Každý večer vystupují cirkusoví umělci před obecenstvem v oslnivé záři světel a v blyštivých kostýmech. Jako všechno na světě, má i tato velkolepá podívaná odvrácenou tvář. Jsou jí obyčejné, mnohdy však až tragické osudy „lidí z maringotek“, věčných tuláků a cestovatelů bez stálého domova. Mistrem ve vyprávění příběhů z jejich života byl novinář a spisovatel Eduard Bass. Film Martina Friče z roku 1966 spojuje několik Bassových předloh do jednoho celku. Najdeme zde především motivy ze stejnojmenné povídkové knihy, některé prvky však pocházejí ze slavného románu "Cirkus Humberto". Vraťme se tedy pod šapitó cirkusu National, kde začíná příběh nešťastné lásky jezdeckého akrobata Vincka (Jan Tříska) ke krasojezdkyni s exotickým jménem Nina Gruzia (Emília Vášáryová). Zdařilý snímek umocňuje herecké mistrovství Jozefa Kronera v roli starého klauna. (Česká televize)

Dvojirakri

Těžké rozhodování o bodech pro tento snímek. Jeho klady jsou bezesporu vynikající výkon Jana Třísky, který u mě překonává i slovenského barda Jozefa Kronera, dále krása Emílie Vášáryové, orchestrální dechová hudba Zdeňka Lišky a krásná výprava s obrazem, zde se ale i, obrazně řečeno, láme chleba. Vizuálně jakoby snímek patřil spíš do 50.let, včetně té záplavy rudé, i když s velmi pěknou kamerou a navrch širokým úhlem. Většina záběrů v šapitó a okolo cirku je spíš inscenačních, skutečně exteriérových najdeme pohříchu málo. Dana Medřická, Ilja Prachař nebo Čestmír Řanda mají tak málo prostoru, že vyniknout zkrátka nemají kde. A samotná zápletka je jako z rudé.. ehm, pardon, červené knihovny. Očekával jsem víc, asi proto jak vysoko hodnotím podobné dílo - seriál Cirkus Humberto. Škoda. ()

TomDolly

Tie kostýmy, tie kostýmy sú tak ohromné! Nádherná predloha knihy, bola by škoda takúto možnosť pokaziť. Herecké výkony sú skvelé. Mimochodom, Emília Vášáryová je tak dokonalá v tomto filme. ()

Hombre8

Svět světských je málokdy tak veselý a snadný, jak vypadá z venku. Dnes to platí trojnásob. Krásná sonda Martina Friče, který dle mého, v závěru své kariéry vyzrál z režiséra mnohdy bezduchých prvorepublikových takykomedií do špičkového autora. No a když se k tomu přidá tahle herecká sestava... Nelze jinak než plný počet! ()

PORTER44

Příběh z těžkého života cirkusáků v 60 letech,v hlavní roli J.Tříska který se vrací zpět k cirkusu ale zjistí že mu odešla jeho dívka do Ruska tak se jí vydává hledat.I když oba dva herce v hlavní roli moc nemusím ,podali dobré herecké výkony. ()

mikroslar

Toto krásné dílo Československé kinematografie zůstává trochu opomenuto a nedoceněno možná proto, že vstupuje na plátna v době, kdy se toho v naší kinematografii i ve společnosti dělo mnoho- opomenuté ovšem neprávem. Je na něm vidět, že Martin Frič, který byl vždy nápaditý a vnímavý vůči době i jejím trendům nezůstal myslí ve čtyřicátých letech, jako mnozí jeho soupoutníci. Dobře napsaný příběh z trochou sentimentu, který ale nepřekáží, překrásná Stalichova kamera, výborně uchopené postavy - zejména hlavní v podání provokujícího Jana Třísky (mne oslovil i Josef Větrovec a Jiřina Štěpničková) , výborná Liškova hudba z něj dělá opravdu poutavou podívanou, ve které je cítit závan doznívajícího neorealizmu i nastupující nové vlmy současně. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)