Proutníci

USA, 1996, 96 min

Doug Liman

Jon Favreau

Doug Liman

Absolútne verím tomu, že tento scenár si Jon Favreau len tak nevycucal z prsta, pretože jeho herectvo je tak autentické, že skrátka musí vedieť čo hrá, ako a prečo. Parťáka mu robí údajne jeho v skutočnosti najlepší kamarát, fantastický Vince Vaughn, ktorý si to užíva spolu s ním. Celý film je akoby záznam home videa, žiadne umelé kudrlinky, prirodzenosť by sa dala krájať. Práve pre svoju dokonalú civilnosť funguje aj komediálna zložka (predovšetkým), aj životné „trápenia“ hlavného hrdinu. Takmer dokonalá klubovka ... 4,5*/5(28.5.2013)

• Yoss

Jona Favreaua som si poprvýkrát všimol v Sopranovcoch, pripadal mi podarený i svojsky vtipný, potom dlhšie nič. Teraz som naďabil na Swingers, ale nejak ma nechytil. Od začiatku som čakal, kedy to príde, kedy sa to rozbehne, ale príbeh o utrápenom chlapíkovi, ktorý nevie zabudnúť na svoju ex bol nezáživný a dopozeral som to len preto, že keď niečo začnem, tak to aj dokončím. :-)(8.9.2009)

Super nezávislé dílko, jenž dokazuje, že Liman uměl točit od začátku, Favreau měl nápadů vždycky dost (a teď je umí i natočit), Vince umí frajery dodnes a Heather je kočička taky pořád. Dialogy skvěle sviští, muzika "jak z růže květ," jeden bar střídá druhý a techniky balení jsou rozličné. Nebýt pomalejšího rozjezdu a některých slabších hereckých vystoupení na straně dam, šel bych i na 5*, ale i takhle to byla skvělá zábava, s Jonem jsem to fakt prožil, držel mu palce a na konci měl radost i za něho... 75%(14.5.2009)

Pokud se chete potkat s totálním zoufalcem, Mike je ta správná volba. Ať už je kdekoliv, pořád myslí na svojí bejvalku, scéna se záznamníkem byla zářným příkladem. V momentech, kdy byl v baru s kámoši, sem ho moc dobře chápal. Vincu Vaughnovi role perfektně sedla a jeho postava byla super protiváhou Mika. No a Heather Graham byla moc milá a i kvůli ní se mi konec hodně líbil. " Who's that? I don't know, man."(17.5.2008)

Vychutnat si trochu té životní marnosti se zoufalým kamarádem má jistě své kouzlo, ale vytáhnout z deprese takového nešťastníka, jako je Mike to je vážně o zdraví.Vláčet za zábavou člověka, který si myslí ..že nic nemá, že si nic nemůže dovolit ..nikdo ho nemá rád a na potkání vypráví o své nešťastné lásce. Naprosto dokonalá byla pro mě scénka, kdy Mike balí přes záznamník holku. Připomene se ..píp; znovu se připomene..píp; nechá na sebe telefonní číslopíp; svěří se s nešťastnou láskou..píp; požádá o rozhovor..píp; a rozejde sepíp.(23.4.2005)

• - V dialogu o videohře si hrdinové stěžují na absenci krvácení hráčů a hokejových bitek, ovšem hra, kterou hrají, "NHLPA Hockey 93", obsahuje krvácení i bitky. Obojí bylo odstraněno v další verzi "NHL 94", o které vedou dialog, přestože hrají verzi předcházející. (Castrator)

• - Skóre videohry se nelogicky zvyšuje a snižuje. (Castrator)