Čtyři v tom (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2013, 18x45 min

• liborek_

Kdy už si konečně příslušní lidé uvědomí, že reality show je formát patřící na soukromou stanici, která má produkci kulturního bahna v popisu práce, a ne do televize placené z veřejných peněz? Po hrůze jménem Navždy svoji nám ČT připravila další porci něčeho, co se prezentuje jako dokument "sledující" určitý fenomén, co je ale ve skutečnosti jen pouhým prostředkem pro generování dalších a dalších hloupých diskuzí na facebooku a jiných "sociálních" sítích. O těhotenství, porod a rodičovství tady totiž vůbec nejde! Jde jen o to, aby potenciální znuděný divák voyersky nakukoval do cizího soukromí, bavil se nad problémy jiných, a komentoval, jak ten který pár či matka dělá to či ono blbě. Podle toho je vybudována celá koncepce tohoto typu pořadu - záměrně silně kontrastní aktéři a pokud možno co nejextrémnější, co nejvíce náhledů do jejich soukromí a co nejméně odborných vsuvek. Zájemci o problematiku těhotenství tato reality show neřekne vůbec nic (je to prostě jenom "zábavná" šou, ne dokument) a samotným aktérům jsou hraběcí rady znuděných "diskutérů" k ničemu (dostanou honorář, předvedou se národu a tím to hasne). Pokud by měli nastávající matky a otcové čerpat zkušenosti a znalosti pouze z tohoto pořadu, to raději ať jako národ vyhynem. A pokud by toto měl být trend zábavných TV pořadů oblíbených mezi obecným lidem (teď 73%), tak vlastně raději taky...(12.8.2013)

Něco takového už považuju spíš za reality show, ale docela obdivuju, jaký uragán diskuzí s tím ty autorky dokázaly rozpoutat a jak načechraly vášně. Že by spousta lidí najednou měla pocit, že za každou cenu musí někomu fandit? Posuzovat, odsuzovat? Nebo že to jako má ukazovat, jak to má s tím přiváděním dětí na svět "správně bejt"? (Párkrát jsem sama sebe nachytala na švestkách, že na ně někdy koukám a taky vlastně už přísně kritizuju, hodnotím a vesele vnitřně posuzuju... no a pak mi to přišlo jako strašná blbost...) Na co? Co mě na tom baví nejvíc je, jak se podařilo naznačit tu mnohotvárnost situace související s rodičovstvím, kdy vlastně totéž nikdy nemůže znamenat totéž.(9.3.2013)

Dokonalost. Výborný, zajímavý dokument, ve kterém vidíme různé životní situace spojené s narozením dítěte. Docela mi tam nesedí Věra. Je jasný, že by bylo blbý kdyby tam měly všechny ženy těžký život, ale Věra je pravý opak. Korunu tomu dává její přítel, který podle mě žije trošku mimo realitu. Mám z docusoap hrozný pocit úzkosti. Hlavně z příběhu Petry. Je na ní vidět, jak si myslí, že udělala chybu s Ábelem, který to má taky dost těžké. Pak taky příběh Lucky, která to má v životě prostě na hovno, ale hezky to zvládá. Proč tomu někdo dává odpad nechápu, určitě se na dokument podívejte.(26.1.2013)

A divák s nimi. Velmi solidní projekt, který zaujme nejen dámské publikum. Tohle intenzivní nahlížení do sociálně kontrastních rodin muselo bavit. Farmářka, manažerka, rozvojová pracovnice, samoživitelka. Hezky poskládané, místy syrově natočené, sociálně zajímavé. Jen jsem si občas postesknul, že bych rád viděl i „něco dalšího“, než jen klíčové události v jejich před a poporodních životech. Povedené jako mladší bráška České televize o třech párech, které se chystají do chomoutu. Sledování trablů jiných, to je naše!!!(28.7.2013)

Dokumentární TV-seriál. Sledování čtyr různých rodin, které mají těsně před narozením svého dítěte. Sleduje se prostředí, ekonomické podmínky a také psychiku rodičů před narozením a následně i po narození novorozence. | Průměr všech zhlédnutých epizod: 70% (3*) |(18.7.2013)

• - Během natáčení otěhotněly a postupně porodily i autorky seriálu Linda Kallistová Jablonská a Irena Hejdová, a také manželka kameramana Davida Cysaře Kristina. Ve štábu se za kamerou narodily celkem 4 děti. (Elwanelyn)

• - Prostřednictvím televizní výzvy se do seriálu přihlásilo téměř 300 těhotných zájemkyň o účinkování v seriálu. Bylo jim mezi 16 a 43 lety a pocházely ze všech částí Česka, ale byla mezi nimi i Vietnamka, Romka, Ukrajinka a Slovenka. O účast v pořadu se ucházelo několik žen, které otěhotněly neplánovaně, ženy po umělém oplodnění i žena, která otěhotněla ze zdravotních důvodů. Mezi adeptkami byla i nastávající maminka dítěte s postižením a budoucí maminka v trvalém invalidním důchodu. Přihlásily se těhotné chystající se na domácí porod, lesbická matka a několik budoucích matek dvojčat. Šlo o ženy ze všech sociálních skupin, od obyvatelek azylových domů, prodavaček a kadeřnic, až po sólistku opery, dostihovou jezdkyni, modelku, televizní moderátorku, starostku či několik těhotných dul. (Elwanelyn)

• - V úvodních titulcích je vidět těhotenský test a testovací čárka, která se objeví jako druhá, je uprostřed. Správně je to naopak. Testovací čárka je blíž bílému konci, který se do moči máčí. Kontrolní je dál, aby bylo vidět, že byl test dostatečně ponořený. (Anetik)