Příliš mladá noc

Príliš mladá noc

A Night Too Young

Česko / Slovinsko, 2012, 58 min

(Febio Fest) Opravdu zvláštní podívaná. Přijít jí alespoň trochu na kloub opět pomohla pofilmová beseda s režisérem. Bez ní by Příliš mladá noc zůstala jen bizarním a poměrně vtipným zážitkem. Kterým asi, pravda, stejně zůstane, je však dobré znát úmysl a myšlenku režiséra... 70% (3. místo mezi soutěžními filmy)(28.3.2012)

A ono to jde! Vakuum posilvestrovského dne, dva dvanáctiletí chlapci jako pozorovatelé prázdnosti světa dospělých. Přirozenost dialogů, civilnost hereckých výkonů, humor, přes který ale ve formanovsko-papouškovské tradici stále štípe kritika soudobých společenských vztahů. Všem zdejším ignorantům nazvdory zvyšuji na pět, ha! (Cinematik 2012)(23.9.2012)

Tři dospělí lidé v jednom panelákovém bytě; kdysi, kdesi; v noci, v níž se něco láme (,,Nejklidnější Silvestr za spoustu let, člověk neví, jestli nemá spíš mít strach z toho, jaký je všude klid."). Tři (resp. čtyři) lidé, jejich milostné hrátky a dva malí kluci, co to všechno jen pozorují. Náhodou? Schválně? Jejich přítomnost neustále diváka vytrhuje z klidu a nutí se ho ptát, co to má znamenat. Příliš mladá noc je film, který stojí a padá s navozením určité dekadentní mlhavé atmosféry. A tu se daří držet, snad jen příchod policisty mě příliš nepotěšil, i když umocnil absurdní vyznění filmu (nabízí se srovnání s požárníky, co přicházejí na návštěvu v díle Eugena Ionesca). Z mého pohledu ale trochu narušil intimní atmosféru mezi ústřední trojicí (pěticí), kterou mě bavilo sledovat - i díky angažování senzačních herců z mého milovaného ex-divadla Komedie Martina Pechláta s Jiřím Černým. Možná stálo za to nechat jen jejich příběh a film zkrátit tak na 40 minut, nedělat z něj celovečerák za každou cenu. Ale to je jen malá výtka, jinak je Příliš mladá noc (spolu s Aloisem Nebelem) příjemným příslibem, že se nová generace mladých filmových tvůrců už nespokojuje s křečí a trapností a hledá cesty ke svébytnému uměleckému vyjádření.(4.8.2012)

Takové malé, nenápadné vítězství. Jaká by to byla banální posilvestrovsky-kocovinová historka, kdyby v ní jako pozorovatelé, či snad rušivý element, nepůsobili dva dvanáctiletí kluci. Přestože do děje prakticky nezasahují, jejich přítomnost je neustále klíčová. Výborně napsané, zahrané i zrežírované. Skoro se bojím, aby až Olmo Omerzu dostane nějaký normální filmový rozpočet, nenatočil jen řadově zapomenutelný film. Vstup do filmového světa každopádně zvládl skvěle.(26.6.2014)

Dnešná akože rodina. Nechýbajú odcudzené deti, vyjavene sledujúce manipulatívne libidózno - závislácke hry dospelých, náhradná matka rodu hnaná pudom, ukojacim pravú materskú túžbu. Polícia v úlohe spovedajúceho sa člena štátnej mašinérie, tiež len človeka so svojimi slabosťami. Deti sa snažia napodobniť správanie dospelých, pijú, hulia a potom zvracajú. Dospelí sa podvádzajú, po uspokojení rušia krátkodobo účelovo vytvorené vzťahy, mladšie generácie majú v sebe neuhasiteľnú snahu všetok tento emočne studený bordel plný podvodov a povrchosti jednoducho zapáliť. Nie zlé, len tak chladne a emocionálne studeno pôsobiace ako typológicky zvolená familiárna societa, náhodne dočasne združená akoby rodina, ktorú film popisuje. Aj s "nádejou" do budúcnosti, že všetko bude ako doteraz.(1.2.2014)

• - Byt, ve kterém se většina snímku odehrává, tvůrci postavili ve studiu a aby byla atmosféra co nejreálnější, použili světlo pouze z reálných svítidel, které se používají v bytě, takže dosáhli autentické „panelákové“ atmosféry. (Zdroj: CinemArt)