Armáda stínů

• Francie L'Armée des Ombres (více)

Drama se odehrává v okupované Francii za druhé světové války. Philippe Gerbier (Lino Ventura), jeden z šéfů odboje, v civilu inženýr, prchá z pařížského gestapa. Kontaktuje tajnou skupinu a znovu nasazuje svůj život. Setkává se a Mathildou (Simone Signoret), která prokazuje neuvěřitelnou statečnost, všichni ji obdivují a váží si jí. Jednou se však Mathilda dopustí malé, ale osudové chyby... (šubelinka)

Allan

Čestně přiznávám, že po první hodině sledování jsem byl poněkud připitomnělý -- mnoho postav s mnoha rozličnými jmény, děj odehrávající se na mnoha místech a značně těžkopádný příběh. Druhá část filmu se nesla již v poněkud svižnějsím tempu, avšak nemohu se stále zbavit pocitu jakési plíživé nudy, která se táhne celým filmem. Je zde například mnoho velice zajímavých záběrů i scén, které by se mohly člověku vrýt hlouběji do paměti. Ale bohužel nevryjí. Celé zpracování působí tak, jako kdybyste sledovali nějakou retrospektivu a stále očekáváte, kdy už se hlavní hrdina probudí, zaplaší ten nepěkný sen a začne se konečně odehrávat pořádný film. Bohužel, tento podivný sen trvá 130 minut a probudíte se z něj až během závěrečných titulků. Škoda. ()

Martensson35

Skvělé obsazené drama, umocněné pronášenými vnitřními pocity hlavního hrdiny, s místy nefalšovaného napětí, kterému občas poněkud ubírá pomalý spád. Možná by si vystačil s kratší stopáží. I tak oba palce nahoru. ()

Inozuka

Hodně civilní film o francouzském odboji, který se snaží hlavně zachytit morální dilemata členů hnutí odporu. Většinou tak činí velice silně a přestože té akce ve filmu moc není, je to velice hutný a napínavý snímek. A velké plus za popis dalších osudů hlavních protagonistů v závěrečných titulcích - neotřelé a opravdu hodně temné. ()

Rimland

Vynikající film, pravděpodobně nejlepší/nejrealističtější na téma odboje za 2.SV (nikoli však nejzábavnější - v tomto ohledu ho u mě překonávají Černá kniha a Vlak). K tomu pohlcující noirová atmosféra á la Melville, byť na začátku filmu (jízda transportem + internační tábor) vyniká o něco lépe než ve zbytku (resp. není tu tak silná jako v jeho kriminálkách). Osobně mě nejvíce fascinovala (a potěšila) ta pozornost věnovaná drobným detailům a obyčejným "strastem" života odbojářova, např. situace kolem absence tlumiče či celá sekvence Gerbierova letu do Francie (chvilka spánku, šálek kávy, přilepené brýle, ten pochybný výraz při pohledu do noční tmy před seskokem). Melville je sice důrazem na detaily typický, ale tady to má v rámci žánru a s ohledem na to, že sám v odboji působil (stejně jako autor předlohy), zvláštní kouzlo. Čímž se dostávám k jediným dvěma "výtkám", které k filmu mám. Za prvé, mezi geniální scénou na popravišti a památným finále podle mě trochu zbytečně sleví tempo (mám tedy na mysli celou pasáž v úkrytu na farmě). Za druhé, film se věnuje výlučně "vnitřní" činnosti odbojové sítě (zacházení se zrádci, přenos vybavení, transport spojenců či záchrana vězňů) a opomíjí činnost "navenek", myšleno přímo fyzickou proti Němcům. Když vezmu v úvahu, jak skvěle dokázal Melville točit kriminální "akcičky", padla by do tohohle filmu nějaká řádná špionážní či sabotážní sekvence jako ulitá, i za cenu přidané stopáže (scéna se sanitkou ve věznici mi, přestože jsem u ní skoro nedýchal, přeci jen jaksi nestačila). Jen považte, Ventura a spol. provádějící průzkum, obstarávající potají výbušniny a jiné vybavení a poté za sychravé noci vyhazující do luftu vlak, sklad, cokoli! No nebyla by to nádhera? Na druhou stranu je pravda, že film se odehrává převážně v bývalé vichystické zóně okupované až na podzim 1942 a moje znalosti o francouzském odboji mají co do přehledu činností té které skupiny v té které oblasti hóóódně daleko (resp. se rovnají nule) + předpokládám, že Kessel ani Melville podobné akce neprováděli... A je též pravda, že tenhle film je hlavně o dopadech na jednotlivce - samota, sebeobětování, dilema zabíjet, věčný život ve strachu (zde skvěle konfrontovaný s "roztančeným" Londýnem), takže by to možná jeho hlavní myšlenku trochu narušilo. I tak to ale zamrzí, byť výsledné kvalitě to samozřejmě nijak neubírá. ()

tatopulos

Film mi připomněl Kunderovu hru "Majitelé klíčů" aneb "myslel jsem si, že držím volant dějin,ale to dějiny řídily mne..." Nejdrsnější na filmu je asi ta irelevantnost etiky a morálních principů... Jakoby morálka byla mýtus... ()

Jehan

Výborný film, který vznikl ve zlatých časech francouzské kinematografie. Ventura opět dokazuje, že byl extratřída. ()

0verseer

A 13. februára 1944 sa Philippe Gerbier rozhodol, že tentokrát nepobeží. Francúzsky odboj optikou Jean-Pierre Melville-a. Bez pátosu a príkras. Jeho hrdinovia sú v prvom rade obyčajní ľudia, hrdinov z nich nerobí jeden heroický čin, ale ich presvedčenie a odhodlanie neprestávať bojovať za správnu vec. Odvaha kráča rukou v ruke so strachom o vlastnú existenciu, ten je počas sledovania priam hmatateľný. Vďaka tomu pôsobia adrenalínovo na prvý pohľad aj bežné situácie ako prechod s vysielačkou v kufri cez železničnú stanicu a to všetko bez výraznejšej akcie, ktorá je u obdobných filmov jedným z chrakteristických prvkov. Žiadne atentáty na vrcholových esesákov, žiadne bombové útoky, Armáda tieňov je verná svojmu menu a jej predstavitelia sa (možno až na záchranu priateľov) sústredenia počas filmu takmer výlučne na "administratívnu" odbojovú činnosť. Vďaka tomu film pôsobí temer dokumentárnym nádychom. Neútešnosť situácie podtrhuje tradičná melvilleovská paleta farieb, v ktorej na teplé farby môžete rovno zabudnúť, pretože všetko atmosféricky splýva do výslednej modrastozelenej šedi. A napriek tomu, že sú postavy celý čas výrazne emočne odtiahnuté, Melville bravúrne vykúzlil emotívny a zároveň neskutočne chlapácky záver. A keď už hovoríme o postavách, nedá mi nespomenúť Lina Venturu. Ten bol totiž pre tento typ postáv snáď zrodený. Charizma z pána so zlatými okuliarmi srší každým záberom, bez pochýb jedna z jeho najvýraznejších úloh vôbec. ()

pollstro

Velmi působivý a vtahující příběh, kterým Jean-Pierre Melville skládá poctu francouzskému odboji, který působil během II. světové války, přitom se záměrně vyhýbá veškerému patriotismu a vlastenectví, úmyslně vynechává emoce a soustředí se pouze na čistý obraz a přímou ukázku. Stylem zpracování má L'Armée des Ombres hodně blízko ke kriminálce, či detektivce, která má určité prvky noir. Minimální akce, ve většině případech se děje mimo obraz, ale pokaždé je nějakým způsobem naznačena. Malý počet dialogů, který ale skvěle nahrazuje specifický obraz, jehož barva je směřována do málo kontrastních barev, což má za následek ještě větší posílení temné a ponuré atmosféry, která se pomalu a přirozeně táhne celým filmem a z diváka tahá energie a zároveň ho vysiluje. Skvělá a ohromující ukázka členů odboje, kteří žili život v neustálém nebezpečí a museli být neustále ve střehu, ke své činnosti přistupovali zcela chladně a nekompromisně, zbaveni veškerých citů, vnímání a schopni bez jakéhokoliv zaváhání přistoupit k vraždě ve vlastních řadách, jakmile se jednalo o zradu. Úctyhodná ukázka toho, co francouzský odboj ve skutečnosti opravdu představoval. ()

Gor'seye

Trochu iný pohľad na francúzsky odboj - namiesto vybuchujúcich mostov a atentátov, pohľad do útrob vedenia celej organizácie. ()

Z0ltar

bezpochyby zajímavej film, ale trochu mě zklamal. moc se tam toho ve skutečnosti nedělo, chyběla tomu gradace, nebo něco zásadního, co by to všechno posouvalo dopředu. a vůbec mi tam scházela nějaká záškodnická akce, když už to byl film o odboji. moc keců a nic z toho. na druhou stranu nemůžu říct, že bych se chvíli nudil. 6/10, hlavně za charaktery a atmosféru ()

zigy

Pro mě průměr, je to šíleně rozvleklé, zachraňuje to naštěstí působivý konec. Doporučit lze spíše jen příznivcům filmů z 2. světové války, anebo Lina Ventury. Pořád se jen někam jezdí, postavy nemají žádnou hloubku, je to zkratkovité. Bez charismatických herců (Ventura, Cassel), by to bylo těžké zklamání. ()

AlDelon

Vždycky to zde s příspěvkem vzdám.....Co vlastně říct. Jedná se o špičkový (anti?)válečný film, a veliký film i sám o sobě. Takové, realistické, osudové, bezvýchodné, potemnělé pojetí lidí, války, nacismu, odboje, smrti, osudu, všeho co jde k tématu ruku v ruce jen těžko uvidíte. Snad přesvědčí Scorsese či i Tarantino a další v traileru: https://www.youtube.com/watch?v=KEuU2cxy4aA ()

Winster

Vytecne valecne drama…kde je trosku videt co citili francouzi k britum za ww2. Nevim, jestli bych mel silu se vratit. ()

JimJam

Drsný film, který zobrazuje fancouzský odboj bez příkras, neuhne ani ve scénách, kdy se odbojáři vypořádávají s těmi, co je zradili. Lino Ventura je jako vždy nedostižný. Vynikající jsou ale i Signoretová, mladý Jean Piere Cassel a Paul Meurisse. Závěr je triviální, ale po dvou hodinách filmu údernější než jakýkoliv filmový obraz, ()

villain

Žádné akční scény, žádně přestřelky, žádné exploze, pouze a jenom stupňující napětí, které nás provází celým filmem, aby v závěru mohlo vygradovat pointou hrůzných proporcí. To je asi ta správná charakteristika Melvillovy Armády stínů, kde jsou odbojáři vyobrazeni jako obyčejní lidé, kteří se zapojili do zdánlivě marného boje proti okupantům a musejí provádět často neřešitelná morální dilemata s fatálními následky. Skvěle zahrané, kvalitně natočené. ()

Svadbos

Epizodický, ale pôsobivý film, hlavne kvôli skutočnému zobrazeniu výnimočných činov. Simone Signoret hrá vynaliezavú a oddanú partizánku. Film bol natočený podľa knihy Josepha Kessela z roku 1943, adaptácie sa ujal samotný režisér, ktorý v skutočnom živote tiež pracoval pre hnutie odporu. ()

Agnostik

Asi nejponurejší Venturova role ve které opět naprosto dokonale předvádí své herecké mistrovství.Velmi dobrý film o odboji odehrávající se na kulisách válečné okupace ve Francii.Chvílemi působí trošku vláčně ale vzápětí opět strhne a nedá vám/hlavně milovníkům,staré francouzské filmové školy/,vydechnout.80% si více než poctivě za svoji působivost zaslouží. ()

Noirová klasika v Litoměřicích

Noirová klasika v Litoměřicích