Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Luisis

HANBA našemu státu, že po tolika letech nedokázal tuhle verbež nikterak postihnout. Kdybych měl ještě prarodiče, povinně s nima jedu na tuhle akci a manažerům, co se chovají tak nelidsky, bych dal pár facek - 80% ()

FOCKE_WULF

Možná by bylo dobré, kdyby se na netu zveřejnili osobní údaje všech těch šmejdů prodejců a majitelů těchto pofidérních firem, aby je dobrovolníci z řad slušných lidí mohli terorizovat přímo v místě bydliště. Tohle jejich chování je totiž už dost za čárou. Jak vůbec někoho může napadnout založit byznys na okrádání seniorů?!?! Dokument jsem neviděl a ani nechci vidět, asi bych na to neměl nervy. ()

siloalampa

V závere mi kvapla slza z oka. Užitočný dokument, ktorého jediným negatívom je, že sa inak šikovnej autorke nepodarilo preniknúť hlbšie do centra organizovaného hyenizmu a obohatiť o názor tých, ktorím sa už toto zdá málo...Ono najhoršie na tom všetkom je totiž to, že takto nefungujú len predvádzacie akcie, ale celá naša vnútroštátna spoločnosť, a keby sme sa ocitli s kamerou na vrchole pyramídy, divili by sme sa. ()

anitae

Jen si říkám jestli tenhle dokument nepřišel trochu pozdě, ale určitě by ho měla zaregistrovat věková kategorie kterou oslovují Šmejdi a nabízí šmejdy...na druhou stranu si říkám, jestli po případném zrušení předváděček nebudou tyto akce některým "nakupujícím" chybět. ()

1Legend1

Šmejdi...to je hodně slušný název pro lidi, kteří se nebojí urážet lidi, nebo jim dokonce vyhrožovat a ubližovat. Předváděcí akce jsou všechny stejně plné lží a oblbování nemohoucích nebo i postižených lidí a prodejcům nedělá sebemenší problém si seniora vzít do zákulisí, vzít mu občanku a podmiňovat její vrácení zakoupením předraženého a nekvalitního produktu. Chtěl bych se setkat někdy s těmito prodejci, vyměnit si s nimi svůj názor a nechat jim třeba i nějaké trvalé následky, jak to dělají oni svým zákazníkům. 95% ()

Pantata

Tady stačilo dostat nápad natočit o těchto praktikách dokument a o zajímavé záběry bylo postaráno. Někteří lidé jsou neskutečný svině, někteří jsou neskutečně hloupí (osamělí, bojácní, říkejme tomu jak chceme), a když se tyhle skupiny potkají na předváděčkách, tak se vám svíraj pěsti... ()

Haide

Neuvěřitelně silné téma a jsem doopravdy moc ráda, že dokument vznikl, protože konečně, se s tímto problémem začíná něco dělat! Samotná koncepce dokumentu se mi nelíbí, nicméně jsem opravdu ráda za to, že je, proto nechávám bez hodnocení. ()

Drom

O praktikách těchto prodejců nemám žádné iluze, je rozhodně dobře, že podobný dokument vznikl, ale čekal jsem to drsnější. Možná to chtělo pracovat na dokumentu déle, aby více pokryl daný problém (neprodávají jenom polštáře, hrnce nebo vysavače a do stejné skupiny imho spadá i podomní prodej). Myslím také, že praktiky jsou i horší, než dokument ukazuje. Každopádně se obávám, že ani tohle neodradí některé od koupě čehokoliv (a prodejci ani nemusí používat kritizované praktiky). Bohužel i takové lidí znám a nepomůže ani konkrétní varování předem od člověka, který je na dané odborník. ()

GIK

Poklona Sylvii Dymákové. Hanba všem, kteří nesou na tomto okrádání a ponižování našich starších spoluobčanů vinu. Od politiků až po posledního prodejce. ()

Dvoja

Vůbec nevím jak bych snímek ohodnotila a proto ponechám raději bez. Dokument skládající se hlavně ze záběrů skryté kamery a pohledů na smutné tváře moc kvalitativně hodnotit nejde. Svůj přínos však rozhodně má. Při sledování jsem se cítila až nepříjemně. Věděla jsem, že něco takového probíhá, ale netušila jsem, že až tímto způsobem a hrubostí.. ()

martiňák

Téma je to určitě zajímavý a snad dokument vyvolal vlnu zájmu a rozhýbal síly, které proti podobným šmejdům zakročí a budou jejich činnost regulovat/omezovat, což je velmi záslužné. Ale dokument sám o sobě je chabý, skrytou kamerou se podařilo z předváděcích akcí natočit strašně málo a většinou nekvalitně, škoda. ()

Raaavenek

Značně nevyužitý potenciál, především proto, že většinu materiálu autorka zveřejnila ještě před filmem. To celé je doplněné především o samoúčelné záběry a nad průměr vyniká pouze Vaněk a testování nádobí... Tendenční záběry na plačící důchodkyně pak obrací role a šmejdem, zneužívajícím staříky pro sebe, se stává nakonec i Dymáková. ()

Kingjiri

Šmejdi jsou vhodný jako osvěta pro osamělý (nebo spíš senilní) seniory. Všechny seniory snímek samozřejmě náležitě nepoučí a na předváděčku stejně zajedou, ale když budou předváděčky aspoň chvíli o pár účastníků menší, tim líp. K charakteru a chování prodávajících se nemá smysl vyjadřovat, protože je jasný, že jde o bezpáteřní manipulátory, který jsou schopný kvůli svejm tučnejm výdělkům udělat ledascos. Snad bude platit, že "na každou svini se vaří voda". Co mě fakt zarazilo, byl příběh seniorky, která jezdila jako figurantka na předváděčky a vždycky si tam něco koupila. Pozdějc už jezdila opět sama od sebe, ačkoliv pořád prezentovala svoje špatný zkušenosti. Vysvětlit to závislostí se mi zdá dost přitažený za vlasy. Řek bych, že jde asi fakt o lidskou blbost umocněnou vyššim věkem. Až na pár záběru z předváděček s rozmazanejma xichtama prodejců (Jako proč? Vždyť oni sami tvrděj, že nic nezákonýho nedělaj, tak proč je veřejně neukázat?) a menší psychologickej rozbor jejich prodejní strategie, jsem se vlastně nic novýho nedověděl, lepší průměr. ()

frbulka

Ne že by pro mě byl tento divácký zážitek zážitkem s velkým Z, ale pěti hvězdičkami musím ohodnotit snahu tvůrců bojovat proti takové nechutnosti, jako jsou předváděcí akce. Šmejdi, co prodávají šmejdy. Přehlídka trapnosti, nátlaku, manipulace, ponižování, agrese. I když konkrétně paní Dana byla nepoučitelná, bylo mi všech důchodců líto. A taky jsem měla vztek - vztek na to, že někteří lidé nemají absolutně žádnou úctu k člověku a že jim to krásně šlape dál. Mohla bych napsat celou A4 plnou mých momentálních emocí...Místo toho jen doufám, že tato osvěta urodí alespoň nějaké ovoce a že Šmejdi to budou mít v našich právních podmínkách trochu těžší než dosud. ()

PF 2014

PF 2014