Gayby (festivalový název)

Gayby

Komedie / Drama

USA, 2012, 89 min

• fifsus

Čekal jsem, že to bude teplé, ale že to bude až tak teple teplé, to fakt ne. A navíc tam nebyla ani žádná hezká holka na dívání a celé mi to připadalo jako něčí domácí video.(29.6.2013)

• fredisek

Jako sitcom by to fungovalo, jako film to padá na hereckých výkonech (na těch hlavně) a scénáři, který je vyloženě seriálový. Režisér se tu pouští do dost ošemetného tématu. Námět je čistě komediální, proto ostatně Gayby vypadá jako každá druhá komedie o rodičovství (zdánlivě tenhle film legitimizuje jenom queer provedení). Jenže nakonec jde snímek k zhořklé realitě a snaží se ji namalovat na růžovo. Stárnoucí žena a její gay kamarád, který už několik let neměl vztah, zavání nehorázným klišé. Film se tak bohužel pouští do stereotypů a jakkoli se je snaží aspoň trochu zahladit, vedlejší postavy jsou černobílé, až bolí se na to koukat (zvláště gayové tu zaznamenávají zkreslení a zesměšnění, které je samoúčelné). Gayby je vtipné zhruba kolem poloviny po tom, co člověk překoná toporný úvod á la (nepovedená) nezávislá komedie a před tím, než se příběh rozbředne v plytkém odpouštěcím a lovískovacím finále.(27.3.2014)

• Stanislaus

Gayby mě zaujal svým (na první pohled) prazvláštním názvem, a tak jsem se rozhodl snímek zhlédnout. Musím říct, že jsem byl celkem zklamán, a to jak scénářem, tak hereckými výkony. Námět je klišé (SPOILER!) - dva lidé, kteří se znají od nepaměti, jeden toho druhého zklame, druhý trucuje, nicméně přátelství je přátelství (KONEC SPOILERU!) - což se dá ale v dnešní záplavě filmů odpustit. Herci i jejich postavy mě nedokázali nijak zaujmout, někteří mi byli nesympatičtí a chovali se příliš šablonovitě. Zkrátka pro mě ve výsledku podprůměrný filmový zážitek, který na mě nefungoval ani po komediální, ani po dramatické stránce(11.8.2013)

V popisku chybí ústřední duo: Matthew Wilkas a Jenn Harris. Za málo peněz docela dost muziky. I když jediná píseň ve filmu použitá na mě působila vyloženě rušivě. Často jsem se bavil, často mi bylo mile. Dostal jsem větší dávku dobrých emocí, než od milionových velkokýčů. Neubránil jsem se vzpomínkám na kolej, střední, spolubydlení... Odfláklý konec (došly peníze?) odpouštím jedině pro božskou chlupatou hruď Matthewa :). Mimochodem můj první snímek shlédnutý v originále.(11.10.2014)

Tato Liseckého režisérská i scénaristická celovečerní prvotina není žádné filmařské terno (tak dvě hvězdy) a stříkají z ní stereotypy, ale zase je to takové milé, pohodové, svižné a sálá z toho, jak si tuhle poměrně originální (byť trochu předvídatelnou) nízkonákladovku všichni užívali, a to divák ocení (takže tři hvězdy). Když se k tomu přidá, jak roztomilé Jenn Harris (jíž to - i Matthew Wilkasovi - prý Lisecki psal na tělo) zdatně sekundují například prototypní gayové Jack Ferver nebo samotný Jonathan Lisecki (toho si i přes prvotní divákovu rozpačitost nelze neoblíbit), tak můžeme téhle předělávce původního (úspěšného!) kraťasu ty tři hvězdy dát. U mě to má splněno.(26.1.2013)