Český žurnál - Série 3 (2015) (série)

Matrix AB (S03E02)

(epizoda)

Situační portrét jednoho z nejvlivnějších mužů české současnosti, politika a podnikatele Andreje Babiše. Filmový štáb jej několik měsíců sledoval v záři reflektorů i v jejich stínu. Setkává se také s osobnostmi, které o Babišovi vydávají nevšední osobní svědectví. Vzniká tak ojedinělý filmový vhled do světa moci. Dokument představuje Andreje Babiše především jako veřejného činitele, který i v politické praxi používá metody, jimž se naučil při své podnikatelské činnosti. Kamera jej zachycuje v neustálém pohybu, na nejrůznějších akcích, mítincích, při osobním setkávání s občany. Je schopen mluvit s bezdomovci a vzápětí jej vidíme, jak anglicky nebo francouzsky konverzuje se zahraničními diplomaty. Na veřejnosti a před kamerou se projevuje ze své lepší stránky. Nikdo však není dokonalý – Babišovu odvrácenou tvář ve filmu charakterizují jeho bývalí spolustraníci a odpůrci. (Česká televize)

mnx

A opět aktuální - viz. volební preference 8/21. Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. ()

hony23

Dokument o Andreji Babišovi z dílny pana Klusáka nabízí zajímavou sondu do světa tohoto oligarchy. Je zdrcující, že tento bývalý agent STB je dnes nejpopulárnějším politikem v zemi a nepochybuji, že ani tento dokument na tom nic nezmění. Na Nově mu totiž konkuroval 612. díl Ordinace, což je spolu s předvolební koblihou neodolatelná záležitost pro dnešního průměrného Čecha. ()

filmovyfan

Vynikající dokument. Skvěle ukazuje, jakou je pro Českou republiku Andrej Babiš hrozbou. Doufám, že jej shlédne co nejvíc lidí, kteří dokážou pochopit, proč Babiše příště nezvolit. ()

TonoM

Jde o to objektivně zhodnotit dokument ne Babiše, který je v českém národě často odsuzován a nesnášet, já patřím naopak mezi jeho zastánce. Ale k dokumentu... Tady si zaslouží velkou pochvalu Vít'a Klusák určitě to nebylo nic snadného. Dozvíme se opět něco nového, pobavíme se.... A to stím bezdomovcem? Krásná situace... Nevím jestli Andrej mu dal tu 5000CZK kvůli kameře nebo prostě jen tak, ale bylo to dojemné. 80 % ()

tomino28

V současných českých luzích a hájích rozhodně odvážný počin, za to má pan režisér ode mě palec nahoru. Je lehké všemu servírovanému bezhlavě věřit a nemálo zřejmě bude pravda, na druhou stranu se nelze zbavit dojmu jisté tendenčnosti a zaujatosti. Natočit stoprocentně objektivní dokument je téměř nemožné, ovšem i tento portrét stačí na utvoření vlastního názoru. ()

FILMOVKA

Tohle má do dokumentu trochu daleko. Film je zkreslující. Nedává prostor k reakcím. Je to jenom přehlídka asi tří kritiků Babiše a Babiš na konci čučí jak puk, když mu pustí výpověď těchto asi tří lidí aniž by měl vždy možnost v průběhu filmu reagovat. Jestli to o něčem má být, tak je to hluboce skryto. Nudilo mě to. ()

Sweepy

Dokument o kontroverzním člověku, který má ve vysoké politice střet zájmu a netají se tím. Ambiciozní, autoritativní, nesnášející kritiku a myslím si, že i vychytralý muž. To je náš Babiš. Kdybych měl stát na druhé straně jako Kalousek, asi bych neměl kulky s nim bojovat. Pár dobrých scén, pár nedotažených příběhů/kauz. Když má den a nenaštve se v Parlamentu, hází vtipy na každou stranu. Co nejspíš funguje je přeříkávání názorů lidí z hospody. A jeho projevování "Já jsem jedinej politik, co nelže." a "Vy lžete, Vy jste velkej lhář" je trošku nemístné, ohrané a trapné. ()

savra

Dokument dobrý až na ublížené scénky s panem Radou. Není se čemu divit, že se kvůli tomu Babiš vztekal. Jinak dokument dokazuje již známé, AB nesnese jiný názor. ()

Wartord

Psát komentář k tomuhle dokužurnálu je jako řešit politiku. Babiš, který si hraje na lidového hrdinu, jím ale ve skutečnosti není, protože to umě předstírá. Největším nepřítelem je porto pod sakem a Klusák za zády a prostě všude kolem něj. Záběry jsou natolik vypovídající, že už o Babišových záměrech nepochybuji. Prostě si nás kúpí všecky. Problém je v tom, že je to tak sestříhaný, že na tohle mělkého člověka nikdo nic vytáhnout nemůže... ()

Dupac

Jistě ne dokonalý, ale poměrně vypovídající portrét muže, který má, "kurva", mandát. O tom, na čem je založen úspěch Babiše, nevypovídají ani tak oboustranně prvoplánové promluvy oslovených odpůrců a příznivců, ale vyobrazení lidí kolem - to, jaké jsme my Češi (voliči, konzumenti, novináři...) ovce. ()

nudlis

"To je podraz, to je podraz!" kvičí na konci velešéf Agrofertu, ministr a ředitel zeměkoule Ing. Babiš. Není to podraz, jen mu někdo moc pěkně nastavil zrcadlo a dal prostor k vyjádření i jeho oponentům. Nečekal jsem, že AB bude až tak podrážděnej z názorů proti němu. Ale asi ve své zaslepenosti vlastní dokonalostí si opravdu nepřipouští chybu ve svém chování a konání. Činy AB nemá smysl rozebírat, od toho jsou diskuze pod články v médiích, které AB (Agrofert) nekontroluje. Docela mě zamrazilo, jak spousta lidí ráda naběhne na nastraženou pastičku v podobě koblihy nebo "zábavného" odpoledne pro děti. A hodně mě pobavil bezdomáč, který v metru dostal od AB 5.000 a nevěděl, jestli mu to za rohem ochranka zase nesebere nebo jestli není ta bankovka falešná :-)) Ale napadlo mě, že to byla ze strany AB a jeho nohsledů sehraná scénka, pro zvýšení popularity AB a ANO. Proti dokumentu jako celku nemám výhrady, pan Klusák to nedělá poprvé a na jeho tvorbě si celkem cením toho, že se snaží o vyváženost. Nenadržuje (nebo se o to aspoň snaží) ani jedné straně. Prostě dokumentuje filmem. ()

ABC1

Babiše jsem nevolila a doufám, že ani nikdy nebudu muset, dokument potvrdil to, co jsem si o něm myslela již dávno, ale nedá se mu upřít charisma, pracovitost i humor, ta druhá velice negativní tvář se objeví jen někdy a velice krátce. ()

HMTD

Je na tom vidět, že se režisér snaží už od první chvíle natočit takoví bulvár který se ani nesnaží být nestranný, už podle toho na co se zaměřuje kamera člověk pozná že chce prvoplánově pošpinit osobu o které se točí, když k tomu dodá výpovědi bývalých zaměstnanců a soupeřů tak mám jasno. Tohle není objektivní dokument a nepatří do české televize. 40 procent za to, že je to natočeno dobře pokud by to byl dokument o mafiánském bosovi, ale to není, je to dokument o člověku který dělá něco pro republiku a pokud v životě udělal pár špatností, tak zřejmě byli v zájmu vyššího dobra. Podívejte se těm lidem co ho haní do očí, to nejsou žádní svatouškové. A zeptejte se lidí kteří měli v životě konflikt s vámi, budou o vás mluvit naprosto stejně, já se v životě přesvědčil o tom, že i lidé se kterými jste vycházeli dobře, se mohou po čase nakazit od lidí kteří vás nesnesli a pak jste vy ten nejhorší člověk na světě. ()