Komorná dráma dvoch mladých ľudí, ktorí prichádzajú o svoje ideály. Je zamyslením o tieňoch deformovanej minulosti, ktorá bola realitou a dodnes ovplyvňuje vzťahy ľudí. (RTVS)

Autogram

Štyri roky po revolúcii boli traumy a tiene socialistickej minulosti celkom pochopiteľné. Horšie je, že dnes máme skoro 30 rokov po revolúcii a s tieňmi tejto minulosti sa boríme stále, to je snáď boj nekonečný. Film to naznačuje skôr v náznakoch a v psychológii postavy Geišberga, ale inak ide o príbeh aj spôsob natočenia vyložene nudný. –––– Vtedy som pochopil, že nebudú nové sochy, pokým budú starí mecenáši. ()

retroslovak

Vynikajúci scenár Stanislava Gurku, presne takto mi utkvel po vypočutí jeho veľmi pútavej a zaujímavej rozhlasovej hry návrat. Mne osobne sa zatiaľ tento film od neho najviac páčil. Bolo tam všetko, pointa, výborní herci, doplnené hudbou Jána Lehotského. Nedá sa rozhodne povedať, že sa v 90-tych rokoch tiež netočili skvelé a zaujímavé filmy. Myslím, že presne toto je jeden z nich. Čím ďalej, tým viac túžim spoznať celú filmovú a televíznu tvorbu rokov 90-tych. Radím medzi filmy, ku ktorým sa veľmi rád vrátim. ()