatě celý její život (viz. kniha PJ Twenty), a byl tak vlastně předurčen k tomu, aby se snímku zhostil právě on. Dokument tak poskytuje všem fanouškům unikátní pohled nejen do historie kapely jako takové, ale i do osobních životů jednotlivých členů (s ohledem na to, s jakou pečlivostí si muzikanti střeží své soukromí jde o unikátní počin). Nelze tak než poděkovat. Lepší dárek fanoušci ani očekávat nemohli. Společně s výtečnou knihou parádní završení dvacetileté historie. Jen doufejme, že budoucnost bude minimálně alespoň z poloviny tak pestrá. (100%) ()

Michelle75

Myslela jsem, že už o téhle partě vím úplně všechno. A skoro jo, jen jsem si uvědomila jak rychle na některé věci zapomínám. Výborný dokument, kde všichni barvitě vypráví o svých začátcích a je fajn, když se tak někdo pere za práva fanoušků. 2.července v Praze zdar. ()

Katka88

Pearl Jam jsou moje srdcovka, jejich pražský koncert z roku 2006 patří mezi má nej a tenhle dokument jen dokazuje, co už je známo hodně dlouho - jejich sláva je zasloužená, vydřená a přesto zůstali při zemi, což je viditelné snad na každém koncertě. ()

Frakira

To není jen tak strávit 20 let natáčením materiálu kolem jedné kapely...klobouk dolů! Za sebe, jako skalní fanynku, musím říct, že mě to totálně dostalo...a 2.7. se všichni uvidíme :o) ()

Hanys_

I přes tunu nových informací mě PJ Twenty vůbec nevtáhl. Nejsem skalní fanda, ale to jsem nebyl ani u Foo Fighters - a když porovnám, co se mnou udělalo Back and Forth (viděno asi 5x).... 6/10 ()

Schuldiner

No, řeknu to takhle - pokud máte Pearl Jam opravdu rádi, zažijete u tohoto filmu duševní orgasmus! Bez rozdílu pohlaví.. Podle mě, asi nejlepší hudební dokument, který jsem kdy viděl. Nebo určitě jeden z nejlepších.. Mimochodem - kde jinde můžete vidět například Eddieho Veddera a Kurta Cobaina, jak spolu tančí ploužáka?:-) Při skladbě ´´Better Man´´, kterou vlastně odzpívají lidi za Eddieho, a hlavně pak při závěrečné ´´Alive´´ mi běhal mráz po zádech! Nádhera!!! ()

jasse

Členové kapely Pearl Jam prý neměli vůbec v úmyslu vytvořit tenhle dokument, přemluvil je k tomu jejich obdivovatel a přítel, novinář a režisér, Cameron Crowe. Podle slov režiséra nevznikal lehce, hudebníkům se do vzpomínání na události, které s kapelou zažili za 20 let existence, příliš nechtělo. Dokument vznikal takovým způsobem, že Crowe zpovídal a natáčel jednotlivé členy každé zvlášť a když si pak společně film promítli, kolikrát podle jeho vlastních slov ..."nezůstával v místnosti žádný kyslík..." :). O kritické momenty v kapele (vyhazov Dave Abbruzzeseho, Mikovu závislost, krize kolem roku 1996) se jen lehoučce otřel, ale tohle skalní fanoušci ví a neskalní to vědět nemusí. Nakonec se vše podařilo skvěle. Závěrečná píseň Alive, prostříhaná historickými záběry, ukázala, jak tahle kapela uzrála - jako to víno, které Eddie Vedder pije na koncertech...:). Cameron Crowe o nich říká: "Každý správný rockový příběh prý končí tragédií, ale ten jejich tragédií začal. A to je příběh Pearl Jam. Je to příběh o radosti. Je to příběh o životním stylu, který jim ušetřil další tragédie. " Strašně jim přeju, aby jim to vydrželo až do důchodu.... ()

mota

Abych mel z dokumentu pocit, ze se mi kapela libi vic nez tomu ve skutecnosti je, jako se to povedlo Foo Fighters, je u Pearl Jam o tridu tezsi :( Takze jen nadprumerne nahlednuti do historie vyjimecne skupiny. ()

Marys

Príklad toho, ako spraviť dokument aj pre niekoho, kto možno nefandí, či sa nevyzná v problematike. Grunge nie je mojou šálkou kávy, no prierez vzniku kapely a zároveň vývoja alternatívneho štýlu, ktorý sa formoval koncom 80-tych rokov bol veľmi potešujúci. Trošku ma iritovala určitá rozháranosť a nechronologickosť, v ktorej som nevidel až taký tematický význam, o aký sa autor snažil, ináč ale príjemný pohľad na všetky radosti a strasti kapely, žiadne banality, všetko pekne tak, ako bolo a je, plus záverečný prierez v jednej pesničke krásne zavŕšil tento snímok. ()