Brána do záhrobí

(festivalový název)
  • Česko Zombie: Město duchů (neoficiální název) (více)

Luisiana 1927: jedné noci přijíždí do zdejšího hotelu skupina mužů a z pokoje č. 36 vyvlečou násilím muže, který je podezřelý z provozování černé magie. Zavlečou ho do sklepení hotelu a tam brutálně ukřižují. Svým činem však způsobí otevření jedné ze sedmi bran pekla, o které se píše v magické knize Eibon. Luisiana 1981: do opuštěného starého hotelu přijíždí mladá žena, která zde hodlá začít nový život. Brzo však zjišťuje, že s hotelem není něco v pořádku... (caligari)

Sludger

Pre mňa vrchol Fulciho diela. V tomto diele nie je len brutálny, ale aj temný a riadne atmosferický. Pritom tradične snový až máte pocit, že ste sa ocitli uprostred nočnej mory. Kebyže niekto zháňal kaliber na najrýdzejší horor, použil by som tento film, má všetko, čo chcem od „true“ hororu. Temná záhada, brutálnosť, tajomná atmosféra, nekompromisnosť voči postavám, neodhalené karty a geniálny a temný záver (jeden vôbec z top v tomto žánri!). ()

Wormboy

Prisernost obludnych rozmerov, ktoru pred uplnym dnom zachranuje par celkom vtipnych scen s ocami a najma priam odporny uvod utoku pavukov...eeh..inak velka, hlupa, nudna bieda. ()

Sabrewulf odpad!

Fulciho a vůbec většina italských hororů mají stejné charakteristické znaky - 1) Lidé mají z nějakých nepochopitelných důvodů naprosto vymazán pud sebezáchovy. Jen hloupě čumí a dobrovolně čekají, až je zombie, vrah atd. zabije. Dokonce jim z neznámých příčin odumřou svaly, takže se ani nebrání, i když mají volné ruce (teď zrovna nemám na mysli ochrnutí po pádu z žebříku). 2) Malé náznaky atmosféry zabíjí naprosto nevhodně zvolená hudba (takový ten starý italský bigbeat). 3) Většina gore scén je naprosto samoúčelných. Jako kdyby režisér nejprve vymyslel pár nechuťáren, které chce ve filmu mít a pak teprve poskládal scénář, aby to do sebe nějak zapadlo. S tím souvisí bod: 4) Nelogika, nesmysly....... Speciálně pak u téhle břečky stojí za zmínku pouťoví pavouci či "vychytralý" hlavní hrdina, který po zjištění, že na zombíky zabírá střelba do hlavy, vypálí na následující zombie celý zásobník do břicha...... Fulci je jen zabřídilovaný břídil z břídilova. ()

A.L.E.S.

Už nevím, kolik Fulciho filmů jsem viděl, ale všiml jsem si jednoho charakteristického rysu - osmdesátkové pecky v italském rytmu, které se k takovému žánru prostě nehodí. Každý horor začíná i končí nějakou brutálně depresivní hudbou, ale tady si připadám jako na "oldies disco". Peklo a satani vůbec je dost oblíbeným subžánrem a každý tvůrce si ho natočí po svém a téměř vždy zdařile. Je to vděčné téma, kde se dá využít spousta nápadů, kterého se chytl i "bláznivý" Ital. Pár věcí mi tam nebylo jasných (čeho se ta ženská v márnici lekla, jak se dostal pohřbený instalatér do vany), ale otázky mám u každého filmu, jen to trochu snižuje hodnocení. Protentokrát jsem nekoukal jen na ty nechutnosti, které byly mimochodem vyvedené (jako herec bych asi neztrpěl, kdyby po mně lezli pavouci, ale pokud se ti bezdomovci nechali za flašku překecat, proč ne, i takhle se dělá film). Krev stříkala odevšad všude, z čehož se zřejmě poučil i Peter Jackson ve filmu Braindead. Výsledkem pro mě je pěkných 80 %. ()

Cushing odpad!

Špatné? Horší než špatné. Scénář: klišé. Režie: zkouřená. Atmosféra: nula. Strašidelnost: nula. Efekty: gumové. Hudba: špatný vtip. Herecké výkony: přinejmenším nevyrovnané. Násilí: no je tam, ale divák k němu nemůže být lhostejnější. ()

gjjm

E tu vivrai nel terrore (mimochodem, jeden italský název by se dal přeložit jako A v hrůze budeš žít, druhý jako Záhrobí, na Festivalu otrlého diváka to pojmenovali podle francouzského názvu Brána do záhrobí - nelíbí se mi ani jedno z toho, ovšem používat anglický název u gialla se mi příčí, jeden italský je dlouhý a druhý debilní), údajně Fulciho opus magnum, je zvláštní film. Nemohl jsem se rozhodnout, jestli je kamera tak neobratná, nebo tak geniálně psychopatická (myslím, že spíš druhé). Fulci je naturalismus sám, umí ovšem brutální scény podat fascinujícně zkratkovitým a morbidním způsobem - někdy to skoro vypadá, jakoby netočil plynulý film, ale ukazoval sérii jednotlivých obrazů. Příběh tu logicky slouží jen jako záminka, která má režisérovi umožnit zobrazování maxima morbidit (ukřižování, rozmačkání tváře zombíkem, více či méně věrohodný rozklad lidských těl, sežrání člověka stádem pavouků, skleněné střepy zabodávající se do hlavy aj. - rozstřelená hlava jedné z hlavních postav asi pět minut před koncem filmu je IMHO jedním z nejlepších gore efektů všech dob) - o tom svědčí i fakt, že Fulci prostě na žádost distributorů přidal tři zombie scény, aniž by s tím byly sebemenší problémy. Ano, pár magorům to může vadit, ale co byste od horroru chtěli? Hudbě jsem dlouho nemohl přijít na chuť, italský bigbít Fabia Frizziho a chraptivá pianola mne opravdu nechávaly chladným - nerad se tady pouštím do hudebních analýz, hudební teorii ovládám jen do té míry, jako každý podprůměrný hudebník, ale hlavní (hudební) téma celku je úžasné (zazní až na konci), ovšem je špatně stylizované do bigbítové podoby a po většinu filmu zaznívá v opravdu blbých variacích. Díky vynikající obrazové stránce, precizně zbudované atmosféře a opravdu stkvostným morbiditám (a kvůli prostě nádherné a navíc pro mne - jsem arachnofobik - snad poprvé v životě mírně krizové scéně s pavoučky) je A v hrůze budeš žít mistrovské dílo svého žánru, navíc dantovská (myslím básníka, ne režiséra) závěrečná scéna je opravdu klenot surrealistického filmu. ()

Javad

Jediné čo viem ako tak na tomto „horore“ prekusnúť sú masky a pomerne dosť krvavé scény (ale aj to len tak na 1*). Všetko ostané je ale zlé (herci, atmosféra, réžia, strih, hudba). Slovo horor v úvodzovkách dávam preto, lebo mi na THE BEYOND nepripadá nič hororové – ja by som ho označil za Gore film (pár nechutných scén), inak zastávam názor že takéto filmy môžu vystrašiť jedine tak desaťročné decko. Otrasná nuda. ()

Kubaso

Oproti nehorázně zbožňované (ale kultovní!) sračce jménem Zombi 2 je pro mě The Beyond velkým překvapením. Ne že by to byl až tak dobrý film, ale je přinejmenším zajímavý. Fulciho výrok o podřízení vší filmařiny atmosféře sice JE alibistický a rozhodně neomlouvá chatrnou logiku, ale filmu to překvapivě nevadí. Dá se mu vyčíst lecos: nepříliš důvtipný scénář, samoúčelná mystika (která místy připomíná Kubrickovo "Osvícení") nebo s tím související nedovysvětlený děj... Ale atmosféra snímku je tak hustá a dechberoucí, že většinu much ani nevnímáte. Bylo by na místě se zmínit o skvělé kameře a zajímavé hudbě. Ani herci nejsou tak špatní, jako v Zombi 2 (vlastně ani zdaleka ne). Co naopak vnímat budete, jsou hektolitry krve a pár skutečně nechutných scén - při výstupu se sklípkany jsem se po MNOHA letech přistihl, že raději zavírám oči. Řekl bych, že je toho až moc. Atmosféra (stejně jako IQ hrdinů) se bohužel vytrácí ve finále v nemocnici, což mi, společně s vyloženě úchylnými gore efekty, zrovna moc nesedlo. I tak je to ale pozoruhodný horor, na který stojí za to se podívat. Dobrou chuť, pokud zrovna obědváte... DODATEK: Po rozpačitém počátečním dojmu se mi The Beyond nenápadně (ale o to silněji) uhnízdil v makovici a já se přistihl při tom, že se k němu stále s chutí vracím. Jelikož se mi to u hororů už nějakou dobu nestává, nezbývá mi než označit tenhle opus za mistrovské dílo. A co se hudby týče, musím se taky opravit, ta není "zajímavá", nýbrž absolutně geniální! ()

Brain-D

Děsivé. Scény gore nepovedené a působící i na tu dobu, tak strašně amatérsky, že táhnou ke dnu atmosféru, která je opravdu neskutečně povedená, ale nestabilní. Scénář je příšerný. Moc cest, kam film směřuje a nakonec je vše strhnuté pryč. Prostě ten typ filmu, u kterého ani režisér nevěděl uprostřed, co vlastně natočí. Taková čistá improvizace či šílenost na plátně. Což mi vadí. Potenciál ve filmu určitě byl a vzít tohle celé do rukou někdo schopnější, tak bych asi týden neusnul Což docházím k dalšímu problému, kterým je hudba. Viděl jsem od uživatelů spousty vychvalování, ale vážně vám přijde, tak děsivá ? Mě to právě úplně celé vytahovalo z napětí a děje. Vůbec se to nehodilo a hudba se zvuky dělá na hororech spolu se scénami to hlavní. Kolem filmu jsem chodil několik let, než jsem se rozhodl si ho pustit, ale takové zklamání jsem nečekal. ()

J.Lajner

Poslední dílek z volně provázené trilogie „Gates of Hell“, jejímž jediným pojítkem je kromě všudypřítomné smrti herečka Catriona MacColl. Nutno podotknout, že Brána do záhrobí přináší patrně největší porci zábavy. Duch slepé dívky s německým ovčákem, masožravý pavouci, zombie instalatér, kyselina leptající obličej a doktor, co neumí střílet. Do filmu opravdu není těžké kopat pro jeho narativní chyby, což je u tvorby Lucia Fulciho standard. Scénář je v útržcích náhodně roztroušen všude kolem hotelu, kde se odehrává valná většina děje. Některé konkrétní scény Fulci patrně natočil jen proto, že mu jejich realizace přišla jako fajn nápad, bez ohledu zda-li nějak zapadají do děje. Brána do záhrobí, to je sled atmosférických a krajně explicitních vizuálních výjevů, jemně pospojovaných surrealistickým příběhem. Fulci redukuje jakýkoliv vývoj postav na minimum a jejich přítomnost využívá pouze pro akceleraci jednotlivých scén. Opět a vlastně i naposledy mu to prochází, protože celek nabízí kvalitní nálož hutné atmosféry. Apokalyptické finále je jednou z nejpůsobivějších scén, jaké kdy mistr natočil. ()

fiLLthe3DD

Snímek disponuje hutnou hororovou atmosférou, vysoce brutálními vraždami, skvělou kamerou a podmanivou hudbou - zatímco vizuálnímu zpracování není takřka co vytknout, v případě zápletky a jejího celkového vývoje je tomu naopak a označení splácanina je naprosto trefné, máme zde prokletý hotel postavený na jedné z pekelných bran, objevují se nevidomí duchové vybaveni slepeckými psy, tarantule a nakonec i nemocnice plná zombie. Scénář je tragédie, postavy děj nikam neposouvají a chovají se iracionálně, zkrátka typická italská 80s produkce 🙂 Spokojíte-li se jako já s krvavými vraždami, syntetickou hudbou a krásným obrazem, vřele doporučuji. Pakliže sledujete i sebemenší detaily a kladete důraz na logiku, vyhněte se této haluzi velkým obloukem. ()

Jello Biafra

Keď zaznie pojem "talianska hororová škola", okamžite mi napadnú dve zásadné mená - Dario Argento a Lucio Fulci. Práve druhý menovaný stojí za celou plejádou poctivých krvákov, ktoré sa nezabudnuteľným spôsobom zapísali do dejín hororu. A myslím že nebudem preháňať, keď poviem že práve The Beyond je jeho najzásadnejšie dielo. Už od úvodu tu Fulci nasadil vysoko pomyselnú krvavú laťku a až do záverečných titulkov ju s prehľadom udržal. Temná hudba, depresívna atmosféra New Orleansu a Lousiany vôbec, to sú len také predkrmy. To najhlavnejšie sú tu (ako u každého jeho filmu) vypilované gore efekty, ktoré idú až na kosť. Za seba môžem povedať, že scénu s pavúkmi požierajúcimi ochrnutého nebožiaka, som nikdy celkom nedostal z hlavy a to som film videl prvý raz ešte ako stredoškolák v roku 2010. A vôbec celý film zanecháva nezmazateľný zážitok a po celú dobu sa darí dokonalo strašiť a znechucovať zároveň. Po všetkých stránkach kultový a nezabudnuteľný horor. ()

folklorman

Ani pořádně nedokážu popsat můj obdiv k tomuto DÍLU. Mohl bych se rozepsat o dokonalosti a vychválit tento film do nebe (nebo pekla), ale bojím se, že by ani kapacita těchto stránek nestačila k dostatečnému ocenění tohoto filmu. Proto uzavřu tento komentář domněnkou, že se jedná o nejlepší horor, který kdy byl natočený a jehož tvůrcem byl nepřekonatelný a legendární režisér - Lucio Fulci. ()

Šakalík

Tohle je pošušňáníčko pro každého hororového fandu, protože to prostě obsahuje všechno, co má správný horor mít a možná ještě něco navíc. Snímek zdobí výborná kamera, která je pro filmy Lucia Fulciho v mnohém typická (detailní gore záběry, přibližovačky na vyděšené tváře atd). Film má ale i nějaké ty neduhy – za všechny jmenujme mizerný scénář, chabé postavy a skokovité posouvání děje – ale myslím, že všechny jsou vykoupeny několika přímo FAMOZNÍMI scénami, které trhají na kusy (márnice, pavouci nebo závěrečná nemocnice). Tady Fulci diváka moří svým až úchylným smyslem pro gore, kteréžto scény doprovází výtečná hudba. Mně osobně se tenhle strašidelný kus moc líbil a opět a zase si pokládám otázku: proč se už dneska takové filmy netočí..? ()

vitekpe

Film s velice zvlastni atmosferou v prvni polovine, a s jakymsi prerodem v "zombie vybijenou" ke konci. Catriona je v hlavni roli mimoradne sympaticka. Cely film ma paradni ackovy vizual (kameru). Zvlastni kousek... ()

Eraserhead

Tenhle film nemá v podstatě žádný příběh a je to spíš sled morbidních scén, kterých tu rozhodně není málo. Přesto dávám 4* za to, že si film po celou dobu udržuje solidní tajemnou a děsivou atmosféru. Nezapomenutelné scény z tohoto díla pro mě asi navždy zůstanou pavouci, útok psa a zneškodnění děvčete v nemocnici. ()

Slimak

Mrtvola vylézající z vany a pavouci....to nebralo konce...a proto to bylo tak neobyčejné...pousmálo mě trochu letící sklo v obličeji.... ()

Sancty

Jednotlivé scény je radosť sledovať. Srší z nich atmosféra rovnako ako strieka krv z hlavy jednej čerstvej sirote na detailnom výstrele do tváre, lenže ako celok nedržia pohromade. Môže za to katastrofálne deravý scenár. Tentokrát mi dosť vadilo aj divné chovanie niektorých postáv. Jasné, nie je to áčková produkcia a po celú dĺžku filmu som si to v duchu opakoval, ale nepomohlo. Pocit premárnenej šance, že tentokrát Fulciho tím mohol, nie mohol, MAL vycibriť snímok do dokonalosti, ma na moje prekvapenie skutočne nasral. ()

Vaklaf

Sice rozhodně jeden z Fulciho lepších filmů, ale celkově vzato dost průměr (možná lepší průměr). Leckterý scény dobrý - i když dnes už trošku komický, je z nich cítit nadšení. Atmosféra taky ujde, ale děj je dost podivnej. Hlavu si s nim moc nelámal. Ale ocenit musím konec. Myslím, že rozhodně nezklame. ()

Corpsegrinder

Tenhle film trpí jen špatnou návazností scén, nevim zda toho tolik vystříhali nebo to v tak blbým pořadí natočili každopádně po ostatních stránkách nemám co vytknout. Masky a efekty klasicky italsky nechutně dobrý, k tomu lehčí zombie masakr v nemocnici ke konci kde má doktor trochu problém trefovat se do hlavy :)) Scéna s pavoukama je noční můra všech arachnofobiků a pro mě nejhorší moment filmu. ()

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007