Girls und Panzer (TV seriál)

• japonský

ガールズ&パンツァー

Girls und Panzer

Animovaný / Akční / Komedie / Sportovní

Japonsko, 2012, 12x24 min

Dávno som sa tak dobre nepobavil pri sledovaní nejakého Anime seriálu. Ale poďme pekne poporiadku. 1.* Za to že mám rád netradičné námety. A netvrďte mi že kombinácia stredoškoláčky a tanky nie je netradičný námet. 2.* Za vydarené zábery z čela tanku. 3.* Za LT. 38 a Hetzer. 4.* Za šialené kamufláže. A 5.* za to že to celé vzniklo vďaka hre World of Tanks kde momentálne poctivo zarezávam aby som dal dokopy celý tým. Fajnové pokoukáníčko pre milovníkov tankov. Aj keď občas to dievčenské pišťanie lezie na nervy.(11.9.2013)

Kto to kedy videl, aby na tankoch boli chlapci, keď je to hlavne pre dievčatá (aj toto zaznie cez toto anime). Zoberme veľa milých dievčat, ktoré majú rôzne povahy a dajme ich do tanku, aby bojovali proti sebe v neľútostných bojoch za svoju školu a vznikne nám toto anime. Takéto boje v tankoch musia byť veľmi taktické a premyslené, ale mne v tomto prípade pripadal taký premyslený len posledný rozhodujúci súboj a ostatné sa mi zdali, že boli len o náhode. Posledný súboj naozaj je tým najkvalitnejším v anime a tiež koniec je veľmi pozitívny a tak naladí toto anime aj svojho diváka. Čo v anime, ale teda zaujme a čo nie? Jednotlivým postavám kedže ich je milión sa anime teda vôbec nevenuje, okrem hlavnej hrdinky Miho Nishizumi a aj tam hlavná nosná téma toho prečo odišla na inú školu nie je vôbec naplno využitá. Čiže pri tomto anime som zabudol na to, že by v ňom išlo o nejaké traumatizujúce situácie, ale skôr v ňom ide len to, aby divák bol zabavený a tešil sa na ďalší pozitivitou nabitý diel. Ak sa niečo negatívne, alebo niečo v čom by mohlo byť toto anime dramatické v ňom vyskytuje následne sa tomu už vôbec nevenuje a tak problémy, ktoré "akože" dievčatá majú s tým, že jazdia na tankoch ustupujú do úzadia a sú absolútne negované. Samozrejme to nehovorím ako kritiku, ale len rozoberám fakty o čom toto anime je a čo chce pre svojho diváka urobiť. Musím uznať nápad posadiť dievčatá do tankov a ešte aby boli roztomilé je super, ale je ich proste príliš veľa a tak nie je v anime popri súbojovej časti, ktorá tvorí gro celého anime... nie je čas tieto dievčatá hlbšie spoznať. Čiže čo som vlastne dostal, keď som toto pozeral? Čistokrvnú oddychovku!(8.11.2016)

Dievčatá bojujúce na tankoch? Nie? Tak to teda ÁNO! Je dobre, že na takéto nápady existuje odvavaha! Originálne? Ako sa to vezme, o niečom takom snívajú mnohí. ;-) Pre milovníka vojenskej techniky a človeka, ktorý dokáže prijať aj takúto formu, doslova stvorená vec. Výborná tradičná hudba s vojenskou tematikou a tradičné národy (Britky stále popíjajúce čaj). Scéna so spievaním Kaťuši nemá chybu. Nechýbajú skvelé sympatické, inteligentné a osobitné charaktery.Tento seriál si vysluhuje krásne miesto v mojich topkách. Veľmi príjemná záležitosť, vynikajúce na oddych a každý fanúšik ako ja bude v každom druhom zábere si hovoriť, čo je to za tank. I keď na občasný japonský spôsob chovania sa som si musel zvyknúť. Vôbec by som sa nebránil druhej sérii, kde by dievčatá dostali nejaké moderné tanky. :-D Objavil sa tam akurát japonský Type-10.(28.2.2016)

Jedná se o velkou bizarnost, na kterou jsem narazil náhodou, přes související zajímavost s filmem Kelly´s Heroes. Navzdory bizaritě se jedná o docela humornou záležitost, která má rozumnou stopáž i počet dílů. Tankové bitvy jsou dělané s vtipnou nadsázkou a humor osádek je občas velice trefný. Oblíbil jsem si posádku StuG III, postavu Mako a neskutečné hlášky od Darjeeling. První díl mne tolik nezaujal, ale od druhého dílu jsem to sjel najednou a dost sem se bavil.(11.5.2018)

Miho Nišizumi není nijak nadšená z faktu, že pochází z rodiny proslulé bojovým uměním senša-dó. Studentská rada střední školy Órai se však rozhodla oprášit zdejší zašlou slávu cesty tanku a právě od Miho si slibuje nejvíce. Panzerkampfwagen IV čeká! Do různých pásových bojových strojů postupem seriálu usedne zhruba třicet studentek, jejichž osobnosti jsou povětšinou propracovány úměrně stopáži a spíše než jednotlivé postavy jsem vnímal charakteristiky jednotlivých posádek (volejbalistky, obdivovatelky vojevůdců atd.). Pětice hlavních hrdinek s Mirkou Dušínovou v čele a členky školní rady jsou sice výraznější, leč vcelku archetypální. U sportovního anime, jímž jsou Dívky s tanky především, však považuji za podstatnější jiné vlastnosti. Jsou bitvy dostatečně různorodé? Skýtají diváku napínavou podívanou? Nabízejí zajímavé lsti a úskoky? A jelikož tankistky na vše odpovídají kladně, náleží jim kladné hodnocení. K dobru přičítám též občasné, velice atraktivní záběry z čela jedoucího tanku. 7/10(29.3.2013)

• - Inštruktorka Ami používa najmodernejší japonský tank Type 10. (Echelon1)

• - V 8. díle zpívá tým Pravda před bitvou sovětskou píseň "Katusha". V 11. díle zase při postupu tanků Kuromorimine zní znělka německé pochodové písně "Panzerlied", kterou jste mohli vidět ve filmu Bitva v Ardenách (1965). (MartinTaylor)

• - V seriálu se objevuje nemálé množství válečné techniky používané převáždě za 2. světové války. Akademie Ooarai používá směsici německý, amerických, francouzských a japonských tanků a stíhačů tanků. Přesněji Panzer IV, Tiger Porshe, Panzer 38(t) posléze přestavěný na Hetzer, StuG III, M3 Lee, B1, Type 89 I-gó a Type 3 Chi-Nu. Akademie Svaté Glorie používá britské tanky Matilda II a Churchil. Akademie Pravda zase používá sovětskou techniku, tanky T-34/76, T34/85, IS-2 a KV-2. Akademie Kuromorimine pro změnu vlastní téměř kompletní palebnou sílu Třetí říše. Od tanků Panzer III, Panther, Tiger, Tiger II přes stíhače tanků Jagdpanzer IV, Jagdpanther, Elephant a Jagdtiger až dokonce po supertěžký tank MAUS. Akademie Sanders si libuje v používání amerických tanků M4 Sherman včetně Varatn M4A6 Sherman a M4A3E8 Sherman Firefly. (MartinTaylor)