Čtyři v tom (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2013, 18x45 min

Dokumentární TV-seriál. Sledování čtyr různých rodin, které mají těsně před narozením svého dítěte. Sleduje se prostředí, ekonomické podmínky a také psychiku rodičů před narozením a následně i po narození novorozence. | Průměr všech zhlédnutých epizod: 70% (3*) |(18.7.2013)

Dokonalost. Výborný, zajímavý dokument, ve kterém vidíme různé životní situace spojené s narozením dítěte. Docela mi tam nesedí Věra. Je jasný, že by bylo blbý kdyby tam měly všechny ženy těžký život, ale Věra je pravý opak. Korunu tomu dává její přítel, který podle mě žije trošku mimo realitu. Mám z docusoap hrozný pocit úzkosti. Hlavně z příběhu Petry. Je na ní vidět, jak si myslí, že udělala chybu s Ábelem, který to má taky dost těžké. Pak taky příběh Lucky, která to má v životě prostě na hovno, ale hezky to zvládá. Proč tomu někdo dává odpad nechápu, určitě se na dokument podívejte.(26.1.2013)

Pro mne nyní aktuální téma. Maminkám, které jsou na to samy opravdu nezávidím...(i když otěhotnět na prvním rande anebo někde po 2 měsících s Afričanem, tomu zrovna nefandím...)A ta farmářka je taky hustá, v 7. měsíci kydat hnuj a tahat to, no potěš koště. Po shlédnutí seriálu si o to víc budu hýčkat ten poklad, co mám doma - páč on si mě taky hýčká :-)(14.1.2013)

• Koryntos

Na začátek bych navrhovala tento dokument přejmenovat na V zámku a podzámčí. Zdá se to jenom mě, nebo jsou všechny čtyři rodičky úplně šílené? A může mi někdo vysvětlit rozdíl mezi dokumentem a reality show? Tak nějak mi přijde, že do obou se vybírají naprosto stejné typy lidí buď sociálně slabá vrstva, která potřebuje prachy, nebo naopak, snobská vrstva, která potřebuje ještě víc dát světu na odiv, co všechno mají a další jsou lidé, kteří stojí mimo obě vrstvy, ale jsou nějakým způsobem extrémně šílení. Celé mi to přijde jako konkurz 4 princezen, ze kterých se má jedna stát královnou a postupem času mi nakonec všechny přijdou něčím krajně nesympatické.A opravdu bych nikdy nechtěla být matka, jako žádná z nich. Takže první dáma na holení, tedy na rození. Nejprve jsem s ní sympatizovala nejvíce, za to že si to dítě, nechala po jednom štrejchu, když spoluúčastník, ani nemá očividně páru, o kterou z jeho náhodných spolusouložících šlo. Postupem času měním názor, nelíbí se mi, jaké světlo na sebe vrhá tím, když v jedné scéně říká, jak nemá peníze, v další si nechává bělit zuby a odstát poporodní tuk a v naivitě největší plánuje 3 denní výlet do Norska, za panem pravým se kterým, bude už do konce života. Přitom bydlí v místnosti, která připomíná sklad a v porodnici nezůstane déle, aby to nemusela platit, ale hlavně, že má na cigára. Druhá dáma na holení, tedy na rození. Je taková supernadžena, nevím jestli ji to opravdu tak baví, nebo je to z toho důvodu že její fouňa se doma prakticky nevyskytuje.Také během plánování pětiletky postupovali pozpátku, nejdřív zvířátka, do toho děti a nevadí, že žijeme v rozestavěném baráku, s hromadou harampádí kolem, hlavně že se máme rádi a máme rádi zvířátka. Na jednu stranu tuhle paní obdivuju, co všechno zvládá, no spíš to přehání. Něco ve smyslu: ,, Během toho, když jsem šla o půlnoci nakrmit telátko, praskla mi voda, ale nevadí, ještě zajdu na pole vykopat hektarové pole řepy, pak ještě dojdu podojit a hurá do porodnice." Tak nějak mi přijde, že zvířátka mají u téhle paní přednost na plné čáře a děti tam rostou, jak dříví v lese a ještě makají jako šroubci, aby mamině pomohly se zvířátky. Třetí paní na rození, no možná i na holení, přeci nemůže jít k porodu neodepilovaná a probůh, co když ken tu svojí barbie, náhodou uvidí upocenou. Paní typu:,, Tak táto, po pěti letech jsme oba milionáři, co by jsme si vlastně ještě tak pořídili maserati, už nám stojí v garáži, vázu z období ming máme na polici, obraz od Picassa visí nad krbem, co mi bychom si ještě cool pořídili? Už to mám táto, pořídíme si červenou tibetskou dogu, ať všichni vidí, že na to máme." ,, Blázníš mámo, šáhneš na toho špinavýho psa a už ti nikdy nedám pusu. Pokud chceš někoho oblékat do roztomilých šatečků od Prady a malinkých Vuittonek, pořídíme si radši dítě, bude to na něm vypadat vela cool a nebude divné k němu mít chůvu. " A tak novorozeňátku koupí kočárek za 70 tisíc a ke kočárku dostane vlastní služku, pardon ladies and gentlemen chůvu Natašu. Vlastně nevím, proč si tahle paní rovnou nenajme náhradní maminu, která to za ní odrodí a ještě by u nich mohla dělat kojnou i chůvu zároveň, aby náš dokonalý prototyp ženy, zůstal nevytahán ani ve spodku ani ve vršku. Nejvíc se mi líbila návštěva montreálské porodnice, kde se za podstatně víc peněz dozvěděli to, co si mohli vygooglit na netu, nemlich, že tohle se snad dělá s děckama všude. Tak nějak bych jí škodolibě přála, aby ji nakonec odrodil na zadním sedadle taxíku v montreálské dopravní zácpě nastávající otec, který je háklivý na špínu. No a naše poslední dáma na rození. Nevím, co nutí emancipované ženy, úplně bez veškeré logiky hledat si k sobě sociálně slabé partnery a chtít si tím dokázat, že zvládnout vychovat nejen dítě, ale i partnera a ještě k tomu ho naučit základním sociálně kulturním návykům. Jak tam řekla myslím babička, že to od ní byla nezodpovědnost, možná trošku hraničící s blbostí, kdy velice inteligentní ženy, když čekají outěžek, mají natolik přebujelé hormony a začnou si takto nerovný vztah idealizovat. Navíc vytrhnout takové mladé studentské ucho z jeho přirozeného prostředí a chtít, aby se aklimatizoval na ten neustálý stres tady, odešel od přátel a rodiny, bez znalosti jazyka a chtít po něm, ať přijme zodpovědnost, tohle prostě nemůže a nebude fungovat. Může to fungovat, jen určitou dobu, ale on tady nikdy nebude šťastný, takže až si zabalí kufříček i s děckem a vezme roha zpátky do Afriky bude se chytrá emancipovaná mamina hodně divit?Jako nezávazný vztah, bych to chápala, je v tom ta exotika a dobrodružsví :o) , ale jinak bych to vyjádřila takto: ,, Pomilovat, pošpásovat, ale lásku jim neslibovat. " Byla mi nejvíce sympatická, ale s tím masem mě fakt na....štvala.(28.1.2013)

Nakukovacia reportáž do súkromia. Nevytvára novú realitu, dofarbuje bežnú. Ako režisérka Linda Kallistová Jablonská v rozhovore pre Instinkt poznamenala, tie ženy by v podstate robili to isté aj keby nemali kameru. Možno najmä preto sa séria postupne stáva všedne nudným pozeraním. Účinkujúce sú síce starostlivo povyberané sociálne, partnersky i myšlienkovo tak, aby sa dosiahol maximálny rozdiel, ale táto zámerná variabilita sa opozerá už po tretej časti. Narodenie dieťaťa je však silný moment a jeho pútavosť dokáže utiahnuť. Subjektívne však maximálne tak tri trišvrte hodinky. Potom to ide samospádom dole a dokolečka sa opakujú schémy: ako sa adaptoval černoch?, dostal tie víza?, tá statkárka stále tak maká? a dvaja blonďatí horenosi čo si zase snobské vymysleli ?, no a samoživiteľka ako sa má zase naprd a ako sa jej opäť všetko rúca pod rukami? - ale veď to je zase dobre ukázať, že ľudia sa majú aj horšie. Trochu vadilo, že v príbehu matky bez stáleho partnera bolo viacero nedovysvetlených momentov. Dôvodom bola zrejme informácia zo zmieneného rozhovoru, že ona sama si jednoducho neželala isté informácie zverejniť. P. S. Po prečítaní múdreho komentára užívateľa Igi.B zdvíham hodnotenie - vďaka Igi za motiváciu pri hodnotení :) P. S. 2 Po zistení, že z krátkodobého nápadu vzišla potreba zopakovania už vypovedaného a najmä po pozretí prvých častí druhej série, ktoré len prežúvali dávno prežuté strávené a vylúčené, dávam zase hviezdičku z hodnotenia preč.(22.4.2013)

• - Prostřednictvím televizní výzvy se do seriálu přihlásilo téměř 300 těhotných zájemkyň o účinkování v seriálu. Bylo jim mezi 16 a 43 lety a pocházely ze všech částí Česka, ale byla mezi nimi i Vietnamka, Romka, Ukrajinka a Slovenka. O účast v pořadu se ucházelo několik žen, které otěhotněly neplánovaně, ženy po umělém oplodnění i žena, která otěhotněla ze zdravotních důvodů. Mezi adeptkami byla i nastávající maminka dítěte s postižením a budoucí maminka v trvalém invalidním důchodu. Přihlásily se těhotné chystající se na domácí porod, lesbická matka a několik budoucích matek dvojčat. Šlo o ženy ze všech sociálních skupin, od obyvatelek azylových domů, prodavaček a kadeřnic, až po sólistku opery, dostihovou jezdkyni, modelku, televizní moderátorku, starostku či několik těhotných dul. (Elwanelyn)

• - Během natáčení otěhotněly a postupně porodily i autorky seriálu Linda Kallistová Jablonská a Irena Hejdová, a také manželka kameramana Davida Cysaře Kristina. Ve štábu se za kamerou narodily celkem 4 děti. (Elwanelyn)

• - Před kamerami České televize přišly na svět čtyři děti – Sophia, Jonáš, Josífek a Isabelle Capri. Všechny čtyři rodičky i jejich partneři souhlasili s natáčením u porodu, a tak je v seriálu možné vidět i náročný porod koncem pánevním či porod císařským řezem. (Elwanelyn)