Příliš mladá noc

Príliš mladá noc

A Night Too Young

Česko / Slovinsko, 2012, 58 min

• castor

V koprodukci České televize? To se naše veřejnoprávní médium pěkně vyznamenává. Protože tohle byla doslova luxusní oslava Silvestru v autentické „panelákové“ atmosféře. Dokážu pochopit, že právě na navození určité atmosféry tenhle kousek sází, jenže alespoň nějaké informace bych potřeboval. Vše je otevřené, za vzrušující nebo zajímavé to ale opravdu nepovažuju. To bych přece mohl na ulici deset minut natáčet psa, jak olizuje hovno, a nechal bych otevřené bohaté možnosti interpretace!! Snímek absolventa FAMU z Lublaně představí povolnou buchtu, dva chlapíky, dva dvanáctileté kluky a strážníka. Hoši pozorují svět dospělých a je jim ouvej. Dramaturgicky nezvládnuté, herecky slaboučké. Nejsem pasivní divák, ale tohle bylo příliš. „Jdu nakoupit, je něco potřeba?“ – „Venku je hezky!“ – „To je, mám koupit kromě pečiva i šunku?“ – „Pepa spadl!“ Rozumíte? Že ne? Nedivím se. Příště si radši nechám vystřílet mozek nějakou americkou přímočarou podívanou.(23.8.2014)

Docela film podle mého gusta - mám rád tenhle koncept omezeného času a jednotného prostoru, tentokrát jedna noc a jeden byt. Omerzu výborně navozuje atmosféru zimní noci a informace nechává záměrně vyplynout jakoby mimoděk a jejich dořečení není důležité. Atmosféře pomáhá i skvělá Milotova kamera, která i ve zdánlivě banálním bytovém prostoru dokáže tvořit zajímavé kompozice. Herci dobře vybraní, bavil mě hlavně jeden z těch chlapců, Vojtěch Machuta. Pojarovi medvědi taky potěšili. Scénář sice pochopitelně občas drhne, ale mnohem méně, než jsem po zkušenostech s FAMU filmy očekával. A i když se může zdát, že je to bez pointy, poslední slova a poslední záběr to naopak hezky a smysluplně uzavřou.(31.1.2014)

Divnější film jsem v české kinematografii snad ještě neviděl. Co tohle mělo znamenat, to by mě fakt zajímalo. Jednání jakékoliv postavy jsem nepobral a nepochopil. Příběh se odehrává asi v 90. létech? Žádné vysvětlení, proč se ty postavy tak idiotsky chovají. Avšak přece jen jsem se na tu podivnost díval se zájmem a svým zbůsobem mě i bavila.(6.1.2017)

• mchnk

Nic v ničem vyúsťující do nicoty. Snaha o něco zvláštního končí více než prazvláštně. Hra na to, kdo zůstane, kdo odejde, a komu nakonec ta Veronika dá. Absence rodinného pocitu? Naplňování tužeb promiskuitní slečny? Já osobně nevím. Z počátečního podivného dialogu obou chlapců lze poznat, že o sexualitě již ví svoje. A co si z bytu odnesli? Maximálně svoje boby. Námět vznikl nejspíše někdy přes jednu nudnou neděli, hudba nula, herci nula, alternativa nula a kamera? S tímto příjmením bych se styděl něco takového natočit. Jedno plus v tom vidím. Štěstí je, že se tvůrci do toho nesnažili zapojit i humor, i když musím přiznat, že při akci "měšťák v ložnici" jsem se upřímně zasmál. Jestli to byl účel nelze z filmu pochopit, jako pro mě nelze pochopit, proč byl film zpracován celovečerně, krátkometrážní pojetí celé této podivné noci by bohatě stačilo a ve finále by to možná bylo i mnohem lepší. Tak prázdný film jsem již dlouho neviděl. Dvě za snahu o něco, ale o co vlastně?(1.2.2014)

Divný lidi v divnym městě, jejich motivace, vztahy a historii nezná nejspíš ani autor scénáře a do toho dva dvanáctiletí kluci, kteří to vše pozorují... Mňo... Předpokládám, že bengálští tygři jsou indy mořeni nějakým vysoce sofistikovaným způsobem, k moření diváka nejspíš stačí film, který pořád křičí "jsem art! Jsem ART!! JSEM ART!!!," tenhle má naštěstí tu výhodu, že je alespoň zajímavý, má zajímavou ženskou postavu a hlavně trvá jenom hodinu, takže stále zůstává relativně zábavným, místo aby sklouzl do přílišně natahovaného bahna nudy a ničeho. Ovšem za neexistenci začátku a pořádného konce bych tvůrce lámal v kole pro obveselení veřejnosti.(1.3.2014)

• - Byt, ve kterém se většina snímku odehrává, tvůrci postavili ve studiu a aby byla atmosféra co nejreálnější, použili světlo pouze z reálných svítidel, které se používají v bytě, takže dosáhli autentické „panelákové“ atmosféry. (Zdroj: CinemArt)