Ejzenštejn v Guanajuatu

• Mexiko Eisenstein en Guanajuato (více)

Sovětský režisér Sergej Ejzenštejn cestuje v roce 1931, na vrcholu svých tvůrčích sil, do Mexika, kde hodlá natočit svůj snímek Ať žije Mexiko! Přijíždí do města Guanajuato, kde se ho ujme místní průvodce Palomino Cañedo. Tady Ejzenštejn na vlastní kůži zažívá úzké propojení mezi láskou a smrtí – pudy eros a thanatos. Film Petera Greenawaye dává nahlédnout do deseti dní, které otřásly Ejzenštejnem; do dní, které ho trvale ovlivnily a formovaly. (AČFK)

Biopler

Nemastné, neslané dielo. Elmer Bäck vizuálne celkom vystihol Ejzenštejna, no priveľa kecal, v skutočnosti bol Ejzenštejn skôr utiahnutý a tichší typ. Greenaway nám predstavil Ejzenštejna ako excentrického exhibicionistu, ktorý v Mexiku objavil v sebe homoša... a to neustále pochodovanie naháčov pred kamerou rejža prehnal. Vo výsledku tá telesnosť moc vystupuje vpred a ako diváka ma málo oslovil zvyšok. Po filmovej stránke ako réžia, kamera, herci to zase nie je až tak slabý film. ()

kraval

Skvělý vizuální vhled do revoluce v Ejzenštejnově osobnosti na pozadí výročí Říjnové revoluce (a jeho filmu Říjen). Za velké klady snímku považuji skutečnosti, že tvůrci nepředkládají dokola stále stejné věci (ve filmu o filmaři tvořícím nové dílo de facto chybí samotné natáčení, ačkoli se mluví o tom, jaké jsou s ním problémy) a že se soustředí především na Ejzenštejnovu jinakost. ()

Amonasr

Zvláštně, až experimentálně natočený film, kterému nelze upřít výtvarnou vytříbenost, a je také poutavý i svým obsahem, byť místy záměrně provokuje explicitním exhibicionistickým  zobrazováním mužské nahoty a homosexuálních praktik nebo poněkud nechutnými záběry zvracení či vyměšování. Překračuje tak hranice obvyklého s evidentním cílem šokovat diváka. Je otázkou, do jaké míry je to účelné, a do jaké míry je to jen zbytečná póza, snaha zaujmout za každou cenu. Netradiční filmové postupy pak mají zřejmě parafrázovat revoluční filmové novátorství samotného Ejzenštejna. I přes určitou kontroverznost má snímek své nesporné umělecké kvality. ()

blondboss

Jeden z tých odvážnejších európskych snímkov, ktoré si nedávajú servítku pred ústa a naporcujú nám tématiku pekne zostra. To ale občas neznamená známku kvality. Tento film sa mi celkovo jednoducho nepáčil už len kvôli nezaujímavému scenáru, hlúpym dialógom a tým, že polka filmu bola v podstate light gay porno. Greenway síce nápadito ukázal život Ejzenštejna, avšak mňa nezaujal. 40 % ()

Baldrick

Tady už to sklouzává k pseudoavantgardnímu infotainmentu. V Goltziovi manýrismus formy aspoň korespondoval s obsahem, v Ejzenštejnovi zbylo z Ejzenštejna jen pár citací provázených skotačícím encyklopedickým heslem v barvotiskovém prostředí, tu a tam doplněných více či méně zajímavým prostřihem nebo komentářem. ()

PTuranyi

Výborne natočený film o významnej postave ruskej kinematografie. Skvelé dialógy o živote, smrti, láske, Rusku a Stalinovi. A to všetko v pohybe s vtipom a nadhľadom. Osviežením sú aj ilustračné fotografie vmontované do obrazu a strih. Človek síce nemusí vidieť všetko ale uvidíte tu holý k*k*t a homosexuálnu súlož. ()

navel

Další z obrazově originálních a provokativních snímků Petere Greenawaye založených na fabulaci skutečných událostí. ()

Queer Filmový Festival Mezipatra

Queer Filmový Festival Mezipatra

02.11.2015

Queer Filmový Festival Mezipatra se letos koná již po šestnácté, pražská část potrvá od 5. do 12. listopadu, brněnská pak od 12. do 18. listopadu. Uvedeny budou hrané i dokumentární filmy z celého… (více)