Krzysztof Kieślowski je patrně jediný režisér z postkomunistických zemí, který si svou tvorbou udržoval vysoký celoevropský a i světový kredit. U nás si ho ceníme od jeho slavného AMATÉRA (1979), ve světě se však důsledně prosadil až svým televizním DEKALOGEM a filmem DVOJÍ ŽIVOT VERONIKY (1991). Důsledně v nich pokračuje v originálních analýzách vnitřního světa člověka, kde zůstává vždy mnoho tušeného, nevyřčeného a kde se nahodilost a nutnost, rozum a city pohybují v určitých kruzích. Kieslowského spojení metafyziky a hlubokého zájmu o osud jedince se realizuje v působivé formě, vyznačující se přesností a zároveň i mnohovýznamovostí.

Zvláštní příběh dvou identických dívek, Polky a Francouzky, lze vnímat v nejrůznějších rovinách. Divákovi se záměrně otvírá nekonečný prostor pro úvahy a reflexe. Zatímco "polská" Veronika dává před láskou k muži přednost lásce k hudbě, a proto také umírá, "francouzská" Veronika volí zdánlivě "příjemnější" životní cestu. Obě ženy, které se náhodně setkají jen na dálku a na kratičký okamžik, trpí stejnou srdeční nemocí, mají stejná gesta, používají stejné předměty. Také vztah k otcům je velmi podobný. Zatímco první umírá pro lásku k umění, druhá nachází - jakoby v podvědomí poučena jejím údělem - životní lásku k muži, který je možná strůjcem jejich příběhu. Záhadné věci se tu dějí s neuvěřitelnou přirozeností a jednoduchostí.

Kieślowski pomocí dokonale propracovaných detailů vytváří strhující až mystický obraz, naplněný zvláštní emoční silou a vymykající se v mnohém současným kinematografickým trendům. Obrovský podíl na vyznění filmu mají kameraman Sławomir Idziak, hudební skladatel Zbigniew Preisner a především představitelka obou Veronik Irène Jacobová. (oficiální text distributora)

eifell

Moc dlouho mi trvalo než jsem se k tomu filmu dostal a musím říct, že jsem si to téma představoval jinak - a proto mírné zklamání. Chybí mi v tom trochu víc přímočarosti jako v Bílé - ale to by pak byl jiný film. V jistém smyslu mi tento opus evokuje nejvíce poslední Lynchovy filmy. ()

Mezerník

Zajímavý námět, ale příliš intelektuální a tedy chladné zpracování (hezký teplý obraz to nenapraví), s množstvím zbytečných odkazů (stařeny apod.) a hlavně strašně rozvláčné... ()

omega_SK

Vôbec nezdieľam nadšenie tu hodnotiacich. Ja si chcem pri filme oddýchnuť a nie pol hodinu dumať " čo tým chcel autor povedať ". Total PSYCHO. Fakt ak si neprečítate recenziu resp. vysvetlenie niekoho odtiaľto, tak z toho budete "JELEŇ " ako ja. Film ku ktorému sa nevráti asi nik. Ja teda rozhodne nie a preto si sám pre seba si sem poznačím že : UTEKAaaaaaaAJ KADE LAHŠiE !!!!! :o) ()

Trepak

Rád sa pozerám na Iréne Jacob, ale ten polodementný výraz, ktorý nasadzovala pri spievaní ju krajšou teda nerobil. Kieslowski zasa vstupuje do labyrintu tajomna a metafor, ale tu jednoznačne zablúdil a nezachráni ho ani Adrianina niť. ()

Jester_X

Artový film, z něhož ten art přímo sálá. Příběh dvou Veronik, z nichž jedna pro svoji vášeň zemřela. Ale zemřela v momentu, kdy se její sen skutečně stal skutečností. Druhá z Veronik se smrtí svého alter-ega vytuší, že se zpěvu musí vzdáti. Učiní tak a začíná hledání, hledání nového směru v jejím životě, jímž se má stát láska. Tu nakonec nachází a pochopí, že na světě skutečně nebyla sama. Snímek podává divákovi emoce velmi sugestivně, což je výsledkem expresivního obrazu sytých barev a atmosféry hluboké spiriutuality. Kieslowski tak definitivně rezignuje na objektivní vidění světa a celý ho zobrazuje subjektivně z pohledu svých postav. K tomu ostatně může vésti i symbol skla, sklěné kuličky, která vidění okolí zkresluje. Závěrem si nemůžu odpustit obdiv k výbornému výkonu krásné Iréne Jacob. ()

Lekatariba

Těmhle prý uměleckým filmům asi nepřijdu nikdy na chuť. Spousta prázdných záběrů, které jsou narozdíl od těch v japonských filmech úplně bezúčelné, dlouhá nuda, nic se neděje, a když už, není to ničím zajímavé. Jediné, co se mi líbilo, byla Irène Jacob a pěkná hudba. ()

neexistuju

Příběh mne moc nezaujal, neboť nevím, co tím režisér chtěl říci. Líbila se mi ale kamera a výtvarné zpracování podkreslující nádherná hudba, která ve mne zanechává hluboký citový záchvěv. ()

kokoro

Sledovať Weroniku, ako v bolestiach prejde rukou po popadaných listoch na múre, ako si sadne na opustenú lavičku, je úchvatné. Sú to práve tieto detaily, čo tvoria film – detaily, z ktorých sa postupne skladá celkový obraz, ktorý vyústi do príbehu o magickom spojení dvoch dievčat, ale ide tu o mnoho viac. Jedinečná hudba, bábkarstvo, pásky nahrávajúce všedný ruch, usvedčujúce fotografia z výletu... vskutku čarovný film. ()

vlkcz

Je jen málo filmů, kde se vizuální, myšlenková a hudební stránka tak vzájemně podporují. Pro mě jednoznačně nejlepší Kieslowskiho dílo. Dobré komentáře: Isherwood, Faye. ()

StaryMech

"Veroniku" jsem viděl třikrát, z toho dvakrát, abych se zbavil nepěkného dojmu z ní. Dojem zůstal: měřeno třeba "Amatérem" nebo "Náhodou" pěkný sešup do nížin. Hlavním želízkem v režisérově ohni je samozřejmě larvička Irène Jacob, tak okouzlující a tak francouzské... Kieślowski si mohl dovolit nechat Weroniku umřít hned v první třetině jen proto, že se nám její půvaby vrátí coby Véroničiny. Kéž by si byl někdejší tvůrce filmů morálního neklidu odpustil všechny ty paďourské serepetičky - úžasný vzestup hrdinky ve světě klasické hudby, malebné bytečky, symbolické stařeny, charismatického loutkáře s literární cenou (když vstoupily do hry jeho vzkazy, měl jsem pocit, že se dívám na něco DUCHOVNĚ spřízněného s Fincherovými "Sedmi") a hlavně ten velkopanský odér nadpřirozena! Skoro by se chtělo shrnout: do jantarova a smaragdova vypulérovaný eurokýč převážně žabožroutské nátury (protože za žabožroutské peníze?), předehra k "Třem barvám", "Amélie" pro snoby. ()

Sejkorka

Zvláštní příběh dvou identických dívek, Polky a Francouzky, lze vnímat v nejrůznějších rovinách. Divákovi se záměrně otvírá nekonečný prostor pro úvahy a reflexe. Film, který lze velmi brzy shlédnout znovu. Já jsem se hned musel vrátit na začátek a ujasnit si postavu otce "polské" Veroniky. Kieślowski je můj poslední objev. A taky Irène Jacob. Kolik hereček zpětně může odhalit divák, který je schopen poprvé vidět takto skvělý snímek z roku 1991 ?I ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV