Fotbalové opojení

• Česko Ve fotbalovém kotli (více)

Protiklady se přitahují. Snad proto v sobě ti dva, kteří nemohou být rozdílnější, nalezli zalíbení. Paul Ashworth, žijící víc než svým učitelským povoláním fotbalem, do nějž každou volnou chvíli nadšeně zasvěcuje své žáky. Paul Ashworth, dvacet let věrný londýnskému Arsenalu, k němuž jej kdysi přivedl jeho stále nepřítomný otec, dvacet let nepočítající život na roky, ale na sezony. A Sarah Hughesová, nejnovější posila Paulovy školy, upjatá, puntičkářská mladá učitelka, které ta hra, nutící dvaadvacet bláznů honit se po hřišti za kulatým nesmyslem připadá jako nejzbytečnější věc na světě a Paulovo nadšení pro ni naprosto nepochopitelné. Jenomže jiskra, která mezi nimi přeskočila, vykonala své a láska, jak známo, je mocná čarodějka. Bude ale mít dost sil i v tomto případě?

Svěže natočený snímek, zábavným a nevtíravým způsobem hlasující pro lidskou toleranci, byl inspirován autobiografickým románem Nicka Hornbyho, líčícím jeho celoživotní vztah k londýnskému Arsenalu. Scénář, který si Hornby podle své knihy napsal, se Nickova (ve filmu Paulova) dětství dotýká pouze okrajově, většina děje se odehrává v průběhu sezony 1988/1989, v níž měl Arsenal po dlouhých osmnácti letech reálnou šanci vyhrát ligu. Což se mu, jak znalci jistě vědí, nakonec podařilo. Příběh filmu proto není postaven ani tak na zápletce, jako na charakterech, které se režisérovi i oběma hlavním představitelům podařilo vystihnout zcela beze zbytku. Colin Firth i Ruth Gemmellová dodali svým postavám opravdovost a přesvědčivost, takže divák věří tomu, že Paul i Sarah díky tomu druhému pochopili něco, co by se dalo nazvat dalším rozměrem života. (oficiální text distributora)

HonourUK

Z pomerne hluboke, mezniky anglickeho fotbalu a zivot jednoho fanatika popisujici predlohy udelali tvurci naprosto lacinou, knizku jen vykradajici a hlavni myslenky nectici adaptaci. Fuj tajbl!!! ()

Bránolog

Hodně pohodovej film o tom, že pro chlapy je spousta věcí minimálně stejně důležitá, jako fungující rodina. Hlavní dvojice nesmírně sympatická, hlavně na konci to paní učitelce v puntíkatejch šatečkách moooc slušelo. ()

Ludva

[2009-03-06] * Příjemná sprostá romantická komedie podle předlohy spolehlivého Nicka Hornbyho (About A Boy). Colin Firth hraje opět excelentně. Dalším kladem jsou skvěle vybrané dobové písničky. K záporům patří, že hlavní postava se v některých situacích chová příliš klidně a spoustu věcí si nechá uniknout, ačkoliv je inteligentní a měla by jednat aktivněji ve svůj prospěch. Lenost ani flegmatičnost tady nehrají roli, je to prostě nedostatek ve scénáři. Nicméně i tak jde v rámci žánru o silný nadprůměr a rád se zase někdy podívám znova. * Filozofie fanouška, že když v květnu prohrajou, tak se svět nezboří, protože v srpnu začíná nová sezóna, má hodně do sebe a stojí za zamyšlení. ()

anezka01

Film nic moc, ale ten Arsenal a góly v posledním momentě, paráda! Samozřejmě taky mladý Colin, jak by dodala žena. ()

lotr222

Tento film môže plne doceniť len fanúšik Arsenalu, pretože niektoré vtipy a hlášky nezainteresovaný človek nepochopí. Veľmi potešili aj zábery z Highbury a dokonalé finále na Anfielde. Oooh to be Gooner. ()

RedWolf

WHU je sice průměrný tým, ale má skvělé fans...elitu. Arsenal, to jsou skvělí hráči, ale mají hodně slabé fans...“ Colin Firth jen potvrdil tuhle známou hlášku z Green Street. V nějaké zalíbení nebo protiklady jsem také neuvěřil, ani jednomu... takže u mně to nefungovalo... krom toho prostřihy s retrospekcemi byly za mne necitlivé, chyběla mi v tom přirozená plynulost, ...návaznost... Věřím, že asi nějaké fans Arsenalu nebo fotbalu dobové prostřihy zápasů potěší... nebo „fandy“ Colina, vidět ho v zajímavé roli... nebo znalce knihy.... Je možné, že jde o ultimátní britský suchar, který jsem jen těžce chytal... možná stejně jako se Firth těžce chytal jako fanoušek...:) Ale jednou to opravdu stačilo... ()

Sejkorka

No, určitě stojí za to vidět takový film, zvláště pro fanouška (anglického) fotbalu. Arsenal mám rád, rozhodně nejvíc z anglických gigantů. Na starém Highbury jsem byl dvakrát počátkem devadesátek, i u nás mám klub, za který bych dýchal. Ale, něco mi na tomto příběhu nesedí, asi pravděpodobnost vztahu Paula a Sarah. Ano, protiklady se přitahují, ale když je v cestě vášeň k fotbalu, nevím. Dost blbé je, že v tomto případě vadí titulky. Člověk je místy nestíhá a průměrná znalost angličtiny tady nepomůže. ()