Příliš mladá noc

Príliš mladá noc

A Night Too Young

Česko / Slovinsko, 2012, 58 min

• dopitak

Chválím, že konečně někdo natočil film se záběry českých ulic bez komparzu, protože přeplněné jsou filmařským klišé. Což je taky jediný důvod, proč nedat odpad. Cvičení nebo ne, když něco postrádá hlavu i patu, není to umění a není to ani akční (a hlavní a jediná ženská postava je fakt nesympatická, necelá hodina vám připadá jako věčnost a ještě to má prvky úchylárny, nepatří to jinam než ke smetí. A odvolávat se v distributorských materiálech na dvanáctileté kluky jako hlavní postavy je podvod, ti tu být vůbec nemuseli.(18.8.2016)

• castor

V koprodukci České televize? To se naše veřejnoprávní médium pěkně vyznamenává. Protože tohle byla doslova luxusní oslava Silvestru v autentické „panelákové“ atmosféře. Dokážu pochopit, že právě na navození určité atmosféry tenhle kousek sází, jenže alespoň nějaké informace bych potřeboval. Vše je otevřené, za vzrušující nebo zajímavé to ale opravdu nepovažuju. To bych přece mohl na ulici deset minut natáčet psa, jak olizuje hovno, a nechal bych otevřené bohaté možnosti interpretace!! Snímek absolventa FAMU z Lublaně představí povolnou buchtu, dva chlapíky, dva dvanáctileté kluky a strážníka. Hoši pozorují svět dospělých a je jim ouvej. Dramaturgicky nezvládnuté, herecky slaboučké. Nejsem pasivní divák, ale tohle bylo příliš. „Jdu nakoupit, je něco potřeba?“ – „Venku je hezky!“ – „To je, mám koupit kromě pečiva i šunku?“ – „Pepa spadl!“ Rozumíte? Že ne? Nedivím se. Příště si radši nechám vystřílet mozek nějakou americkou přímočarou podívanou.(23.8.2014)

Tři dospělí lidé v jednom panelákovém bytě; kdysi, kdesi; v noci, v níž se něco láme (,,Nejklidnější Silvestr za spoustu let, člověk neví, jestli nemá spíš mít strach z toho, jaký je všude klid."). Tři (resp. čtyři) lidé, jejich milostné hrátky a dva malí kluci, co to všechno jen pozorují. Náhodou? Schválně? Jejich přítomnost neustále diváka vytrhuje z klidu a nutí se ho ptát, co to má znamenat. Příliš mladá noc je film, který stojí a padá s navozením určité dekadentní mlhavé atmosféry. A tu se daří držet, snad jen příchod policisty mě příliš nepotěšil, i když umocnil absurdní vyznění filmu (nabízí se srovnání s požárníky, co přicházejí na návštěvu v díle Eugena Ionesca). Z mého pohledu ale trochu narušil intimní atmosféru mezi ústřední trojicí (pěticí), kterou mě bavilo sledovat - i díky angažování senzačních herců z mého milovaného ex-divadla Komedie Martina Pechláta s Jiřím Černým. Možná stálo za to nechat jen jejich příběh a film zkrátit tak na 40 minut, nedělat z něj celovečerák za každou cenu. Ale to je jen malá výtka, jinak je Příliš mladá noc (spolu s Aloisem Nebelem) příjemným příslibem, že se nová generace mladých filmových tvůrců už nespokojuje s křečí a trapností a hledá cesty ke svébytnému uměleckému vyjádření.(4.8.2012)

• mchnk

Nic v ničem vyúsťující do nicoty. Snaha o něco zvláštního končí více než prazvláštně. Hra na to, kdo zůstane, kdo odejde, a komu nakonec ta Veronika dá. Absence rodinného pocitu? Naplňování tužeb promiskuitní slečny? Já osobně nevím. Z počátečního podivného dialogu obou chlapců lze poznat, že o sexualitě již ví svoje. A co si z bytu odnesli? Maximálně svoje boby. Námět vznikl nejspíše někdy přes jednu nudnou neděli, hudba nula, herci nula, alternativa nula a kamera? S tímto příjmením bych se styděl něco takového natočit. Jedno plus v tom vidím. Štěstí je, že se tvůrci do toho nesnažili zapojit i humor, i když musím přiznat, že při akci "měšťák v ložnici" jsem se upřímně zasmál. Jestli to byl účel nelze z filmu pochopit, jako pro mě nelze pochopit, proč byl film zpracován celovečerně, krátkometrážní pojetí celé této podivné noci by bohatě stačilo a ve finále by to možná bylo i mnohem lepší. Tak prázdný film jsem již dlouho neviděl. Dvě za snahu o něco, ale o co vlastně?(1.2.2014)

[47th KVIFF 2012] Příliš mladou noc jsem měla možnost vidět ve Varech, kde tím pádem následovala i diskuze s tvůrci filmu. Snímek na mě působil hned od začátku celkem sympaticky - nepřípomínal mi současné české filmy, které jsou všechny jak přes kopírák. Naopak jsem si při sledování vzpomněla na různé filmy z devadesátek, mezi kterými se sem tam najde nějakej dobrej snímek :-). 2 dvanáctiletí kluci hrajou dost dobře - btw. věděli jste, že představitelům je 15 let? Trochu problém jsem měla s hlavní hrdinkou, která mi nebyla sympatická. Zápletka filmu (dvě téměř děti se dostanou na večírek dospěláků) mi přišla fajn a originální. Jenže ten konec vyšel ve finále tak nějak do ztracena... A najednou byl celej ten fajn nápad v háji. Klidně to mohlo bejt i o 10-15 minut delší, kdyby tam bylo nějaký finále, rozuzlení, cokoliv.(12.7.2012)

• - Byt, ve kterém se většina snímku odehrává, tvůrci postavili ve studiu a aby byla atmosféra co nejreálnější, použili světlo pouze z reálných svítidel, které se používají v bytě, takže dosáhli autentické „panelákové“ atmosféry. (Zdroj: CinemArt)