Strach nad městem

• Francie Peur sur la ville (více)
Ukázka z filmu

V pařížských ulicích řádí vrah, který si své oběti pečlivě vybírá. Říká si Minos, podle postavy z Dantovy Božské komedie, a svými zločiny chce očistit společnost od bahna, které představují ženy žijící amorálním způsobem. Nejdříve jim vyhrožuje po telefonu a pak udeří. Vyšetřování vede inspektor Le Tellier, který je znám svými poněkud netradičními způsoby a především svou buldočí povahou, s níž se honí za „svými“ zločinci. V tomto případu nemá Le Tellier příliš času, neboť Minos stále uniká a nechává za sebou oběti doslova inspektorovi pod nosem... Strach nad městem byl již šestou spoluprací režiséra Henriho Verneuile a Jean-Paula Belmonda. I zde je Belmondo šarmantní, svůdný a neúprosný. Jeho kaskadérské kousky ho v tomto filmu málem stály život. (Česká televize)

rass

V době vzniku filmu asi parádní akční podívaná, Belmondo ve skvělé formě. Ale tady je těch více než 40 let hodně znát. Dnes působí film spíš poněkud směšně, jako takový slepenec jednotlivých scén, ve kterých má Belmondo ukázat svoji fyzickou zdatnost, odvahu a sarkastický humor. Ale už chybí jakýkoliv důvtip a logické myšlení. Podobný film JPB ze 70.let – Policajt nebo rošťák, je o mnoho lepší a daleko víc nadčasový. Toto je už jen taková hodně naivní blbina. ()

StaryMech

Na stará kolena ve mně sílí dojem, že valná část Bebelových akčních střetů se zlem, u nás tak oblíbených, stojí a padá s prostocviky jejich primadony (jistý kritik to řekl jinak : Belmondo riskuje krk pro mimořádně pitomý příběh). S chutí se vracím už jen k těm, která si z pravidel žánru a jeho ikony nepokrytě utahují - v první řadě k "Muži z Acapulca". "Strach nad městem" je jiný případ : jeho směšnost je docela určitě nechtěná. ()

Kosir

Ve své době nepochybně trhák, ve srovnání s dnešními Hřebejkovými detechtifkami, Modravou a různejma Specijalistama i na Smíchově nepochybně také. Objektivně však, pokud by se vystříhly nesmyslné honičky a stíhačky, ať už autem na silnici, střeše, autem nebo pěšmo, tak by stačil poloviční čas a ještě by se do toho vešla ta helikoptéra nad městem z které šel opravdu strach.:-)) ()

andydufrsn

Další tradiční Belmondovská postava ostrého hocha, ale tentokrát tomu chyběla jiskra nebo nějaký prima nápad, který by film posunul o něco výš, protože je to bohužel jen průměr. ()

PanMorce

Hltal jsem tenhle film jako malý dítě a hltám ho i dnes jako chlápek, co už má něco za sebou. Ta filmařina, ten způsob vyprávění, to je něco, co prostě nemá srovnání a není možné, aby dnes něco takového, s takovou atmosférou, vůbec vzniklo jako v těhle starých zlatých časech kinematografie. Jedinečné filmy a ty neskutečné kaskadérské kusy Belmonda točené na rozhraní let 74-75 bez jakýchkoli efektů... i po těch letech masakr, zraje to jako víno, ne každý dnes může ocenit tu kvalitu a to kouzlo... ()

JeanPaulB

Moje prvé stretnutie s "Bebelom" a treba povedať, že jednoznačne najlepšie. V tomto filme funguje všetko ako švajčiarske hodinky a má to všetko to čo potrebuje (akciu, napätie, humor v podobe Belmondových hlášok) navyše JPP tu podáva životný výkon pri kaskadérskych scénach (scény pri naháňačkách na streche galérie a na streche idúceho metra sú absolútne dokonalé, a dodnes z nich čerpajú inšpiráciu mnohé dnes už hollywoodske snímky), Takisto mu tu slušne sekunduje v úlohe záporáka Adalberto Maria-Merli, ktorý s tým svojim sklenným okom je dostatočne odporný... A do toho samozrejme hudba skladateľského maestra E. Morriconeho. Skrátka dokonalosť po všetkých stránkach. 5* 95% ()

dr.jitr

Pro filmy s Belmondem mám slabost. I přestože je znatelně slabší než takový Profesionál, pořád stojí za podívaní. ()

godal

Zvažuju,který z filmů od Bébela-Profesionál nebo tohle,je lepší.Beze sporu jeho nejlepší v roli fízla.A ten konec,kde tomu zmetkovi rozkopá držku-hmmm.Ano-takhle vypadá policejní zákrok proti úchylovi ve svobodné zemi.Plus hudba Ennia Morriconeho a máte film,který je průzračný,má to spád i švih a Bébel si i na těch střechách zařádil.Zlatý věk francouzské kriminálky a dávám plnou palbu. ()

milos.bradik

Dobrá krimi. Pěkná atmosféra, výborný Bebel, ale jako celek mne to moc nechytilo, bylo to takové moc čitelné a bylo jasné jak to dopadne. ()

horskejvlk

Belmonda mám radši v komediích, ale je fakt že 70 léta byla pro něj vrcholným obdobím kdy byl při síle a tady za oponou jsme se neskutečně nad jeho filmy bavily ()

Lukke32

Belmondo kaskadér! Jen za ty fyzicky naprosto náročné kousky bych vypálil 5 hvězd, ale nemůžu přehlížet ty strašné díry ve scénáři. Ta finální scéna s vrtulníkem je hodně špatný vtip - komisař se dvakrát odrazí od okna a padouch nic neslyší? Neslyší ani ten vrtulník? A co ta škrtící scéna?  No nic, no... Ale Belmondo je boží! ()

Patrik_Lang

Můj all-time favourite film s Jean-Paulem Belmondem který hraje roli drsňáckého inspektora Le Telliera který se snaží dopadnout maniakálního vraha Minose který nesnáší ženy a celkově sex. Já miluju Paříž a miluju jak Paříž v tomto filmu vypadá, režisér Henri Verneuil perfektně vystihnul jak krásu Paříže tak i temnou a děsivou stránku tohoto úchvatného města. Taky mám hodně rád jak film začíná a postupně graduje víc a víc např. honička na Pařížském metru je úplně bombastická a honička na střeše je ještě lepší než na tom metru. Film je natočený úplně suprově a nesnaží se ukázat hned v první scéně jak Minos vypadá ale postupně s každou jeho vraždou se ukazuje víc a víc jak vypadá, a hudba v tomto filmu od legendárního skladatele Ennia Morriconeho je tak srdcervoucí a napjatá že až sami máte strach jestli vám nezačne někdo v noci volat. Za mě 5/5 na tomto filmu jsem vyrůstal. ()

KritikVlada

Promiskuitní ženská: "Přece mám právo dělat si co chci!" Minos: "Zákon vám dává právo. Církev pokrytecky zavírá oči. Moderní svět vám tleská. Ale moje spravedlnost, protože nějaká musí existovat, vás už odsoudila!" Geniální!!! Minos se skleněným okem je opravdu psychopat par excellence! V mládí musel potlačovat svoje pudy, nemohl žít plnohodnotný sexuální život, tak si teď vybíjí zlost na ženských a vraždí vdovy, které si nadmíru užívají, a které se, abych ho citoval, "válejí v tom sexuálním bahně". Vlastně Minos dělá záslužnou práci. Já osobně taky nesnáším ženské tohohle typu. A každý chlap, kterého pravidelně odmítají ženské, se musí v Minosovi aspoň trochu poznat. A kdo říká, že ne, tak ať hodí kamenem! Jinak k samotnému filmu není co dodat. Skvělá kriminálka s geniálním Belmondem. Pro mě asi jeho nejlepší. Skvělá akce, kaskadérské kousky, parádní temná hudba. Má to všechno. Zkrátka klasika! ()

mdf

Klasická francouzská kriminálka a asi jeden z nejlepších filmů Belmonda,co se akce týče,honění po střechách a na vlaku,kde se nenechal zastupovat ,je na tu dobu velice impozantní. ()

hovadak

Začíná to jako klasické giallo (telefonický teror, kožené rukavice, detailní záběry nejen na oči červené tapety, Moricene), ale místo špatného britského herce se objeví Belmondo s věčným cigárem v koutku a spustí šílenou honičku po střechách, silnici, v metru, se to rozjede jak ďas. No a pak příjde to nekonečné finále... ()

Hidoshito

Krimifilm jako takový mě až tolik nebere, ale ty šílené kaskadérské kousky pana Belmonda jsou absolutní TOP. V dnešní době absolutně nemyslitelné... ()

Cerna_kosile

I když to tak asi nemá působit, tak ten Belmondův sarkasmus je prostě neocenitelný. Zde ho máme v roli rádoby drsného poldy, s typickými výhrůžkami a opětovnou dávkou jednoduchého humoru, který zjevně používá první svaly a až potom mozek. Právě svaly ho nakonec dovedou do pro něj příjemného konce. Kolikrát pak asi točili onu honičku na střeše..? ()

frenn

Belmondo během natáčení dvakrát malém kaput, ale to jej přece nemůže zastavit. Jezdit na střeše metra, propadat okny nebo provádět parkour na pařížských střechách, aby dopadl vraha, je pro mistra běžným koníčkem. ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo