Reklama

Reklama

Fotbalové opojení

  • Česko Ve fotbalovém kotli (více)
Komedie / Romantický / Sportovní
Velká Británie, 1997, 105 min

Protiklady se přitahují. Snad proto v sobě ti dva, kteří nemohou být rozdílnější, nalezli zalíbení. Paul Ashworth, žijící víc než svým učitelským povoláním fotbalem, do nějž každou volnou chvíli nadšeně zasvěcuje své žáky. Paul Ashworth, dvacet let věrný londýnskému Arsenalu, k němuž jej kdysi přivedl jeho stále nepřítomný otec, dvacet let nepočítající život na roky, ale na sezony. A Sarah Hughesová, nejnovější posila Paulovy školy, upjatá, puntičkářská mladá učitelka, které ta hra, nutící dvaadvacet bláznů honit se po hřišti za kulatým nesmyslem připadá jako nejzbytečnější věc na světě a Paulovo nadšení pro ni naprosto nepochopitelné. Jenomže jiskra, která mezi nimi přeskočila, vykonala své a láska, jak známo, je mocná čarodějka. Bude ale mít dost sil i v tomto případě?

Svěže natočený snímek, zábavným a nevtíravým způsobem hlasující pro lidskou toleranci, byl inspirován autobiografickým románem Nicka Hornbyho, líčícím jeho celoživotní vztah k londýnskému Arsenalu. Scénář, který si Hornby podle své knihy napsal, se Nickova (ve filmu Paulova) dětství dotýká pouze okrajově, většina děje se odehrává v průběhu sezony 1988/1989, v níž měl Arsenal po dlouhých osmnácti letech reálnou šanci vyhrát ligu. Což se mu, jak znalci jistě vědí, nakonec podařilo. Příběh filmu proto není postaven ani tak na zápletce, jako na charakterech, které se režisérovi i oběma hlavním představitelům podařilo vystihnout zcela beze zbytku. Colin Firth i Ruth Gemmellová dodali svým postavám opravdovost a přesvědčivost, takže divák věří tomu, že Paul i Sarah díky tomu druhému pochopili něco, co by se dalo nazvat dalším rozměrem života. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (107)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Neznaje údajně skvělé knihy Nicka Hornbyho, lhostejný k tomu, po kolika letech že to kanóni z Highbury (což jen tak btw vždycky bude znít líp než Emirates Stadium;)) tenrkrát urvali titul, lehce nedůvěřivý k tomu, že někdo opravdu žije svůj život podle hesla "na jídlo a roční permici peníze vydělám, takže všechno je OK", a hlavně zcela chladný k tomu "jakúžasněmocksežráníjetenmladejColin,nojemutoprostěkoukázočí,ááááách" Firth, který tu podle mě nepředvádí nic pamětihodného kromě toho, že dle pokynů scénáře ignoruje svět mimo Arsenal, nemůžu dát víc než 60%, protože pro mě je Fever Pitch jen lehce nadprůměrná romantická "komedie". Docela rád bych si to přečetl, ale otázka je, jestli bych pak nešel s hodnocením ještě níž. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Svět fanoušků můžou chápat zase jen fanoušci. Onehdá jsem ve fanshopu Bohemians 1905 řešil z prodavčem dámská tanga. Byli užásný, buď zelený nebo bílý, přesně v klubových barvách a vepředu logo Bohemky - klokan s nápisem Bohemians 1905. Já, protože se v životě zabývám výhradně důležitejma věcma, jsem však navrhnul tuto změnu: Šňůrku kolem pasu udělat bílou a šňůrku co si strkají holky do prdele udělat zelenou a samozřejmě kulatý logo se zlatým klokanem v přední části tang ponechat. No, jestli se někdy dočkám slečny co se slíkne a bude mít na sobě zelenobílý tanga s logem klokana mezi nohama, tak to bude hotovej megarajc a takovou slečnu si vezmu za ženu. To jsou hold mé pověstné velké nároky na holky. Jo a ještě něco, kdyby snad nebylo jasno komu fandím -- Fuck em' all, fuck em' all, United, West Ham, Liverpool, Coz we are the Arsenal and we are the best, We are the Arsenal so fuck off the rest !!! ()

Reklama

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Příjemná britská komedie, díky níž možná pochopíte všechny ty fotbalové fanoušky, kteří tímto sportem žijí. Především jde ale o povedenou adaptaci skvělého autobiografického románu Nicka Hornbyho - mimochodem kdysi se ze mě po přečtení knihy stal fanoušek Arsenalu.:) A Colin Firth je tu, tak jako ostatně vždy, neodolatený. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Kdybych se mohl vrátit v čase a propašovat s sebou tvrdě získané životní zkušenosti, tak mám jednoduché zaměstnání, byt na dohled od fotbalového stadionu kanonýrů z Arsenalu (možno zaměnit za Barcelonu, Manchester United či Slavoj Houslice) a pernamentku na všechny domácí zápasy. Z uvedeného je patrné, že jsem Paulovi první polovinu filmu docela nepokrytě záviděl a druhou polovinu jsem mu trpělivě vysvětloval, že výměna tohoto ráje za získání fotbalem pohrdající slečny je hodně mizerný obchod. Ale zaláskovaní chlapi prostě dělají kraviny a mne snímky podobného typu hodně baví. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Pochopit fanouškovo myšlení není opravdu nic jednoduchého, no a když tak koukám na tenhle film, tak pro českou holku je to asi i trošku nemožná meta. Protože pravý fanoušek Sk Slavia Praha, který v kotly nesmí chybět rovná se deseti násobek fanouška anglické ligy (pro rejpaly pravý fanoušek AC Sparta Praha rovná se stonásobek fanouška anglické ligy, aneb kde jsou ty plné Letenské ochozy? odešli s formou?) aneb kam se na ně hrabem. Ty Gunners trenýrky byly fakt unikátní. Zajímavý nat om všem je, že nejsem fanoušek, a občas si sjíždím obchody týmů jako jsou Manchester, Chelsea, Arsenal a představuju si jak by to bylo nekonvenční a supr mít na sobě hadry, který maj nášivku Gunners a velkej kanon přes celý záda, rozhodně bych se s tím rád po ulici pochlubil, to pak přesně chápu ty lidi v tomhle filmu, když z toho šílej tak, že nejsou schopný pořádně ani vnímat okolí, já mám dost, když si sjíždim ty online obchody a nic si nekoupim, stačí že na to koukám, a řikám si jak bych si toho vážil a to nejsem fanoušek, oni jsou fanoušci, oni mají být právem na co hrdý, zajímalo by mě, jestli si toho alespoň dokážou vážit, a připomenou si, že ne všude je to takové jako u nich, třeba zrovna u nás...ale po shlédnutí tohohle filmu se veškeré mé otázky zodpovědili snadno a opravdu hodně, až moc rychle. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (5)

  • Colin Firth (Paul) je ve skutečnosti stejně jako jeho postava fanouškem Arsenalu. (Maki.H)

Reklama

Reklama