• Austrálie

Scénografie:

Tony Devenyi

Kostýmy:

Jayne Mabbott

Scenáristicky zajímavé, obrazově působivé, ale tak nějak méně bizarní, než jsem čekal. I do hororu to má celkem daleko, mnohem blíž má American Mary k poctivému psycho-dramatu. Když se přes tohle povznesete, odměnou vám bude nevšední zážitek. Obzvlášť některé ty chirurgické zákroky jsou vyloženě odporný. Za mě silná trojka. P.S: Z tý pihatý holky z vlkodlačí série Ginger Snaps se stala docela dobrá šťáva!(24.1.2013)

[DC, Sydney] Obdivuhodný pokrok, po semi-amatérskom "DHIAT", kde sa na to išlo zhurta a intuitívne, prichádza rozvážnejšia a s ohľadom na predošlý počin rafinovaná "AM" a klope na dvere profi ligy, bez srandy...aj s ňou. Nastali zmeny a "Twisted Twins" oficiálne dospeli a komu sa to nepáči, ať si zajde na hřbitov, že jo. Začal by som od výborného obsadenia, ktorému vojvodí finančne švorc sexi študentka medicíny Mary (Katharine Isabelle) a jej dočasne spriaznená duša, zazobaný podivín-dobrák "Betty Boop" Beatrice (Tristan Risk). Okrem ich pôsobivých prednesov v ktorých vládne polaritný mix nonšalantne-extrovertných mimík, pozornosť upútava aj ich výživné pripútanie ku genderovej sebaistote a nešetrné zhodenie sociálnej obmedzenosti. Ruku k dielu takisto prikladá hlavný kameraman Brian Pearson spolu s maskérmi, kostymérmi, aranžérmi, ktorý spoločne odviedli kus poctivej roboty, plastiková maskara T.R. nepotrebuje obsiahlejší komentár, decentné nanášanie farebnej palety na objekty čoby predloženie druhého plánu (červená, zelená, čierna) zrenice rozšíri a tiesnivé poriešenie mizanscény je vo vzájomnej harmónií s dramaturgickou výstavbou, všetko zachytené v perspektívnej kompozícií. Kto by v tom chcel hľadať niečo kravaťácky odmerané prudko narazí…na naivitu a nepravdepodobnosť, kto sa zas rád rochní v neodôvodnene rozliatych kalužiach krvi či roztrhaných vnúrnostiach sa skôr unudí, než sa nad niečim zamyslí. "American (Bloody) Mary" je na viacero spôsobov vyložiteľný, výbojný a frajersky ukočírovaný body-horror ala odmocnina Cronenberga za mlada v ktorom niet núdze o fyzicko-psychické pnutie, nežoviálne, do čierna ladené hlody a všakovaké vibrácie. Niekomu sa môže zdať, že štylizácia prevyšuje razanciu a pointa je zbytočne mlžená, ale toto nie je snímok zameriavajúci sa na priame zhnusenie/strašenie či iba vážne allebo iba ľahkomyseľné postihnutie látky, ide o film pohrávajúci…sa s očakávaním, náladami, katarziou. A možno Vás pri sledovaní prepadne podobná otázka: "ako sa vlastne staviame, resp. (ne)akceptujeme prahové, lifestylové alternatívy?(16.11.2012)

Velmi zajímavý námět s docela zajímavými postavami, akorát v poslední čtvrtině filmu už fakt nevěděli, jak to ukončit nebo vůbec nějak dál směřovat, a ani co chcou od představitelky hlavní role aby hrála, protože od druhé třetiny filmu už jednoduše vypadá jako robot, co jede na setrvačnost. Závěr prostě byl docela neuspokojivý a prázdný, ale předchozí děj v klidu přebije i pro někoho třeba rušivé pozůstatky levné produkce, například v některých chvílích podivnou práci se zvukem. Mezi nezávislými horory jde o dost kvalitní kus :).(6.8.2014)

Popravdě tohle bylo na mě asi až moc. Už dlouho jsem takovéto pocity u filmu neměl. Bylo mi zle až jsem se skoro nemohl dívat a "bál" se, co příjde dál. Na druhou stranu jsem byl chycený v dění a chtěl vědět, co příjde dál. Celé je to kompletně hodně povrchní (no, ono musí být), takže to nakonec není tak hrozné (v průbehu je to šílené, konec už je snesitelný). Poselství? Najít by se dalo, ale člověk by se musel víc snažit. Základní příběh je poměrně klasický, ale ten obal.. pfff. Pokud nemáte silný žaludek, tak se tomuto vyhněte obloukem. Faktem je, že to bylo natočeno docela dost dobře, poutavě. Začátek byl hodně stylový, pak to trošku polevilo, ve snaze odvyprávět příběh. No, dojmů je opravdu hodně. Nejsem zklamaný, možná jsem čekal trošku víc té klasické chemie mezi postavami, ale tak co už. Slušné 3.(8.7.2013)

Technická stránka filmu je bezvadná, Herci jsou úžasní, scénař je velmi dobře napsaný, příběh je velice originální, a vše ve filmu má své místo! Viděl jsem stovky hororů, ale žádný nebyl znepokojivý jako tenhle, protože tenhle film ukazuje současné dění ve světě! Není to fantasy , je to Krutá Realita! Je odporné si vůbec představit, že ve světě jsou lidé, kteří by si něco takového nechali udělat! Něco málo k Filmu: Mary je Štabajzna jak Mrak! Ale spokojený přesto nejsem, jelikož veškeré záběry byly mimo záběr a atmosféra mě nepohltila tím správným směrem, ale zajímavéj Počin to rozhodně je! .(20.2.2013)

• - Katharine Isabelle navštěvovala v rámci přípravy na roli Mary lékařskou školu. (Zuzyzss)

• - Píseň "Ave Maria" hraje ve filmu třikrát a pokaždé na jiné úrovni. Začíná velmi amatérsky na začátku, kdy Mary (Katharine Isabelle) studuje. Poté se kvalita lepší, až hraje na konci během Maryiny poslední scény profesionálně. Zvyšující se složitost písně odráží Maryin vývoj jako chirurga. (Zuzyzss)

• - Katharine Isabelle se musela naučit, jak sešít krocana. (Mrs.Blue)