Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Co se mohlo stát, ale nestalo. Co se nestalo, ale stát mělo. Co se stalo, ale stát nikdy nemělo... Co by kdyby rozehrává alternativní scénáře české historie 20. století. Tento unikátní projekt České televize Brno vypráví jiné dějiny českého národa – od vzniku monarchie v roce 1918 až po zavedení prohibice v současnosti. Pozměněné dobové filmové archivy, hrané scénky a výklady nejpovolanějších českých historiků ukazují tragikomické osudy českého národa, které se nikdy nestaly. Diváci se mohou těšit na 13 dílů, které s nadsázkou a hravostí promýšlí, jak jinak se mohla odehrát česká historie. Jak jinak mohly dopadnout osmičkové roky 1918, 1938, 1948 a 1968? Co by kdyby rozehrává i fiktivní scénáře postavené na větší míře nadsázky. Takové jsou díly zobrazující hladomor způsobený invazí mandelinky v roce 1952 nebo válku při dělení Československa. V Co by kdyby jako projektu brněnského televizního studia samozřejmě nechybí díl Co by kdyby: Morava získala samostatnost, ve kterém Moraváci zúčtují s češtinou, češstvím a s Čechy. S Co by kdyby se na televizní obrazovky dostává aktuální popularizační trend historické vědy – historie alternativ (tzv. kontrafaktuální historie). V cyklu vystupují renomovaní historici specializující se na 20. století: Vladimír Nálevka, Jiří Rajlich, Jiří Pernes, Jan Rychlík, David Kovařík, Vít Smetana, Dušan Kováč a další. Mezi řadou významných osobností se v Co by kdyby objeví Ludvík Vaculík, Jiří SuchýPavel Kohout, Hugo Mensdorff-Pouilly, Tomáš Czernin, armádní generál Tomáš Sedláček, armádní generál Karel Pezl, Bernd Posselt, Vladimír Mečiar, Antonín Baudyš aj. Režisérem a spoluautorem scénářů cyklu je Peter Kerekes, autor ve světě festivalově oceněných dokumentů 66 sezón a Jak se vaří dějiny... „Historie světa je souhrn událostí, kterým se bylo možné vyhnout.“ (Bertrand Russell)... Jak se jim šlo vyhnout, ukazuje třináctidílný cyklus České televize Co by kdyby. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

igi B. odpad!

všechny recenze uživatele

Kdyby v prdeli byly ryby, degeš Kerekeš by chcípl hlady... °-[.. . . . Ano, může(!) to být zajímavé, může to být provokativní, může to být dokonce i přínosně inspirativní... . . . Mohlo to tak být. Kdyby to dělali inteligentní profesionálové, myšlenkově i duševně silní lidé se vzděláním, přehledem, instinktem a hlavně odvahou!!! Tohle je ale typická šašskotelevizácká debilně přizdisráčská ubohá povrchní sračka a další tunel nýmandů na veřejné peníze! No hlavně dát slovo lidu a že si pár kemorádských ochotníků začudlilo v těch hraných scénkách, že... Tak Heil Ekel, zase jednou >veřejnoprávě< ! - - - P.S. A nezapomeňte >mistrovi< napsat o autogram! ( http://www.csfd.cz/tvurce/13298-peter-kerekes/autogram/ ) - - - - - (Sledováno v úmorné únorové úterky na >eklovním prostoru< , hovnocení coby 46., kdybytář zde při třetí >episs/sodě< znechucen jako osmý - 28.2.2012) ()

SeanLSD 

všechny recenze uživatele

Virtuálne a alternatívne dejiny všetkého druhu sú dnes v móde, ale nutno povedať, že iný význam majú u historikov a iný u pospolitého ľudu, ktorému vyhovujú hlavne preto, že nikdy nie je spokojný a tak si básni, ČO BY BOLO KEBY... a môže to robiť len vďaka tomu, že sa nevyzná v histórií a neuvedomuje si jej spletitosť. Seriál vyniká nápaditou poetikou a vtipom P. Kerekesa, prináša nečakané zaujímavosti a kuriozity, ale je tak zúfalo náhodilý, bezkoncepčný a nekonzistentný, pritom už aj na tak krátkej stopáži opakujúci tie isté zábery a plno hovoriacich hláv, že to neviem označiť inak ako pohrávanie sa s konceptom na vyplnenie televízneho času... ()

Reklama

corona 

všechny recenze uživatele

Za najväčší prínos toho, čo som doteraz videla, možno považovať rozhovor s dvoma Štefánikovými synovcami, ktorí nezapreli podobu so svojim slávnym strýkom a nejak podobne by vyzeral pravdepodobne aj on, keby sa dožil šesťdesiatky. Chýba to, na čom by mal dokument podobného typu stavať, teda zaujímavo rozvinuté teórie podložené faktami.To "Čo by bolo keby..." sa dá robiť aj na podstatne lepšej úrovni. Po tretej časti žiaľ znižujem na jednu a dalšie si už radšej ani nepozriem. ()

Marek1991 odpad!

všechny recenze uživatele

25.11.2012 - Tento seriál by sa dal urobiť veľmi seriózne aj s tým, čo by, keby, keby sa však presne pomenovali názory ľudí, situácie, veci by sa niečím podložili a nielen keci z hláv historikov, často diskutabilných, ktorí si často protirečia. Videl som časť o Štefánikovi a naozaj viac už nechcem. Rôzni ľudia bez podložených dôkazov hovorili, že sú jeho potomkami, možno áno, ale nemali dôkazy, ďalší špekulovali, či by bol nacista, či by sympatizoval so slobodomurármi alebo by bol zastával myšlienku spoločného Československa, ale to všetko až dlhé roky po jeho smrti. Vôbec sa nevenovali mnohým aspektom z jeho života, vzťahom s Benešom a Masarykom, ktorí ho možno ani v láske nemali. Proste slabé a všetko len dohady s priblblou hudbou. Toto by som do televízneho vysielania nezaraďoval. 02.05.2013 - No premohol som sa a pozrel som si v rýchlosti všetky ostatné časti a musím povedať, že je to riadna hlúposť, totálna nuda, zbytočnosť, kde sa často nevenovali skoro ničomu, len tam vložili typický český humor a nezmyselné rozhovory. Venovať čas o vstupe vojsk Varšavskej zmluvy akýmsi vzťahom nejakých neznámych ľudí, o monarchii rozprávať, žeby bola prospešná a strkať tam bulvárne záležitosti, no zdvíhalo mi to diel od dielu pomaly žalúdok a ku koncu ani ten humor som nebadal. Mením svoje hodnotenie a znižujem na najnižšiu možnú mieru, lebo toto si ozaj mohli odpustiť. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Tyhle tipy pořadů fakt miluji, z mého pohledu zcela zbytečný nový pořad, na "co kdyby", jsem věřil tak někdy na základce do konce SŠ, kdy nám tyto nesmysly a vesměs pokroucenou historii, plnou lží, klamů a omylů, po celou dobu biflovaly do palic, jinak to ani nešlo. Žádný "co kdyby", nikdy neexistovalo, vše mělo vždycky svůj pádný důvod, vše bylo vždycky dlouho dopředu (někým) a podle přesných scénářů naplánováno a posléze také uskutečněno, tedy nic náhodného, to se dělo, děje a bude dít i nadále. V posledních cca 100 letech je to znát patrně nejvíc. Vítězové píší dějiny a všechno ostatní je jen jedno velké divadlo pro zmanipulované ovečky. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama