Co se mohlo stát, ale nestalo. Co se nestalo, ale stát mělo. Co se stalo, ale stát nikdy nemělo... Co by kdyby rozehrává alternativní scénáře české historie 20. století. Tento unikátní projekt České televize Brno vypráví jiné dějiny českého národa – od vzniku monarchie v roce 1918 až po zavedení prohibice v současnosti. Pozměněné dobové filmové archivy, hrané scénky a výklady nejpovolanějších českých historiků ukazují tragikomické osudy českého národa, které se nikdy nestaly. Diváci se mohou těšit na 13 dílů, které s nadsázkou a hravostí promýšlí, jak jinak se mohla odehrát česká historie. Jak jinak mohly dopadnout osmičkové roky 1918, 1938, 1948 a 1968? Co by kdyby rozehrává i fiktivní scénáře postavené na větší míře nadsázky. Takové jsou díly zobrazující hladomor způsobený invazí mandelinky v roce 1952 nebo válku při dělení Československa. V Co by kdyby jako projektu brněnského televizního studia samozřejmě nechybí díl Co by kdyby: Morava získala samostatnost, ve kterém Moraváci zúčtují s češtinou, češstvím a s Čechy. S Co by kdyby se na televizní obrazovky dostává aktuální popularizační trend historické vědy – historie alternativ (tzv. kontrafaktuální historie). V cyklu vystupují renomovaní historici specializující se na 20. století: Vladimír Nálevka, Jiří Rajlich, Jiří Pernes, Jan Rychlík, David Kovařík, Vít Smetana, Dušan Kováč a další. Mezi řadou významných osobností se v Co by kdyby objeví Ludvík Vaculík, Jiří SuchýPavel Kohout, Hugo Mensdorff-Pouilly, Tomáš Czernin, armádní generál Tomáš Sedláček, armádní generál Karel Pezl, Bernd Posselt, Vladimír Mečiar, Antonín Baudyš aj. Režisérem a spoluautorem scénářů cyklu je Peter Kerekes, autor ve světě festivalově oceněných dokumentů 66 sezón a Jak se vaří dějiny... „Historie světa je souhrn událostí, kterým se bylo možné vyhnout.“ (Bertrand Russell)... Jak se jim šlo vyhnout, ukazuje třináctidílný cyklus České televize Co by kdyby. (Česká televize)

AxelWers

Zaujímavý nápad vidieť možné alternatívy. Ale celkové spracovanie nehodnotím príliš dobre, miestami dej nezáživný až povrchný, chaotický, človek miestami nevedel čo je alternatíva a čo sú skutočné komentáre osobností k možným udalostiam. Zišlo by sa viac faktov, ktoré by možné alternatívy podporili. 40% ()

Petike

K Mallinali-ovmu komentáru nemám čo dodať. Dávam tvorcom hviezdičku za odhodlanie pokúsiť sa vytvoriť aké-také AH naratívy pre zoznámenie mainstreamových divákov so žánrom. Ale za vrcholne naivné spracovanie bez akéhokoľvek hlbšieho výskumu a odvážnejšej, tvorivejšej predstavivosti zo strany tvorcov nemôžem dať viac ako nula bodov. Alternatívno-historické príbehy, či už dejovo založené alebo dokudrámovo-mystifikačné, sa dajú tvoriť aj podstatne lepšie a sviežejšie. Z trinástky vytvorených dielov môžem pochváliť za akú-takú kreatívnosť alebo dobré spracovanie iba prvý a ôsmy diel. Zvyšných jedenásť má niekedy zaujímavé námety s veľkým potenciálom, ale využíva ich slabo. Najhoršia vlastnosť celého seriálu je, že jednotlivé diely sú prikrátke, priskratkovité a prestrihy medzi reálnou súčasnosťou a alternatívnou históriou konkrétneho dielu sú neraz nezvládnuté a zbytočne dezorientujú. Ďalšie zaujímavé komentáre : gudaulin, honajz, farmnf, Roman Albach, gilles12, AxelWers ()

brzozin odpad!

Aby bylo jasno, ten odpad nedavam kvuli nametu. Naopak. Ja mam alternativni historii rad. Ten odpad je za formu a predevsim obsah tohoto ... hledam vhodne oznaceni. Uz strasne dlouho jsem v televizi nevidel cosi tak neskutecne plytkeho, ingnorantsky stupidniho a filmarsky zfusovaneho, jako je TOTO. Tvurci si asi mysli, ze divaci jsou stupidni trubky, ktere nevi o historii vubec nic. Vznika tak je chaoticka, naprosto neprofesionalni zmet dobovych zaberu a jakychsi nahodne amatersky natocenych sekvenci ze soucasnosti. Vysledkem je gulas na obrazovce i v hlavach divaku. Proste totalni dno televizni tvorby. ()

ostravak30

Mnohokrát mě už v minulosti napadlo to stokrát omílané co by kdyby... Například co by bylo, kdyby nezastřelili následníka trůnu. Skončila by někdy vláda Rakouska-Uherska? Byly by světové války? Byl by komunismus? EU? Co kdyby vyhrál Hitler apod. Nápad to tedy není špatný. Končí ale hlavně na malé sbírce nápadů. Invaze mandelinky či Moravská samostatnost jsou doslova hloupostí bez hlavy a paty. Má cenu vycházet pouze z reálných situací, které se staly a přemýšlet, co by kdyby k nim nedošlo. Bohužel ani v lepších dílech se tvůrci nevyhli pouze několika nastíněným scénářům doplněných o "zasvěcené" komentáře "odborníků". A to nemluvím o těch hrozných nahraných scénkách. A tak to spíše působí jako připomentuí našich dějin a jejich shrnutí doplněné o fantasmagorické scénáře, aby se neřeklo. ()

Fíma

Jednu hvězdičku za to, že se do toho vůbec pustili, ale jinak nic. První díl mi přišel jen jako promonarchistická agitka, ve které nás všichni přesvědčovali, že by bývalo stačilo zrušit republiku a měli bychom se jak v ráji, dokonce i sudetští Němci by zapomněli na Hitlera, jeden národ, jednu Říši a cedili krev za Korunu. Až se člověk diví, že v Evropě těch monachií ve 20. století tolik zaniklo. K dílu o Mnichovu: Před pár lety jsem v televizi jednu dokumentární rekonstrukci na téma "Co by kdyby" o Mnichovu viděl, bohužel už si nevzpomínám, o jaký pořad šlo. V tom pořadu se autoři opírali o vojenské dokumenty té doby – byla popisována obranná strategie čs. armády, plánované směry německého útoku a způsob postupného stahování čs. vojsk na východ. Pokud si vzpomínám, tak vojenská strategie počítala se zahraniční pomocí a armáda měla nepřítele zdržet pokud možno co nejdéle, dle nejoptimističtějších plánů maximálně rok. Hlavně ale Československo potřebovalo od spojenců leteckou podporu a zásoby PHM. V tomto dokumentu o ničem podobném nepadla ani zmínka. ()

Forum. odpad!

Díl , ve kterém hovoří vysocí představitelé komunistické mládeže plně poukazuje na jejich úroveň. Jeden naprostý asociál, druhý alkoholik a ten třetí zženštilí obtloustlý chlapec , který si říká předseda. Dobře jsem se pobavil, už dlouho jsem od smíchu nebrečel. ()

gilles12 odpad!

Alternativní historii šmahem neodsuzuju - líbil se mi mimo jiné román Otčina Roberta Harrise. ALE to, co pod rouškou alternativní historie provedli autoři seriálu Co by, kdyby....HRŮZA. Jsem Moravan, ale z dnešního dílu Co by kdyby Morava byla samostatná, je mi na blití. To je nekorektní karikatura, parodie, která se nepovedla. Krutý omyl, že se za toto vyhodily VEŘEJNOPRÁVNÍ peníze !!!! ODPAD !!!!! ()

gizi

Až se stydím za své 3* při této kritice. Já viděl 4.3.12 díl 3.-Československo nepřistoupilo na Mnichov. Jelikož nejsme zrovna v historii kovaný, mám pocit, že jsem se dozvěděl celkem zajímavé informace. Pravda, první skoro polovina byla dost hrozná, ale pak to bylo víc věcné. 60%. 6.3.12 jsem se podíval na 4.-Hitler vyhrál válku a už chápu ostatní názory a hodnocení. Tento díl byl skutečně tragický, nesmyslný, neodborný, nepodložený... 35%. ()

dmk

Co říci? Musím říct, že pro tento dokument rozšířil rozhled. Doteď jsem si myslel, že podstata dokumentu je divákovi zdělit nějakou informaci o přírodě, vědě, historii... Tady však nic. Jedná se o 13X17minut, ničeho. Vlastně se to zakládá na "umělecké hodnotě", avšak ta je též na nízké úrovni. ()

pidla odpad!

Dobrý nápad, ale úplně blbé provedení. Žádné nové myšlenky, žádné relevantní argumenty (co království v Belgii, Dánsku, Holandsku, atd. za 2. světové války?), jen spekulace na úrovni kavárenského tlachání. Zcela zbytečný pořad. ()

anonim

Po dlouhá léta byla česká televize schopna předkládat vesměs velmi kvalitní dokumenty i s minimálními náklady. O pár let starší dokument "Kdyby" pojednávající o možném dalším vývoji v případě nepřijetí Mnichovského diktátu nastolil i přes očividné ušití horkou jehlou a nedostatku financí velmi zajímavé podněty k zamyšlení. Měl jsem tedy velká očekávání, které však tento cyklus absolutně nesplnil! A ač zbývají ještě dva díly, ani nesplní, to mohu říci jistě. Fakta jdou absolutně stranou a předpoklady ze kterých se vychází jsou absolutně přitažené za vlasy. Nemluvě o tom, že nejožehavější otázky jsou úplně vynechány a v následné pseudoanalíze není zohledněno prakticky nic. Celý cyklus pokládám za hrubou urážku inteligence českého diváka. ()

Fun-Tomas

Jedna hvězda tak možná za nápad fabulovat a za výběr témat. Jinak je to jen slepenec několika historických záběrů, pár docela zajímavých komentářů a občas nějaká scénka. Seriálu by prospěla větší systematičnost, důslednější domýšlení a především vykreslení toho co by bylo kdyby (jak si bere do názvu). To totiž v pořadech prakticky chybí. Tvůrci se omezí jen na pár poznámek k tomu, co by se asi mohlo stát. Myšlenka je ale na takovéhle fabulaci postavená a kdyby se udělala dobře, byl by to jistě televizní hit. Po zkouknutí prvních pěti dílů mohu ale jen podotknout, že se tvůrci polovinu pořadu věnují původním událostem a zbytek času promrhají několika komentáři a naťuknutím alternativy. Seriálu by slušel pořádný filmově vyhlížející scénář proložený komentářem historiků (v opačném poměru než dosud) a především dvojnásobná stopáž. Takhle to jsou jen vyhozené peníze. ()