Masky

• Francie

Masques

Drama / Krimi

Francie, 1987, 100 min

Chvíľu som váhal, či predsa nedať Maskám štyri hviezdičky, ale štyri Chabrolove filmy, ktoré som videl majú zhodne po troch hviezdičkách, tak ostanem pri tradícii. Bol som veľmi príjemne prekvapený atmosférou, ktorá mi pripomínali detektívne filmy podľa Agathy Christie. Naopak, vôbec som nebol prekvapený hereckým koncertom Philippa Noireta, ktorý som predpokladal. Užíval som si film až do samého záveru, ktorý poničil veľa z toho, čo bolo predtým prácne vybudované.(25.7.2014)

Chtít vytýkat Anne Brochet, že se ve filmu nesvlékla, už je asi přespříliš silný nymfomanýr. Bylo to výborné, teatrální konec bych klidně změnil na pouhý příchod mladého páru. Zámeček na venkově, krásná schovanka, velké tajemství a mistr kamenné tváře, krásně to celé sedlo spolu s nenápadným "vyšetřovatelem". Tenhle film tu na dvd suším snad pět let, konečně to dopadlo.(23.7.2018)

Hříčka s vyloženě divadelním scénářem se vyvíjí z počátku překvapivě, pak už je vcelku předvídatelná. Nicméně skvělý Noiret i Renucci baví od začátku do konce. Snad jen úplné vyústění mne poněkud zklamalo, je až dětsky naivní. Ale nejvíc mne asi bavila hudba, která film povýšila na velmi velmi nadprúměrný.(18.2.2014)

Clauda Chabrola miluji a na mém osobním žebříčku francouzských režisérů se už propracoval na druhé místo, hned za svého jmenovce Sauteta. Masques zcela vyhovují mé představě mysteriózního filmu. To napětí, to pátrání, ta přetvářka, klam a hra! V hlavní roli úchvatný Philippe Noiret, jenž svoji masku odkládá či spíše poodhaluje jen zřídka, zato s pořádným účinkem - jediná "akční" scéna se zraněným ptáčkem. Robin Renucci je trochu slabší, stále však svou roli zvládá zcela spolehlivě. A pak Anne Brochet - když jsem ji poprvé spatřil, myslel jsem si, že vidím Emmanuelle Béart - samozřejmě kvůli oněm brýlím -, poté co si je sňala, jsem poznal, že se mýlím. Ke konci filmu jsem si však zase myslel, že se musí jednat přinejmenším o její sestru - a to ne v první řadě kvůli její podobě (jež tu sice je, avšak Aniny mdlé oči jsou zabarveny jinak než pronikavé zraky Emmnuelle), nýbrž kvůli tomu smutně-živému kouzlu, které Anne vyzařuje. Chabrol si své ženské hrdinky umí vybírat náramně (viz. Enfer, L' se samotnou Emmanuelle)(15.8.2005)

Chabrol opět natočil takové průměrné krimi, kterému nepomohl ani Noiret v hlavní roli. Prakticky nulová atmosféra, samotné vyšetřování je oprávněně upozaděno, neboť jeho výsledek je divákovi znám mnohem dříve, nežli prozře amatérský detektiv. Ještě že nám to všechno dobře dopadlo a zlo bylo po zásluze potrestáno, neboť nad ním zvítězilo dobro, byť hrálo s černými figurkami!(5.7.2012)