Louis (Daniel Auteuil) sa ponáhľa na svadbu svojho brata, ale zasiahne osud a jeho otec dostane infarkt. Obrad je odložený, Louis tu však spozná sestru nevesty Jeanne (Emmanuelle Béart). O rok sa koná svadba dvoch bratov a dvoch sestier. Potom sa začne 2. svetová vojna a Louis bráni Francúzsko, no padne do nemeckého zajatia. V roku 1944 je zo zajatia prepustený jeho kamarát Henri, ktorý odovzdá Jeanne Louisov pozdrav. Zamilujú sa však do seba a ostanú spolu žiť. Keď sa Louise vracia domov, Jeanne je už tehotná, odpúšťa jej a spolu odchádzajú do zničeného Berlína. Tu dôstojník Louis ako spojenec dozerá na výstavbu nového Nemecka. V rozbombardovanom Nemecku sa Jeanne zoznamuje s nemeckým podnikateľom, a keď Louis musí odísť do Indočíny, Jeanne má cestu k milencovi voľnú. Avšak život Jeanne a jej trom deťom ešte pripraví ďalšie prekvapenia. (Volodimir2)

d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1995 - Strieborná cena za réžiu (Régis Wargnier), Najlepší herec (Gabriel Barylli), Najlepšia herečka (Emmanuelle Béart) ()

Volodimir2

Francúzske ženy tento film neprijali kladne, nakoľko hlavná postava Jeanne, nereprezentuje drvivú väčšinu slušných a vzorných matiek vo Francúzsku. Mužský hlavný protagonista odchádza brániť Francúzsko v máji 1940 a padne do zajatia. Po 4 rokoch z tohto zajateckého tábora prepustili jeho kamaráta a ten navštívil osamelú ženu Jeanne, ktorá manželovi bola neverná. Po 5 rokoch prepustili aj francúzskeho dôstojníka Louisa, ale v tej dobe už jeho manželka bola tehotná. Odpúšťa jej a spolu odchádzajú do francúzskej okupačnej zóny v Nemecku. Ale vojak Louis sa aj naďalej venuje vojnám vo Francúzskych kolóniách a jeho žena Jeanne sa venuje milencom. O jeho zmierení sa so svojím osudom vystihujú jeho slová. „Vrhol som sa do vojny tak, ako sa iní vrhajú z útesov. Smrť už uderila niekoľkokrát, mňa zatiaľ ušetrila, zabíja tých, ktorí chcú žiť ďalej. Neočakávam nič. Nebojím sa ničoho a konečne , život ma dobehol.“ ()

claudel

Auteuil-Béart, víc jsem vědět nepotřeboval, francouzská herecká dvojice, která u mě vede na celé čáře, opět předvedla herecký koncert. S ohledem na téma a vykreslení spíše hlavní ženské postavy dala více vyniknout Béart. Skvělý psychologický film, jenž pokládá nepříjemné otázky a odpovědi ponechává na divákovi. ()

Pohrobek

Život, lásky a utrpení jedné krásné, mladé Francouzky ve válečné a poválečné době. Jeanne (Emmanuelle Béart) je provdána za jistého důstojníka, avšak prudká aféra s mladým Němcem ji přivede na pokraj citového zhroucení... Wargnierův skvělý pohled do rozervanosti ženského nitra, v němž se orientuje nejméně asi žena sama, natočený v překrásném prostředí a citlivým přístupem. ()