Masky

• Francie

Masques

Drama / Krimi

Francie, 1987, 100 min

Chvíľu som váhal, či predsa nedať Maskám štyri hviezdičky, ale štyri Chabrolove filmy, ktoré som videl majú zhodne po troch hviezdičkách, tak ostanem pri tradícii. Bol som veľmi príjemne prekvapený atmosférou, ktorá mi pripomínali detektívne filmy podľa Agathy Christie. Naopak, vôbec som nebol prekvapený hereckým koncertom Philippa Noireta, ktorý som predpokladal. Užíval som si film až do samého záveru, ktorý poničil veľa z toho, čo bolo predtým prácne vybudované.(25.7.2014)

Clauda Chabrola miluji a na mém osobním žebříčku francouzských režisérů se už propracoval na druhé místo, hned za svého jmenovce Sauteta. Masques zcela vyhovují mé představě mysteriózního filmu. To napětí, to pátrání, ta přetvářka, klam a hra! V hlavní roli úchvatný Philippe Noiret, jenž svoji masku odkládá či spíše poodhaluje jen zřídka, zato s pořádným účinkem - jediná "akční" scéna se zraněným ptáčkem. Robin Renucci je trochu slabší, stále však svou roli zvládá zcela spolehlivě. A pak Anne Brochet - když jsem ji poprvé spatřil, myslel jsem si, že vidím Emmanuelle Béart - samozřejmě kvůli oněm brýlím -, poté co si je sňala, jsem poznal, že se mýlím. Ke konci filmu jsem si však zase myslel, že se musí jednat přinejmenším o její sestru - a to ne v první řadě kvůli její podobě (jež tu sice je, avšak Aniny mdlé oči jsou zabarveny jinak než pronikavé zraky Emmnuelle), nýbrž kvůli tomu smutně-živému kouzlu, které Anne vyzařuje. Chabrol si své ženské hrdinky umí vybírat náramně (viz. Enfer, L' se samotnou Emmanuelle)(15.8.2005)

Velmi dobrý film o pokrytectví a přetvářce. Trochu netradiční detektivka, kde spisovatel Roland Wolf (Robin Renucci), pátrá po své zmizelé sestře Madelaine a tím odhaluje pravou tvář velmi populární televizní tváře Christiana Legagneura (úchvatný Philippe Noiret), s nímž se dohodne na sepsání jeho autobiografie. Ukazuje se, že Legagneur není žádný lidumil a dobrotivec, jak působí veřejně, ale člověk, kterému jde jen o peníze a neváhá pro to udělat cokoliv. K ruce má věrnou sekretářku Colette (Monigue Chaumette) a řidiče Maxe (Pierre-Francois Dumeniaud). Ukazuje se, že Legagneur dělá vše jen z důvodu peněz, dokonce se "láskyplně" stará o svou osiřelou kmotřenku Catherine (vznešeně půvabná Anne Brochet), aby ji mohl připravit o všechno dědictví. A když mu někdo moc překáží, neváhá se ho chladnokrevně za pomoci svých dvou noschledů zbavit. Legagnour se považuje za loutkáře, protože jedině on má právo určovat role pro všechny ostatní a tahat je za provázky tak, jak on chce. Působivý film o přetvářce a chladném kalkulu, který je sryt za maskou laskavosti a dobroty.(24.12.2009)

Chtít vytýkat Anne Brochet, že se ve filmu nesvlékla, už je asi přespříliš silný nymfomanýr. Bylo to výborné, teatrální konec bych klidně změnil na pouhý příchod mladého páru. Zámeček na venkově, krásná schovanka, velké tajemství a mistr kamenné tváře, krásně to celé sedlo spolu s nenápadným "vyšetřovatelem". Tenhle film tu na dvd suším snad pět let, konečně to dopadlo.(23.7.2018)

Hříčka s vyloženě divadelním scénářem se vyvíjí z počátku překvapivě, pak už je vcelku předvídatelná. Nicméně skvělý Noiret i Renucci baví od začátku do konce. Snad jen úplné vyústění mne poněkud zklamalo, je až dětsky naivní. Ale nejvíc mne asi bavila hudba, která film povýšila na velmi velmi nadprúměrný.(18.2.2014)