Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Expertt

Ačkoliv z daným tématem do jisté míry soucítím, tak ve mě tento velmi mediálně protlačovaný snímek nevyvolal reakce, které bych očekával. Zhodnocení: horší kvalita záznamu pochopitelná; opakující se výňatky v jiném podání či prostředí tvoří jádro filmu, které bohužel brzy ztrácí prvotní nadšení; příliš málo nebo takřká žádné novátorství či průlom v problematice který bych očekával se nekonal = entuziasmus autorky možná asi je nebo byl, ale žádný vlastní přístup zde zahrnut zkrátka nebyl; dostupnost této práce v kinech (sponzoring) a přístup médií je třeba hodnotit kladně; absence zveřejnění získaných materiálů (seznamů firem, působnost, web..). Myšlenka projektu je vskutku dobrá, ale nevím zda někoho odradí od těchto zájezdů. Senioři jsou dle mého názoru jednoznačně indisponování pokročilým věkem a tak i po mentální stránce. Úcastnící těchto zájezdů jsou svéprávní, v některých případech zadlužení a ponížení, ale stejně jedou znovu. Takže pochybuji, že tento film něco změní, alespoň v této podobě. ()

Oudee33

Smutný, srdceryvný dokument kde krvelačnost některých firem nezná mezí.. Vlastní velebení na úkor lidské hlouposti s absolutní lhostejností k lidskému osudu. Dnešní společnost je slušně pokroucená, jde především o konzum kde jsou základem vždycky prachy a takovýto způsob obživy jak co nejrychleji a co nejchamtivěji vydělat je už je jen vrcholem ledovce. U prodeje se umění manipulace vyplácí, člověk musí mít v rukávu nějaké trumfy, když chce prodat, ale tenhle postup překračuje všechny meze a doufám že dokument rozmíchá vody a dá podnět lidem se minimálně zamyslet! A pro důchodce terapii.. To je fakt na psychoterapeuta! 75% ()

Don82

Předně je potřeba říci, že už to, že dokument vyvolal takový ohlas ve společnosti je jednoznačně jeho největší zásluha. Stěžejním prvkem dokumentu jsou záběry skryté kamery z předváděcích akcí. Běžný člověk si to asi dokáže představit, ale některé záběry jsou hodně drsné. Na tyto akce se autorka dokumentu dostávala v doprovodu seniorů, kteří s tím předem souhlasili. To byla asi jediná šance, jak se jako "nesenior" na akce dostat se skrytou kamerou, protože v dokumentu je uvedeno, že mladí lidé jsou "nežádoucí". Druhým prvkem dokumentu jsou rozhovory s účastníky těchto akcí a dále pak psycholožkou, právníkem a gastronomickým odborníkem. To tedy holá fakta. Já osobně nemám problém s citovou stránkou v kterémkoli dokumentu, ale tady mi přišlo, že se tím autorka nechala až příliš strhnout (což potvrzuje i závěrečná scéna). Forma dokumentu zde není zvládnutá zcela dobře. Chybělo mi trochu hlubšího analyzování a "vyšetřování". Rozhovory s účastníky jsou moc krátké a anii se o samotných postavách skoro nic nedozvíme. Např. proč se jich nezeptají co na to říkají děti, známí atd. Vlastně, zcela základní otázka "Proč tam jezdíte?" není položena zcela konkrétně a divák ji musí hledat mezi řádky. Rozhodně je potřeba vyslovit slova uznání nad úsilím, jenž autorka obětovala ježděním na akce a jejich dokumentování. Jestli měl tento dokument otevřít oči, tak je otevřel. Otázka zni, ale komu. Závěrečné vyznění dokumentu je sice mlhavé, ale celkem jednoduché. Dokud zde budou zákony, které dostatečně nechrání seniory, tak budou šmejdi dál pořádat předváděcí akce. ()

Bobbles

Neuvěřitelný hienismus, na který konečně někdo upozornil prostřednictvím médií...bohužel však ani tento dokument nepřiměje seniory a ostatní nakupujicí od toho, aby na tyto předvaděcí akce nechodili :-( v tomto případě pomůže snad jen zásah z hůry... ()

sunfreedom

Jediné, co mi vadilo, byla občasné až příliš evidentní brnkání na city. I když chápu, že zrovna ty okamžiky asi nebyly dělané pro nás mladší, ale právě pro důchodce, aby viděli kam až se to může dostat. Co velice chválím, je volba Ondřeje Vetchého jako průvodce celým filmem. Věřím, že když se podařilo Becka dostat z republiky ještě před odvysíláním v primetimu ČT, tak po dnešku už to půjde ještě lépe i s ostatními. ()

Juwe

Za ty šmejdy dávám odpad, za samotný dokument 4* . Je dobře, že něco podobného bylo natočeno a distribuováno. Doufejme tedy, že tento odpad společnosti dokážeme aspoň z menší části eliminovat. ()

Milda003

Je to až k nasrání, když vidíme jak je možné oškubat důchodce, na druhou stranu si za to můžou sami, že si nechaj srát na hlavu a prodejce se bojí a věří mu všechno co jim nakuká. Když jim nic nedám a nic nepodepíšu tak přece nemusím nic platit i když risknu to, že nedostanu dva salámy jako dárek.. Zdravím pani Evu a jejího kamaráda, kteří si za neuvěřitelné peníze kupují společnost a nejsou tak sami doma a třeba si jednoho dne přivezou domu i funkční parní čistič.. ()

karlee

Tady nemá smysl pitvat nedostatky, je dobře, že film vznikl. Netuším, jak si ti "prodejci" můžou svou "práci" obhájit před svým svědomím. ()

Monty2729

Opravdu děsivé, že se něco takového skutečně děje. Je to přesně to téma, které ve mě probouzí jednu (ano, asi velice naivní) otázku, která mě provází celým životem: Proč jsou někteří lidé zlí a jediné o co jim jde, jsou peníze? Dodnes jsem si na to nedokázala odpovědět.... ()

Maniik88

Zábery na figu, zvuk tiež, ale ako celok to je veľmi užitočné a najmä poučné a pustil by som to každému dôchodcovi, nech ich ušetrím zbytočných sĺz a nervov. Kam až dnešní ľudia môžu klesnúť, je mi ľúto tých hyen a ich rodičov, od hanby by som na ulicu nevyšiel, poctivo sa uživiť, to je frajerina, nie vytrieskávať zo slabších peniaze..v podstate obyčajné výpaľníctvo, ktoré nie je poriadne ošetrené zákonom. ()

s_c_o_r_p

Akce, na kterých budu vždycky ráda chybět. ALE ..... mě osobně začínají těžce sr...t i podomní otravové a nabízeči pobíhající po náměstích, kteří z Vás dokážou dělat blbce proto, že odmítnete jejich velkolepou nabídku. Člověk se časem obrní a naučí se nevšímat si jich ... ze všeho nejlepší je ale poslat je rovnou do pr....e kam patří. Todle není normální zaměstnání, tudle práci můžou dělat jedině hyeny, kterým není proti srsti lhát lidem očí. Pozavírat, zakázat....pokud budu něco potřebovat, seženu si to sama a nebudu čekat na nějakýho šaška, který si na mě bude ještě otvírat hubu. Více takovéto osvěty a nebojme se jim zatnout tipec. ()

Tamdydam

Nad tímto dokumentem člověk nestačí žasnout. Jednak nad tím, jaké bezcharakterní hyeny jsou mezi námi, jednak nad tím, jak něco podobného může v relativně vyspělém státě tak dlouho beztrestně fungovat, ale hlavně! nad nebetyčnou tupostí některých důchodců! Tomu se ani nechce věřit. Čert vem, že se někdo nechá zlákat primitivním letákem a následně se nechá sedm hodin urážet, ponižovat, snáší výhrůžky, řev, hladoví a nakonec koupí naprostý šmejd za astronomickou cenu (I když už to samotné je na pováženou. Moje agilní třiaosmdesátiletá babička by ty parchanty seřezala holí už ve dveřích. Kdyby nějaké hole měla). Ale jak se proboha někdo po takové zkušenosti může pravidelně vracet?! To mi hlava nebere. Jestli i mě jednou takhle zrosolovatí mozek, tak doufám, že mě alespoň prohlásí za nesvéprávného a zabrání mi volit ()

Knor

Je to hnus, ale i realita. Těžko uvěřitelná ale je to tak. Každej z nás určitě o podobných případech slyšel, ale těžko s takovýma manipulátorskýma hovadama něco udělat. Navrhuju rozsekat huby a narvat jim jejich zboží do chřtánu. ()

kedu

Je pozitivní vědět, že aktivismus mezi lidmi točící filmy ještě zcela nevymizel, nicméně je škoda, že se Silvie Dymáková (připadá mi to jako špatný vtip od blahé paměti ředitele tv NOVA V. Železného, který vždy kladl důraz na to, aby obsahu rozuměla i "bába Dymáková") soustředila ne velmi jednoduchý cíl - byť hodnotný - a nechala tak plavat možné rozvinutí tématu směrem k důležitějšímu obsahu, kterým jsou souvislosti viděné a žité celou společností, protože inkriminovaní prodejci a jejich oběti důchodci jsou jen pouhou stafáží toho co se děje ve velkém všude kolem nás a nikomu to zásadně nevadí... ()

brzozin

Viděl jsem zatím jen ukázky, takže nemůžu hodnotit kvalitu díla, ale zvolené téma musím velice chválit. A už samotné ukázky, kterak partička dominantních sociopatů (nedovedu najít lepší slova) terorizuje důchodce, aby je na závěr oškubala, slibují zajímavou podívanou. Jen si tak říkám, na jak hluboké sociální dno bych musel klesnout, abych takovou práci dělal. Tohle by měli na Nově dávat místo reklam. ()

PF 2014

PF 2014