Príbeh skupiny povstalcov, ktorí sú - ako všetci obyvatelia obklúčenej Waršavy - nútení k úteku cez bludiská varšavských kanálov. (andykovac)

Terezadv

Působivý film, který mi svou beznadějí navodil špatnou náladu na zbytek večera. Atmosféra kanálů, tamní zvuky, prázdné dialogy postav, tragický osud čekající všechny hrdiny, Dantovo peklo, umělcovo verše, posléze jeho bloudění… to vše a mnohem více je film „Kanály“, kde druhou polovinu filmu není nic vidět, o to víc na nás zapůsobí celá atmosféra. ()

Kragujevac

Hodně silné temné a surové válečné drama, které je velmi nevhodné pro klaustrofobiky. Po konci mi mírně ztěžknul žaludek. Už v té době byl Andrzej Wajda jeden z nejlepších polských režisérů vůbec. ()

alonsanfan

Tíživá, tísnivá až beznadějná atmosféra zajímavého historického okamžiku v dějinách moderního Polska, která i dnes budí různé reakce (od glorifikace až po zatracení kvůli zbytečnosti). Režisér v kooperaci s kameramanem úžasně pracuje se světlem, šerosvitem a nebojí se ani temnoty. Hrdinové byť vystaveni extrémním situacím působí živě a lidsky. Silný film! ()

neo93

Druhý celovečerní snímek slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. I tentokrát se zabývá tématikou polských dějin a to přesněji řečeno, varšavským povstáním v srpnu roku 1944. Wajda se zaměřuje ve svém filmu především na příslušníky Zemské armády, kteří byli původci tohoto povstání a na jejich ubohý konec. Samotní odbojáři chtěli osvobodit město před nacisty ještě před tím, než přijde Rudá armáda, která byla již blízko. V příběhu sledujeme skupinku povstalců, která se urputně snaží bojovat v rozbombardovaném městu s okupanty. I přes obrovskou snahu jsou ale nuceni vlézt do temných varšavských kanálů. Zde, je však jen už čeká strach, úzkost a nakonec i smrt. Velmi sugestivní a podmanivý film, zvláště v oněch tunelech, a není vůbec poznat, že se tyto scény natáčely v interiérech. Jeden z dalších mistrovských kousků Andrzeje Wajdy, který patří do polské filmové školy. ()

Bendiys

Dobry namet, horsi prevedeni. Latka, z ktere se dalo vytriskat vice. Alepson ze zaveru snimku trochu zamrazi, zbytek ovsem spise zamrzi... ()

wylda

Kanály je polský film z 50. let režiséra Wajdy. Čerpá z vlastních zkušeností, které nabyl jako odbojář za 2. války. Dokonce i řada herců se aktivně zúčastnila povstání. Muselo tedy pro ně být asi traumatem procházet si touhle hrůzou ještě jednou, byť před filmovou kamerou. Vypráví o odvaze varšavských povstalců velice realisticky a důvěryhodně popisuje historickou událost, kdy obyvatelé polské Varšavy povstali proti armádě Wermachtu. Snímek začíná příkazem skončit s boji na okraji města a stáhnout se do centra. Mají použít podzemní kanály. Někteří to vezmou jako potupu, vzdát se boje a utéci kanálem jako krysy. Vidíme zde prokreslenost postav. Jejich charakter se projeví právě v těchto krizových situacích. Tak zde máme několik typů lidí. Je tu velitel, pro kterého je životním smyslem bojovat důstojně a chránit své vojáky. Dále zamilovaný pár, kdy dívka miluje svého chlapce, až tak, že se stydí za nápisy, ve kterých se z této lásky vyznává. Jsou tu vojáci různých typů. Jsou tu odvážní, dále s obrovským pudem sebezáchovy, která vede až k sebezničení, či klasičtí „patolízalové“, kteří říkají nadřízenému to, co chce slyšet a pravda je příliš nezatěžuje. Nejvíce se mi líbila postava intelektuála, který citoval Dantovy verše v situacích, kdy šlo o život. Obdivuji, že i za takových okolností člověk zůstane svým a nezavrhne ani kulturní poznatky a cítění. Tito lidé zde překročí kanálovou stoku jako i řeku Stix. Pod zemí, respektive někteří nad zemí, kdy je zabijí Němci, najdou smrt, která byla ve filmu cítit již od prvních scén. Škodou je, že v černobílém snímku jsou některé záběry špatně viditelné. Tento nedostatek nelze podle mého mínění házet na tvůrce, ale dá se to dát za vinu nedokonalé filmařské technice doby vzniku díla. Mne jako člověka, který nemá rád válečné filmy dílo příliš neosloví, ale lze z něj čerpat informace z hlediska dějepisu a navození historické události. Reflektuje nám to krutost a smutné osudy 2. světové války. Kanály by se měli objevit na našich kanálech, aby vypověděli svědectví o hrůzách a zlu fašistických Němců a otevřeli oči lidem, kteří se hlásí k novým podobám nacismu a antisemitismu. ()

Kennedy_R

Potěšilo, že se zde objevili ještě jako mladíci Mikulski a Karewicz, kteří spolu později rozehráli velké drama v seriálovém Kapitánu Klossovi. ()

radimhasalik

Řemeslně dobře zvládnuté dílo. V dnešní době mírně utahané (moderní divák je zvyklý na rychlejší spád děje). Ukazuje drsnou variantu povstání a dává prostor i pro vztahy (včetně jedné nešťastné lásky, která ve filmu skončí opravdu drsně). Atmosféra zbořené Varšavy je opravdu úžasně věrná. Díky filmu jsem také objevil lehký nosič nálože Goliath. ()