Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Rockerman

Tohle asi objektivně nelze hodnotit, protože se takových akcí neúčastním, ale stejně mi z toho bylo smutno. Celou dobu mi vrtalo hlavou, proč ti důchodci na ty předváděčky jezdí, když je tam tak týrají a posléze oškubou z peněz? Na konci mi mladá psycholožka potvrdila mou doměnku, že ti lidé jsou na těchto akcích závislí, tak jako feťáci, alkoholici nebo gambleři. Jenže, jak to teď léčit? Ví Bůh.... ()

agassi68

Konečne sa podujal niekto v našich končinách na poriadnu investigatívu! V mojej rodine tiež takto naleteli a preto sa čudujem, že tento dokument ešte nešiel v najlepšom vysielacom čase na verejnoprávnych staniciach. Zrejme chápadlá týchto dílerov sú poprepájané až na najvyššie miesta, o čom svedčí aj podmienečný trest pre jedného s tých gaunerov, ktorý predtým už napadol policajta.. ()

Eluin

Film slečny Dymákové (pokud si pamatuji, toho času TV Prima) na sebe upoutal obrovskou pozornost už dávno před svým uvedením do kin. Její příčiny jsou celkem jednoduché, prezentační akce spojené s výletem jsou už několik let koloritem života mnohých důchodců. Nutno dodat, že obvykle ne zrovna příjemným... Už jen z tohoto hlediska je velmi záslužné, že někdo se snažil podobný filmový kousek natočit (a pro osoby nad 65 let jej promítat zdarma), protože já osobně jsem toho názoru, že dokumentární filmy by se (krom věčného vyrovnávání se s minulostí) měly věnovat i tíživé současnosti, koneckonců námětů je všude okolo nás více než dost, že... Závažný obsah dokumentu by ale neměl zcela zastřít určité rozpaky, které jsem při sledování měl. Často mi totiž přišlo, že tvůrci moc nejdou "pod kůži" zůčastněných, jejich motivace proč vlastně na podobné oblbující srazy jezdí tu byla načrtnuta jen velmi letno. Zároveň z čistě dokumentaristického hlediska se bohužel jedná o podprůměr. Trochu zvláštní mi přislo zvolení hudby B. Smetany (mělo to nějaký smysl pro film? Pochybuji...) a leckteré věci působily poněkud amatérským dojmem. Jako reportáž v rámci nějakého publicistického pořadu je to fajn, ale jako celovečerní dokument do kin....hmmm.... V dokumentu rovněž promluví i několik odborníků, ale v drtivé většině případů neřeknou nic nového, to že hrnce koupené na podobných akcích stojí za houby, ví snad každý..., každý až na některé seniory, pro které je snad dokument primárně určen, ale tím si také nejsem zcela jist. Pokud by se zase jednalo výhradě o edukativní dokument určený našim seniorům, pak by asi bylo vhodnější zase zvolit trochu jinou, didaktičtější formu... Nevím, jsem z toho trochu na rozpacích. Můj rozpak na svých stránkách hezky shrnul Franta Fuka, dovoluji si citovat: "Používá totiž příliš mnoho dlouhých rozvitých vět, vypilovaných logických argumentů expertů a občas dokonce ironii a nadsázku - tedy věci, které jsou mimo chápání značné části cílového publika. Kromě toho starší lidé naprosto nebudou schopni přečíst rychle naskakující titulky, objevující se při méně srozumitelných záznamech skryté kamery. Rád bych se mýlil, ale obávám se, že nejeden důchodce si po zhlédnutí Šmejdů dokonce řekne "To je fajn akce, tam bych si možná zajel, pokecám si s vrstevníky a i najíst dostanu, když budu hodný!"" Ano, to vše je bohužel v dokumentu přítomno, ale mizerná forma by neměla zastřít, že zde je hlavní devizou obsah a ten je dostatečně šokující. U málokterého filmu jsem cítil takovou touhu majznout některé ty prodejce po hlavě... ()

char_t

...a o půl roku později se pořád nic neděje. Pořád se najde hromada zblblých důchodců, co vědí, že budou odíráni, a stejně jedou, pořád se najde kupa hajzlů, co na tom bude vydělávat, a pořád se NEnajde nikdo (ČOI, policie...), kdo by s tím zatočil. Přitom je to pořád dokola jedno a to samé... ()

Luk Skywalker

Nebudu to nadhodnocovat, kdo sledoval dění, co tento dokument rozpoutal tak mnohé věděl a tušil. Téma zvolené dobře, zpracování horší, ale pokud pohne ledy, tak dobře, ale zatím se nic moc neděje jen se o tom mluví. Navíc něco na tom bude, že senioři jsou přerostlé děti (nejezdi na předvadečky nebo zaplatíš vs. nešahej na ten sporák nebo se spálíš - všichni víme co senior a dítě udělá). ()

Octane

Drzost, hrubost, agresivita a neodbytnost "prodejců" + hloupost, strach a demence některých důchodců = easy money ()

Shredo

Poctivý dokument, ktorý vo vás vyvolá pocit hnusu a ľútosti. Bohužial je naozaj na facku tí "Šmejdi", ktorí takto zneužívajú starých ľudí, ktorí už sú emocionálne slabší a lahšie manipulovateľní. Tak sa pýtam kde je spravodlivosť pre týchto pohanov, naozaj je taká diera v legislatíve, že toto budeme tolerovať. ()

jupisova

No nazdar , jak si někdo takhle může vydělávat na živobytí to nechápu...i když mezi námi někteří ti důchodci mi připomněli ten vtip o tom statkáři a koze...jak ji statkář každý den vozil ke kozlovi a ona nechtěla a nechtěla a pátý den , když už to chtěl vzdát , tak vyjde z chalupy a koza stojí na voze a čeká na odvoz...NO CELÉ MI TO TADY SEDÍ NA TU NAŠÍ SMĚŠNOU ZEMIČKU A TO, CO SE TADY PO NAŠI SLAVNÉ REVOLUCI DĚJE ...CHUDÁCI SLABÍ A NEPŘIPRAVENÍ ...NEVÍM , NEVÍM , ZDA-LI SE ZDE CHCI DOŽÍT STÁŘÍ ??? A JEŠTĚ DOVĚTEK: měla jsem babičku , kterou jsem velmi milovala. bydlela sama , byla stará , nemocná , byla cizinka, takže špatně četla . Jednou zazvonili takoví dva zasraní zkurvení šmejdi a řekli jí , že jsou z plynáren a že jí nainstalují detektory plynu , aby jí neunikal plyn . Moje naivní a hodná babička je pustila dál , vše jim podepsala a nechala těm hodným hochům nainstalovat takovou malou krabičku ...O víkendu jsem za ní přijela a všimla si té malé krabičky a potom to začalo . Tři měsíce nočních můr ... Strčili jí k podpisu i úvěrovou smlouvu , stálo nás to několik tisíc korun , právníky a hodně nervů , bojovala jsem ze všech sil , chodila přes poradny , právníky , ČOIky atd , snažila jsem se zapojit i média , televize , reportéry...je to tak šest let nazpátek . Babičce jsem odpustila , nebyla na ten hnusný svět připravená , ale v žádnou spravedlnost nevěřím, ta v naší zemi neexistuje ... Ale děkuji autorům dokumentu za snahu ..ta se cení... Děkuji .... ()

Evander

Na tento dokument jsem se nesmírně těšil. Po přečtení recenzí jsem byl naprosto uchvácen a říkal jsem si, že konečně někoho napadlo udělat takto chvályhodné dílo. Toto nadšení mi vydrželo i prvních pár minut dokumentu... Protože věřím, že tento dokument opravdu vedl k nějakému vyšetřování a dejme tomu i nápravě naší společnosti, nějakou tu hvězdičku dám, ale jako dokument nebo jakékoliv dílo je to totální sračka. Navíc volbou použitých slov a celým doprovodným komentářem lze tento rádoby dokument považovat za levicovou propagandu. Jsem zhnusen nejen tím, co se děje na předváděcích akcích (to je jasné), ale i tímto dokumentem, který není o nic lepší než ti Šmejdi. Upřímně by si to zasloužilo Odpad! ()

Rafaelos

I když jsem věděl o co v dokumentu půjde, chtělo se mi po shlédnutí nadávat. Je k neuvěření, čeho jsou lidé schopní udělat pro peníze. Morální zásady a etika jde úplně stranou a na řadu nastupuje psychický nátlak, lhostejnost a vyhrožování... Co ovšem nechápu je, proč senioři na takové akce opakovaně jezdí. Jak je psáno, je to zřejmě proto, že nechtějí čelit samotě, očekávají že "příště to bude lepší a podívají se na ten zámek" nebo si na to z nějakého nepochopitelného důvodu vypěstovali závislost. Doufám, že bude spravedlnosti učiněno zadost a těm vykutáleným prodejcům někdo rozbije huby. ()

Iwiiik

Mediálně zmasírován, usedl jsem pln očekávání k tomuto dokumentu v domnění, že si zase jednou pořádně zanadávám bez jakéhokoliv dalšího přínosu společnosti a ještě hodiny po projekci budu silácky hrozit zatnutou pěstí, abych to tímto způsobem vytmavil všem těm nemorálním hochům, kteří jsou tak oškliví na úctyhodné staříky. I když je opravdu důležité poukázat na tento socio-patologický problém v naší republice a každý by DVDčko s tímto projektem Silvie Dymákové, měl nadělit babičce pod stromeček, nic to nemění na faktu, že kvalitativně jsou Šmejdi fakt odfláknutí. Suma sumárum tedy uznání a potlesk za poselství, ale to je tak všechno. ()

michellerih

Měla jsem hodně velký problém s tím dokoukat tento počin. Ne, že by kvalita byla zlá. Problém jsem hledala ve svém dojímání se nad naivitou starších lidí a hlavně nechutností chování šmejdů. Bez uvozovek. "Ten moment, když dokument splní svůj účel." Myslím, že tento snímek hodně ovlivnil dění u nás a ještě ovlivní. Naštěstí. Skvělý nápad, skvělé téma, celkem dobře zpracováno. ()

rekkky

Nevhodné obchodní praktiky popsané v dokumentu Šmejdi jsou jistě společensky nepřijatelné, ale na celovečerní filmy by to chtělo více přitlačit na pilu. Na snímku oceňuji osvětovou funkci. Prostřednictvím dokumentu se našel způsob, jak upozornit na komplexně chovající se šmejdy. Tito parazitně se chovající lidé v konečném důsledku musí čelit široké veřejnosti, která se tak hlasitě ozývá proti jejich nepřijatelnému chování. Kvalitně a věcně zpracované téma z pohledu samotných cílových "zákazníků", ale také z pohledu odborné veřejnosti. ()

Damned_turok

Při sledování tohoto dokumentu člověku dojde, jak jsou někteří lidé zvrácení, nemají nejmenší úctu ke starším a jediné co je zajímá jsou prachy. Mísily se ve mě pocity lítosti, naštvanosti a často mi bylo na blití. Těžko říct jestli film hodnotit kladně za zpracování a otevření problematiky, nebo záporně za ten humus o kterém je.. ()

Destinytte

Jednou jsem se nějaké předváděcí akce účastnila, naštěstí jsem nezažila teror, který byl vykreslen v dokumentu, ale bylo vidět, že pán, co předváděl, pěkně zuří, že si nikdo nic nechtěl koupit, byl rudý v obličeji a ke konci už nebyl tak milý jako na začátku. Dovedu si představit, že ještě chvíli a pěkně by vybuchl.. Tohle je prostě hnus. Zamkněte babičky doma. Jsem ráda, že tenhle dokument vznikl a musím pochválit název, který je tak moc výstižný. ()

Ombak▼Penari

Tohle by měl každopádně vidět úplně každý, kdo má v rodině nějakého seniora nebo se mu ve schránce tlačí podobné barevné letáky. Krásně zpracované a skvěle podchycené důležité téma. ()

korok

Už jenom za to, že tento dokument natočili a poukázali na tyto praktiky a udělali tak šmejdům (nebál bych se použít i tvrdší označení - třeba hyeny, i když to by zase byla urážka tohoto, vzhledem k nim, ušlechtilého zvířete) a jejich "zájezdům" "reklamu" dávám tvůrcům plný počet hvězd. Je to hnus. Lidi, kteří se sníží na takovou úroveň, aby to měli jako práci a dělají takové prodejce nechápu a je mi jich líto. Na druhou stranu ti důchodci jsou prostě nepoučitelní. Myslím, že je to způsobeno mimo jiné i tím, že za jejich mladších let něco takového neexistovalo a proto jsou tak důvěřiví. I když, pokud je to již poněkolikáté, tak to mi hlava nebere. Pevně věřím, že příští generace důchodců již budou mnohem ostražitější a odolnější. Jen doufám, že tvůrci pak nedostávali do svým mailových schránek nějaké výhružné dopisy, od takové pakáže bych se tomu vůbec nedivil. Chválím za jejich odvahu. ()

bif

Nikdy v životě jsem v kině na dokumentu nezažil silnější emoce publika. Šmejdi jsou ten nejemotivnější český dokument co jsem kdy viděl a měl by ho vidět uplně každý v Čechách, aby všichni věděli, mezi jakejma sviněma tady žijeme a jaké násilí se pácha na našich seniorech. Nemá cenu se více rozepisovat, tohle musí vidět každej. ()

Iriquindae

Jsem moc rád, že tenhle dokument vznikl a že se konečně trochu začíná řešit praxe kolem "předváděcích akcí", jak se tohle svinstvo jmenuje. Takže filmu odpouštím kýčovitost, povinného Smetanu a vlastně absenci celistvějšího materiálu přímo z akcí (která mě mrzí hodně). ()

PF 2014

PF 2014