Reklama

Reklama

Fotbalové opojení

  • Česko Ve fotbalovém kotli (více)

Protiklady se přitahují. Snad proto v sobě ti dva, kteří nemohou být rozdílnější, nalezli zalíbení. Paul Ashworth, žijící víc než svým učitelským povoláním fotbalem, do nějž každou volnou chvíli nadšeně zasvěcuje své žáky. Paul Ashworth, dvacet let věrný londýnskému Arsenalu, k němuž jej kdysi přivedl jeho stále nepřítomný otec, dvacet let nepočítající život na roky, ale na sezony. A Sarah Hughesová, nejnovější posila Paulovy školy, upjatá, puntičkářská mladá učitelka, které ta hra, nutící dvaadvacet bláznů honit se po hřišti za kulatým nesmyslem připadá jako nejzbytečnější věc na světě a Paulovo nadšení pro ni naprosto nepochopitelné. Jenomže jiskra, která mezi nimi přeskočila, vykonala své a láska, jak známo, je mocná čarodějka. Bude ale mít dost sil i v tomto případě?

Svěže natočený snímek, zábavným a nevtíravým způsobem hlasující pro lidskou toleranci, byl inspirován autobiografickým románem Nicka Hornbyho, líčícím jeho celoživotní vztah k londýnskému Arsenalu. Scénář, který si Hornby podle své knihy napsal, se Nickova (ve filmu Paulova) dětství dotýká pouze okrajově, většina děje se odehrává v průběhu sezony 1988/1989, v níž měl Arsenal po dlouhých osmnácti letech reálnou šanci vyhrát ligu. Což se mu, jak znalci jistě vědí, nakonec podařilo. Příběh filmu proto není postaven ani tak na zápletce, jako na charakterech, které se režisérovi i oběma hlavním představitelům podařilo vystihnout zcela beze zbytku. Colin Firth i Ruth Gemmellová dodali svým postavám opravdovost a přesvědčivost, takže divák věří tomu, že Paul i Sarah díky tomu druhému pochopili něco, co by se dalo nazvat dalším rozměrem života. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (109)

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Předloha tohoto filmu od anglického spisovatele Nicka Hornbyho je pro mě něco jako osobní bible, každý fotbalový fanoušek se určitě nad nejedným odstavcem pousměje, když se ve všech těch pro nechápající okolí „bláznivinách“ najde. Snímek režiséra Davida Evanse, pro který napsal scénář sám Nick Hornby a přetvořil pro film těžce uchopitelný knižní materiál spíše směrem k romantické komedii o dvou lidech a jejich velmi rozdílných světech, těží z charismatu hlavního hrdiny (alter-ego Hornbyho) v podání Colina Firtha. Přestože Fever Pitch- film za Fever Pitch- knížka pokulhává, nedá se mu upřít tah na branku a časté skórování, navíc citlivě zobrazená scéna tragédie na stadionu Hillsborough a dobové zápasy Arsenalu dávají nahlédnout, jak to vypadalo v době, kdy na fotbal v Anglii chodili opravdový fotbalový šílenci a ne byznysmeni v kravatách. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Colin Firth jako skepsi propadající fanda Gunners vás přesvědčí, že fotbal je na ostrovech náboženstvím, kde se čas nepočítá na kalendářní roky, ale na sezóny a léto je obdobím nudného čekání na rozpis dalšího ročníku. Skloubit dohromady partnerský život a sportovní vášeň tak vyžaduje spoustu tolerance, či v ideálním případě společnou oddanost vlajce oblíbeného klubu. Je mi líto, ale tato Hornbyho adaptace mě vzhledem k své fádnosti moc nezaujala a to podotýkám nejsem fanda Spurs.. Nyní mě prosím omluvte, jdu říct své přítelkyni, že je Arsène Wenger.. ()

Reklama

Cement73 

všechny recenze uživatele

Futbal zmyslom zivota? Pre Paula urcite. Ale on aj padá a vstáva s Arsenalom a to ho celkom dosť ničí, hlavne keď už je vysnívaný titul na dosah... A keď ho dosiahne? Čo potom? A potom asi začne normálne žiť. Taký milý sympatický tv film. Colin Firth potvrdzuje svoje kvality aj ako vlasatý futbalový skoro fanatik. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Pochopit fanouškovo myšlení není opravdu nic jednoduchého, no a když tak koukám na tenhle film, tak pro českou holku je to asi i trošku nemožná meta. Protože pravý fanoušek Sk Slavia Praha, který v kotly nesmí chybět rovná se deseti násobek fanouška anglické ligy (pro rejpaly pravý fanoušek AC Sparta Praha rovná se stonásobek fanouška anglické ligy, aneb kde jsou ty plné Letenské ochozy? odešli s formou?) aneb kam se na ně hrabem. Ty Gunners trenýrky byly fakt unikátní. Zajímavý nat om všem je, že nejsem fanoušek, a občas si sjíždím obchody týmů jako jsou Manchester, Chelsea, Arsenal a představuju si jak by to bylo nekonvenční a supr mít na sobě hadry, který maj nášivku Gunners a velkej kanon přes celý záda, rozhodně bych se s tím rád po ulici pochlubil, to pak přesně chápu ty lidi v tomhle filmu, když z toho šílej tak, že nejsou schopný pořádně ani vnímat okolí, já mám dost, když si sjíždim ty online obchody a nic si nekoupim, stačí že na to koukám, a řikám si jak bych si toho vážil a to nejsem fanoušek, oni jsou fanoušci, oni mají být právem na co hrdý, zajímalo by mě, jestli si toho alespoň dokážou vážit, a připomenou si, že ne všude je to takové jako u nich, třeba zrovna u nás...ale po shlédnutí tohohle filmu se veškeré mé otázky zodpovědili snadno a opravdu hodně, až moc rychle. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Neznaje údajně skvělé knihy Nicka Hornbyho, lhostejný k tomu, po kolika letech že to kanóni z Highbury (což jen tak btw vždycky bude znít líp než Emirates Stadium;)) tenrkrát urvali titul, lehce nedůvěřivý k tomu, že někdo opravdu žije svůj život podle hesla "na jídlo a roční permici peníze vydělám, takže všechno je OK", a hlavně zcela chladný k tomu "jakúžasněmocksežráníjetenmladejColin,nojemutoprostěkoukázočí,ááááách" Firth, který tu podle mě nepředvádí nic pamětihodného kromě toho, že dle pokynů scénáře ignoruje svět mimo Arsenal, nemůžu dát víc než 60%, protože pro mě je Fever Pitch jen lehce nadprůměrná romantická "komedie". Docela rád bych si to přečetl, ale otázka je, jestli bych pak nešel s hodnocením ještě níž. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (5)

  • Colin Firth (Paul) je ve skutečnosti stejně jako jeho postava fanouškem Arsenalu. (Maki.H)

Reklama

Reklama