Parade

Radmilo a Mirko jsou mladý a úspěšný homosexuální pár a byli by šťastným párem kdekoliv – kromě Srbska. Snaží se žít diskrétně, ale každý den jsou neustále uráženi homofobní většinou. Navíc Mirko je aktivistou za práva gayů a jeho snem je zorganizovat první úspěšný pochod Pride v Bělehradě. Což je téměř „nesplnitelnou misí“, v roce 2001 skončil takovýto pokus krveprolitím. O deset let později situace není lepší – nacionalističtí a neonacističtí organizátoři připravují další masakr v případě, že by se opět konal pochod gayů, zatímco policie odmítá poskytnout účastníkům ochranu. Aby si udržel svého přítele a prosadil své zásady, je Radmilo připraven podniknout zoufalá opatření… (Film Europe)

fredisek

Kromě konce naprosto předvídatelné. Road movie o tom, jak se balkánská macha spojí s utiskovanými gayi, protože fag hag vždycky hrají důležitou roli v životech hetero i gay chlapů, zní skvěle. Nemá to ale spád a skoro dvě hodiny jsou na něco, co se tváří většinu času jako komedie, moc. Hvězdu přihazuju za to, že to vzniklo na Balkáně. ()

Pawlisman

Pokus o nabytou komedii, která však vyznívá na prázdno. Mnoho hluchých míst, mnoho nejapných žertů pro puberťáky. Několik světlých momentů u kterých se pousmějete, ale ke skutečnému fóru to má daleko. Určitě kdybych udělal podobné dílo, tak se s tím radši ani nechlubil. Špatné to není, ale dobré určitě taky ne. 7/10 ()

embecka

Ani neviem, ako slovami dostatočne opísať tento film. Je komédiou, ktorá zároveň mrazí. Pri ktorej si naplno uvedomujete, že sme všetci takí istí ľudia, s rovnakým právom na lásku. A že tolerancia a pochopenie by mali byť absolútne samozrejmou súčasťou v našich životoch. K tomu ikonické postavy, ba až postavičky, ktoré si zamilujete a podľa mňa skvelá kamera. Doslova jedna veľká paráda. ()

nonick1

Náčelníku - byla nebo nebyla?    No, ta svatba, přece...   Jako jo, dobrý - až na pár stereotypů, karikaturních scén, a závěr, kdy se komedie zvrtne v drama a Beograd je bohatší o pár woke bitkařů. ()

Leleta

On je to vlastně dost smutný příběh ze života srbské LGBT menšiny, akorát podaný tak, že se mu člověk nemůže nesmát. Každý sebemenší detail příběhu je pro potřeby správné komedie zveličen a zjednodušen a postavy vlastně jen vtipně karikují různé sorty lidí. K dokonalosti chyběl snad už jenom nějaký ten zapálený panbíčkář, kterých se ve východních zemích určitě najde dost. Pobavila mě skvěle zakomponovaná myšlenka, že celý svět je vlastně homo (ať už ve formě výborného vtípku o Ben-Hurovi, nebo všech těch, ehm, chlapských obejmutí). Možná proto bije do očí slzopudný konec, který nasadil o dost vážnější tón. Jako by tvůrci do posledních minut prostě museli narvat nějaké to morální ponaučení, aby film nabral potřebnou hloubku. Ale ono je to vzhledem k tematice pochopitelné, filmy jako tenhle by neměly vyšumět do prázdna. No, nechtěla bych žít v takových podmínkách, ačkoliv omezení tupohlavové se najdou všude. ()

bubblebobble

Tento film hádam ani komentár nepotrebuje. Pokojne si na to vystačí sám. Tak len k mojim pocitom...Som z toho mierne mimo. Väčšinou ma filmy s homosexuálnou tématikou veľmi nezasiahnu napriek tomu, že som tiež gay a balkánska nátura či humor mi blízke nie sú už vôbec. Toto bola šupa ale aj na mňa a momentálne pri písaní ani neviem ako sa s tým vnútorne vysporiadať. Dlho som rozmýšľal nad zmyslom rôznych tých pochodov a skôr som sa pridával na stranu odporcov. Teraz som ale dostal pravačkou do ksichtu. Sú krajiny kde naozaj niečo takéto má zmysel robiť. ()

neo93

Velmi dobrý a podařený koprodukční film o tom, že homosexuálové nemají lehký život zvlášť pokud žijí v nespoutaném Srbsku. Sledujeme dva gaye Radmilo a Mirko, kteří chtějí žít svůj život, což se jim moc nedaří. Zvěrolékař Radmilo se stále snaží, co nejvíce skrývat svou sexuální orientaci naopak jeho přítel Mirko by rád zorganizoval pochod Pride v Bělehradě a to není zrovna jednoduché. K tomu, aby mohl provést tuto akci, potřebuje zabezpečit ochranu svých spřízněných lidí. A tady nastupuje Radmilo, který chce pomoct svému milovanému, a proto se dá dohromady s místním mafiánem. A jelikož se tomu to bossovi všichni známí obrátí zády, musí se porozhlédnout po svých bývalých (ne)přátelích z celé Jugoslávie proti kterým bojoval. Nečekaně vtipná a úsměvná komedie se skvělými scénami a hláškami. Líbil se mi také celý ten road-trip, který je prostě výborný. Nakonec dojde i na dramatický ráz v závěru filmu, ale to nic nemění na tom, jak zábavný tento snímek je a název Parade je naprosto vhodný. ()

Dashiella

Dragojevič neustále chce, aby ma rozdrapilo alebo čo. Videla som to v 2012 a je to pre mňa asi filmový zážitok toho roka. ()

DJ Kritik

Musím povedať, že som sa hneď po skončení pozrel, kto je režisérom tohto snímku. Srdjan Dragojevič má skutočne talent a keď som zistil, že film Pekné dediny, pekne horia je jeho počin, len ma to utvrdilo, že tento režisér má skutočne obrovský talent. I tento film je vykreslený ako trpká tragikomédia, kde sa od začiatku až do konca podávaú veci jasnou rečou, bez priklášlenia ale dialógy sú zostavené tak, že často navodia humor a zábavu. Každý má nejaký postoj k homosexuálne orientovaným ľuďom a tu v tomto filme sa nik nepretvaruje, ale vyvýja svoj vzťah. A na záver keď zaznie opäť Händelovo-Lascia ch'io pianga tak ako v Antikristovi alebo v Lust och fägring stor len je spracované dramatickejšie a navodí neskutočnú skľučujúcu atmosféru. Nádherný film. ()

Enehy

Proč si sakra lidé nehledí svého? Pokud by tomu tak bylo, nedocházelo by ke zbytečnému násilí ... a také by pak nevznikaly zajímavé filmy jako Parade. Na to, jak vážné téma je tu zpracováno, je druhá polovina filmu celkem humorná. Někdo ty scénky může považovat za klišé, ale bez nich bych tento film asi těžko emocionálně snesla. Navíc jednotlivé postavy jsou vybrány a napsány tak, že k tomu přímo vybízí. Navíc oceňuji, že se film nijak nevleče a že jsem zase měla šanci se něco málo dozvědět o Balkáně. Uznávám, že finále sice bylo trochu předvídatelné, ale i tak jsem z kina odcházela mírně otřesena. A výsledek? Jsem ráda, že žiju tam, kde žiju, a že nejsem z hlediska společnosti "nemocná", a taky bych na takové filmy posílala všechny rozmazlence, co tu žijí všude okolo. ()

BadAs

bezpochyby nejlepší film z jugošky co jsem kdy viděl,těžko se rozepisovat je to zkvělý, vtipný film plný emocí a je tak inspirujicí jak malokterý jiný.-) herci bravurní hlavně nikola kojo muj velký oblíbenec a hristina popovic.-)desítka nej u mne .-) ()

simon111

Film pro mě byl relativním zklamáním. Počiny ve kterých hraje Nikola Kojo sleduji docela pečlivě a tady ve své hlavní roli docela přehrával, prostě mimo obvyklou formu. Celý film na mě působil tak nějak zvláštně. 2/3 "vtipů" postaveno na homosexualitě a zbylá 1/3 se točila kolem konfliktu Srb x Chorvat x Albánec x ..., toho se člověk rychle přejí a pak má pocit, že se zaseknul v kruhu. Pokud bych se chtěl vyloženě pobavit, aniž bych trpěl nad opakujícím se vtipem, pustím si Nikolu třeba v něčem od Emira K. Pokud bych se chtěl podívat na drama, které se dotýká trpké balkánské "historie" tak jdu na Lepa sela lepa gore... tohle na mě prostě působilo jako takový podivný mix se zvláštním výsledkem. ()

DonBraso

Dobrá chvilkama road movie,kde všechno končí u homosexuálů se vším všudy.Určitě dobré osvěžení,že je to lehká komedie,kde se člověk občas pousměje se srbským lidem,který neuznává hodně lidí,tady přímo gay ve vlastní zemi.Hlavní je,že je to chvilkama bráno hodně z nadhledem.Kdyby to nebyla komedie a spíše čisté drama,tak chápu,proč tento snímek je na místě a odkáže na Balkán,co se tam děje.Nakonec to vyzní,že skoro každý v duchu je homouš,že to není tím,čím člověk je,je že má taky právo jako ostatní.Pro homosexuáli film jak vyšitý,pro mě zas lahůdka ze Srbska,která si držela svůj styl. ()

maraHCV

Když jsem viděl Parade má láska k balkánským filmům se ještě víc prohloubila a vyhledávám je čím dál víc!Tento měl v sobě klasický yugo vtip i dávku dramatu!Obvzlaště jsem se bavil při vzájemném popichování Srbů,Chorvatů i Albánců,kteří tomu dávali šťávu :D jednoznačně 5 hvězdiček! ()

david666

tak nevím, na jednu stranu vtipné na druhou se snaží film vyjádřit určitou myšlenku. Takže místy působí tak nějak nevyrovnaně a jako kočkopes. Ale obecně solidní film ()

ČR

KOSOVO: opet čekate NATO :-) Luxusní hlášky, šiptari,ustašovci, četnici, pederi ....ALL TOGETHER NOW :-) 85% ()