Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Co se mohlo stát, ale nestalo. Co se nestalo, ale stát mělo. Co se stalo, ale stát nikdy nemělo... Co by kdyby rozehrává alternativní scénáře české historie 20. století. Tento unikátní projekt České televize Brno vypráví jiné dějiny českého národa – od vzniku monarchie v roce 1918 až po zavedení prohibice v současnosti. Pozměněné dobové filmové archivy, hrané scénky a výklady nejpovolanějších českých historiků ukazují tragikomické osudy českého národa, které se nikdy nestaly. Diváci se mohou těšit na 13 dílů, které s nadsázkou a hravostí promýšlí, jak jinak se mohla odehrát česká historie. Jak jinak mohly dopadnout osmičkové roky 1918, 1938, 1948 a 1968? Co by kdyby rozehrává i fiktivní scénáře postavené na větší míře nadsázky. Takové jsou díly zobrazující hladomor způsobený invazí mandelinky v roce 1952 nebo válku při dělení Československa. V Co by kdyby jako projektu brněnského televizního studia samozřejmě nechybí díl Co by kdyby: Morava získala samostatnost, ve kterém Moraváci zúčtují s češtinou, češstvím a s Čechy. S Co by kdyby se na televizní obrazovky dostává aktuální popularizační trend historické vědy – historie alternativ (tzv. kontrafaktuální historie). V cyklu vystupují renomovaní historici specializující se na 20. století: Vladimír Nálevka, Jiří Rajlich, Jiří Pernes, Jan Rychlík, David Kovařík, Vít Smetana, Dušan Kováč a další. Mezi řadou významných osobností se v Co by kdyby objeví Ludvík Vaculík, Jiří SuchýPavel Kohout, Hugo Mensdorff-Pouilly, Tomáš Czernin, armádní generál Tomáš Sedláček, armádní generál Karel Pezl, Bernd Posselt, Vladimír Mečiar, Antonín Baudyš aj. Režisérem a spoluautorem scénářů cyklu je Peter Kerekes, autor ve světě festivalově oceněných dokumentů 66 sezón a Jak se vaří dějiny... „Historie světa je souhrn událostí, kterým se bylo možné vyhnout.“ (Bertrand Russell)... Jak se jim šlo vyhnout, ukazuje třináctidílný cyklus České televize Co by kdyby. (Česká televize)

(více)

Recenze (37)

vyfuk 

všechny recenze uživatele

Kdyby nebyly v prdeli ryby... toť je otázka. Tenhle seriál má hlavně potenciál. Je to krátký segment, který se chce zabývat něčím, co by jakože mohlo být. To je samo o sobě lukrativní. Kdo by nechtěl vědět jak by vypadala republika, kdyby jsme se postavili Mnichovu nebo komunismu. A mohli bychom pokračovat. Zde jsme ale v trochu jiném případě. Tento seriál je totiž velice dost odfláknutý a mnohdy spíše přemýšlí nad tím, jak by to bylo z pozice domnívačů a amatérů. Občas se najde zkušené oko, ale to je tak jednoznačné, že prostor pro diskuzi mizí jako Němci z pohraničí v roce 1945. Mnoho více se říci nedá. Aby seriál efektivně fungoval a nebyl by k smíchu musí se více opírat o fakta, nabízet názor několika historiků a expertů, kteří každý mohou zastávat jiný názor. Nejlépe aby se i sešli na jednom místě. Jinak by to bylo co by kdyby. ()

corona 

všechny recenze uživatele

Za najväčší prínos toho, čo som doteraz videla, možno považovať rozhovor s dvoma Štefánikovými synovcami, ktorí nezapreli podobu so svojim slávnym strýkom a nejak podobne by vyzeral pravdepodobne aj on, keby sa dožil šesťdesiatky. Chýba to, na čom by mal dokument podobného typu stavať, teda zaujímavo rozvinuté teórie podložené faktami.To "Čo by bolo keby..." sa dá robiť aj na podstatne lepšej úrovni. Po tretej časti žiaľ znižujem na jednu a dalšie si už radšej ani nepozriem. ()

Reklama

Roman Albach 

všechny recenze uživatele

Po prvním dílu velké zklamání. A předpokládám, že to další díly nezmění. Celkové provedení mi přijde velmi amatérské, fabulace nestaví na faktech, ale jen domněnkách. Představa, že by sudetští Němci bojovali za Korunu, ta to celé snažení zazdila už úplně, protože zbožné přání onoho monarchisty bylo prezentováno jako hotová věc. Podíval jsem se ještě na 3. díl, abych se ujistil, že jsem se po prvním dílu nemýlil. Bohužel, úroveň je pořád bídná, nebo spíš žádná. Pořad se jmenuje "Co by kdyby", ale za celých 20 minut se alternativním vývojem v případě odmítnutí Mnichova zabýval asi minutu, kdy dotazovaný historik stručně sdělil, že bychom válku s Německem nevyhráli a podle všeho bysme byli následně označeni za původce války v Evropě. ... že by někdo porovnal stav německého Wehrmachtu a československé armády? Zabýval se mezinárodní situací a možnou podporou Sovětského svazu? A další a další... Nic, nula.... ... prostě pan Kerekes opět nepracuje s dostupnými fakty, všechno jsou jen domněnky lidí, kteří se nezdají ani pro tento seriál povolaní. Kolikrát jsem měl pocit, jakoby se zeptal někoho na ulici... Další díl skutečně už vidět nepotřebuju. ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Úplně debilní dokument, který je trapný až je mi z toho zima. Žádná fakta, čísla, fundované závěry, jen žvanění o hovnu a ilustrační scény (děti se samopaly dívající se na popravu sudetských němců či obráceně sudetských čechů). Kterej čurák tohle točil? A kterýho čuráka tohle napadlo? I sám generál Sedláček je z toho v rozpacích. Opravdový hnus. Ta 1* je za poměrně dlouhou výpověď generála Sedláčka. Kerekesi, už jsem si tě zjistil, ty jsi ten imbecil, co točil Brno 1969, vyser se na to a pomož důchodcům skládat uhlí, možná i to ovšem posereš a zhebnou zimou! ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Tyhle tipy pořadů fakt miluji, z mého pohledu zcela zbytečný nový pořad, na "co kdyby", jsem věřil tak někdy na základce do konce SŠ, kdy nám tyto nesmysly a vesměs pokroucenou historii, plnou lží, klamů a omylů, po celou dobu biflovaly do palic, jinak to ani nešlo. Žádný "co kdyby", nikdy neexistovalo, vše mělo vždycky svůj pádný důvod, vše bylo vždycky dlouho dopředu (někým) a podle přesných scénářů naplánováno a posléze také uskutečněno, tedy nic náhodného, to se dělo, děje a bude dít i nadále. V posledních cca 100 letech je to znát patrně nejvíc. Vítězové píší dějiny a všechno ostatní je jen jedno velké divadlo pro zmanipulované ovečky. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama