Příliš mladá noc

Príliš mladá noc

A Night Too Young

Česko / Slovinsko, 2012, 58 min

Přes různé dílči nedostatky pravděpodobně český film roku. Hlavně tu je vidět nejen poučenost světovými trendy a velká režijní jistota, ale i schopnost vytvářet v žánru všednodenního realismu originální a dramatické situace, to vše velmi nenuceně. Spolu s Okresním přeborem, asi jedinou opravdu vtipnou českou komedií, vrchol současné české tvorby. V obou dílech je zaděláno na to, co nám tu zoufale chybí, v případě Noci na art světového formátu a v případě Přeboru na žánrovou oddychovku, která je přirozená a přitom si na nic nehraje.(4.12.2012)

[47th KVIFF 2012] Příliš mladou noc jsem měla možnost vidět ve Varech, kde tím pádem následovala i diskuze s tvůrci filmu. Snímek na mě působil hned od začátku celkem sympaticky - nepřípomínal mi současné české filmy, které jsou všechny jak přes kopírák. Naopak jsem si při sledování vzpomněla na různé filmy z devadesátek, mezi kterými se sem tam najde nějakej dobrej snímek :-). 2 dvanáctiletí kluci hrajou dost dobře - btw. věděli jste, že představitelům je 15 let? Trochu problém jsem měla s hlavní hrdinkou, která mi nebyla sympatická. Zápletka filmu (dvě téměř děti se dostanou na večírek dospěláků) mi přišla fajn a originální. Jenže ten konec vyšel ve finále tak nějak do ztracena... A najednou byl celej ten fajn nápad v háji. Klidně to mohlo bejt i o 10-15 minut delší, kdyby tam bylo nějaký finále, rozuzlení, cokoliv.(12.7.2012)

Brzy je jasné, že o dva dvanáctileté kluky tu vůbec nejde. Ti jsou jen pozorovateli toho, jak hrozně se k sobě chovají postavy dospělých - ubližují si, bojují o moc..., jenže divákovi nikdo absolutně nevysvětlí jejich motivaci. Ve scénáři chybí jakýkoli náznak toho, co se mezi nimi dřív stalo, jaký mají vztah a o co jim všem vlastně jde. Kvůli tomu film působí jako plácnutí do vody, provokativní výkřik, ale bez pointy. Škoda, protože technicky to na absolventský film rozhodně není špatné.(1.4.2012)

Už trailer mě kdysi nadchnul natolik, že jsem zahořel film vidět. Pak jsem na to zapomněl a zhlédnul ho až po dvou letech v telce, což mu na působivosti nijak neubralo, spíše naopak - kdo ví, ale možná je to skutečně film, který se na velké plátno moc nehodí. Svou komorností a rafinovaným minimalismem jde po cestě, která nechce ohromovat osvědčenými triky zkušenějších filmařů. Přesto je to cesta naprosto suverénní - při sledování jsem ani na moment nepochyboval, že autor naprosto přesně ví, co chce sdělit a neomylně za tím jde, což na mě udělalo hluboký dojem. Ten byl dále umocněn celkovým tajemným odérem, jímž je celý film prostoupen - jednoduchý příběh vzbuzuje více otázek než odpovědí, vše nechává nedořečené, skryté, vícevýznamové a fragmentární - jako bychom sledovali pouze jednu sedminu z ledovce plujícího na vodě, a zbytek pod hladinou zůstával našim očím skryt. O sledovaných postavách téměř nic nevíme, film plyne zdánlivě odnikud nikam, korunován dvěma zneklidňujícími obrazy rodícího se požáru, závěr zůstává otevřený stejně jako počátek. Snad právě proto je PŘÍLIŠ MLADÁ NOC tak vzrušující podívanou - předkládané obrazy jsou ve své vágnosti otevřeny bohatým možnostem interpretace, jež klade velké nároky na diváckou zkušenost, pozornost a bezpředsudečnost. Bylo by se například možné ptát, zda je náhoda, že se představitelé dětských rolí podobali svým dospělým protějškům, nebo zda je rovněž náhoda, že je film dějově zasazen do noci po Silvestru, kdy se rituálně loučíme s jedním časovým úsekem a vítáme druhý. Už chápete, proč jsem psal, že nepochybuji o tom, že autor dobře věděl, jak a proč zde co dělá? Naprosto vše v tomto filmu zde má své místo, vše je nesmírně promyšlené a důkladně prokomponované s ostatními prvky v nedělitelnou jednotu. Proto ani nevěřím tomu, že by bylo možné tento - již tak krátký! - film ještě nějak zkrátit, jak by si přáli někteří nespokojení autoři ostatních komentářů. Toto je film pro diváky ochotné u filmu přemýšlet a aktivně se podílet na dotváření celkového tvaru filmové percepce, kterou tato neobyčejná podívaná skýtá. "Normální divák" uvyklý pasivně konzumovat předkládaný děj s vypnutým mozkem a očekávající obvyklou míru sexuální explicitnosti, situačního humoru a vypointovaných vtipných hlášek zde musí být logicky zklamán - nic z toho zde nenajdete, protože toto je na české poměry zcela mimořádný film, který je po mém soudu zcela nedoceněný. A který mě zcela pohltil, nadchnul a neuvěřitelně zaujal. Snad je to tím, že autor je můj vrstevník - možná i proto mi jeho film tolik sednul a oslovil. Nevybavuji si český film z posledních let, při jehož sledování bych měl tak intenzivní pocit zázračného talentu. (Mimochodem nádherná kamera a hudba!).(1.2.2014)

• dom156

Nějak mě celý film minul, sice jsem ho sledoval, ale že by se mi nějak závratně zaryl do paměti to tedy ne. Je to celé docela o ničem. Nechápu co tvůrci tohoto filmu nám chtěli říct, a jak blbě film začal, tak dementně skončil, ale bylo to pro mě vysvobození, jelikož déle bych to asi nevydržel. Také výkon herců v čele s Pechlátem stál za nic. Silný podprůměr, ale jsou i horší filmy.(12.2.2016)

• - Byt, ve kterém se většina snímku odehrává, tvůrci postavili ve studiu a aby byla atmosféra co nejreálnější, použili světlo pouze z reálných svítidel, které se používají v bytě, takže dosáhli autentické „panelákové“ atmosféry. (Zdroj: CinemArt)