Proutníci

USA, 1996, 96 min

Doug Liman

Jon Favreau

Doug Liman

Prvotina od režiséra, který má na svém kontě pecky jako Bourne nebo Na hraně zítřka. Kdo by ovšem čekal akční nářez, byl by hodně zklamán. Tady se totiž řeší jak je těžký rozchod po 6 letech. Tou chodící hromádkou neštěstí je Jon Favreau. Průvodce světem, kde se balí holky mu dělá Vince Vaughn. Nejlepší scénou pro mě bude volání Nikky o půl 3 ráno chvilku po tom co náš hrdina zinkasoval u baru číslo. A hlavně následné otázky ostatních jestli už dotyčné zavolal. Zjišťuju že spoustu poměrně fajn devadesátkových filmů mě minulo a to zřejmě z důvodu že se v nich vůbec nestřílí. PS: Hraje se zde tuším, že NHL 93, které jsem kdysi hrozně rád pařil. 70%(30.8.2019)

Trochu komediální, trochu tragický, značně syrový a jen minimálně přislazený pohled na přísné rituály námluv, ve kterých chybovat prostě nesmíte. Na protřelé svůdníky, kteří jimi bezchybně proplouvají den co den, i na zoufalce, vyvedené z míry láskou, pro které jako by byly z jiné planety. Ale i na to, že i svůdníkům se občas nedaří a zoufalci si někdy najdou vlastní cestičku. ||| Příjemné, oddechové, nečekaně rychlé. A s časem se výsledný dojem víc a víc přibližuje ke čtyřem hvězdám :)(4.5.2009)

Zážitek seslaný "Americkým nezávislým létem". Kluk, který právě dostal kopačky a kamarádi, kteří se cítí být nanejvýš fundovaní ho vytáhnout z deprese, vymetají bary a mejdany, podniknou i výlet do Las Vegas, kde si jak jinak než s prázdnými kapsami hrají na něco, co nejsou a rozumují o věcech, o kterých nemají páru. Jon Favreau v roli citlivého zoufalce hraje jako by nevnímal kameru a jeho frustrace byly skutečné.(10.1.2005)

Asi prvy Limanov film, ktory ma nenastval znicenym potencialom (aj ked si viem predstavit, ze Smith by z toho vytlkol este viac). Sled krutych (a s odstupom casu vtipnych) zivotnych pravd podavavanych uprimne a bez sentimentu. Herci super, atmosfera tiez. Akurat ta citacia Tarantina posobi ako past na oko. Finale krasne odpozorovane zo zivota. Som rad, ze nie som jediny, kto si tym presiel. 8/10(20.7.2020)

Zvláštní rychlé tempo, jenž je režiséru Dougu Limanovi vlastní, se zpočátku do koncepce příběhu o hledání ztracené lásky dvakrát nehodí. Jenomže atmosféra rozjetých barových párty, v nichž se za pomoci „soucituplných“ kamarádů rozhodne hlavní hrdina utápět svůj smutek, se nedá zastavit a tak můžeme jenom sledovat, jak děj začne rychle odsýpat (i když je pravda, že při závěrečném zamyšlení se toho zas tak moc nestalo), herci začnou „řádit“ – Vince Vaughn asi ukecané týpky se sklenkou v ruce rád, a divák je naplno vcucnut do filmu, za což můžeme poděkovat jenom režisérovi. Ruční kamera (sám Liman), rychlý střih a dobré vedení scén, kterým však chybělo trochu více vypointovanosti, a sto minut uběhne v příjemném tempu. Je opravdu zvláštní, že o lásce se dá vyprávět i bez romantické sladkobolnosti. PS: A až po jisté životní zkušenosti je možno plně docenit toto skvostné dílo!(12.11.2005)

• - V dialogu o videohře si hrdinové stěžují na absenci krvácení hráčů a hokejových bitek, ovšem hra, kterou hrají, "NHLPA Hockey 93", obsahuje krvácení i bitky. Obojí bylo odstraněno v další verzi "NHL 94", o které vedou dialog, přestože hrají verzi předcházející. (Castrator)

• - Skóre videohry se nelogicky zvyšuje a snižuje. (Castrator)